Konstancie Sicilská (1248–1302)

Konstancie Sicilská
aragonská a sicilská královna
Portrét
Narození1249
Catania
Úmrtí9. dubna 1302
Barcelona
PohřbenaFrantiškánský klášter v Barceloně
Katedrála v Barceloně
ManželPetr III. Aragonský
PotomciAlfons III. Aragonský
Jakub II. Aragonský
Alžběta Portugalská
Fridrich II. Sicilský
Jolanda Aragonská
Petr Aragonský
DynastieŠtaufové
OtecManfréd Sicilský
MatkaBeatrix Savojská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstancie Sicilská (italsky Costanza di Sicilia, španělsky Constanza de Sicilia, 1249, Catania9. dubna 1302, Barcelona) byla aragonská a sicilská královna z dynastie Štaufů. Byla oddaná myšlence františkánského řádu, během svého života založila kláštery klarisek v Huesce a Messině.

Život

Byla jedinou dcerou sicilského krále Manfréda a jeho první manželky Beatrix, dcery savojského hraběte Amadea IV. 13. června 1362 byla v Montpellieru provdána Petra, syna aragonského krále Jakuba. Její otec roku 1266 padl v bitvě u Beneventa a vítězný Karel z Anjou jeho manželku a dědice nechal uvěznit.[1][pozn. 1]

Roku 1276 Petr zdědil aragonský trůn a hodlal uplatňovat manželčina práva na štaufské dědictví v Itálii. V březnu 1282 došlo na Sicílii k povstání místní šlechty, které získalo název Sicilské nešpory. Rebelující ostrovní část království nabídla královskou korunu aragonskému králi. 30. srpna 1282 přistál Petr v Trapani a již 4. září jej v Palermu sněm sicilské šlechty zvolil sicilským králem jako Petra I. pod podmínkou, že obnoví v království zvyklosti z normanského období. Karel z Anjou se proti Petrovi III. vypravil s loďstvem, které bylo v sicilské úžině poraženo. Po Karlově porážce následovalo období bojů, které skončilo až smrtí obou protivníků v roce 1285. V červnu 1295 byla podepsána smlouva z Anagni, která zaručovala propuštění rukojmí. Úplné složení zbraní přinesla až roku 1302 smlouva z Caltabellotta, v níž získal Sicílii Fridrich Aragonský, mladší syn Kostancie a vnuk krále Manfréda.

Sama Konstancie zemřela na jaře téhož roku v rouše klarisky a byla pohřbena ve františkánském klášteře v Barceloně, po boku svého syna. Klášter byl roku 1835 zbořen a královniny ostatky byly společně s dalšími přeneseny do místní katedrály sv. Kříže a sv. Eulálie. Ve 20. století byly uloženy v tumbě královen od Frederica Marèse.

Vývod z předků

Odkazy

Poznámky

  1. Tři Manfrédovi synové byli drženi několik desítek let v okovech na hradě Castel del Monte. Roku 1299 byli přesunuti na hrad Castel dell'Ovo.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Constance of Sicily, Queen of Aragon na anglické Wikipedii.

  1. Úsvit renesance,str. 222
  2. Úsvit renesance,str. 222–223

Externí odkazy

Královna Aragonie a Valencie
Předchůdce:
12761285
Konstancie Sicilská (1248–1302)
Nástupce:
Isabela Kastilská
Sicilská královna
Předchůdce:
12821285
Konstancie Sicilská (1248–1302)
Nástupce:
Isabela Kastilská

Média použitá na této stránce

D. Constança de Hohenstaufen, Rainha de Aragão - The Portuguese Genealogy (Genealogia dos Reis de Portugal).png
D. Constance of Hohenstaufen (also Constance of Sicily). Queen consort of the Crown of Aragon due to her marriage to King Peter III.