Konstantinopolský ekumenický patriarcha

(c) Goran tek-en, CC BY-SA 4.0
Znak patriarchátu

Ekumenický patriarcha je arcibiskup Konstantinopole (Istanbulu) a Nového Říma a primus inter pares (první mezi rovnými) mezi hlavami několika autokefálních církví, které tvoří společenství pravoslavných církví. Ekumenický patriarcha je považován za představitele a duchovního vůdce východních pravoslavných křesťanů po celém světě. [1] [2] [3] Termín ekumenický v názvu je historickým odkazem na Ekuménu, řecké označení pro civilizovaný svět, tj. Římskou říši, a pochází z kánonu 28 chalcedonského koncilu.

Charakteristika

Konstantinopolský ekumenický patriarchát je jednou z nejtrvalejších institucí na světě a má významnou roli ve světových dějinách. Ekumeničtí patriarchové ve starověku pomáhali při šíření křesťanství a řešení různých doktrinálních sporů. Ve středověku hráli hlavní roli v záležitostech východní pravoslavné církve, stejně jako v politice pravoslavného světa a při šíření křesťanství mezi Slovany . V současné době se patriarchové kromě rozšíření křesťanské víry a východní ortodoxní doktríny zapojují do ekumenismu a mezináboženského dialogu, charitativní činnosti a obrany pravoslavných (ortodoxních) křesťanských tradic.

Konstantinopolský ekumenický patriarcha je první mezi rovnými neboli první čestný hierarcha mezi všemi pravoslavnými biskupy, který osobně — nebo prostřednictvím delegáta — předsedá jakékoli radě pravoslavných primasů nebo biskupů, které se účastní a slouží jako hlavní mluvčí pravoslavné církve. Pravoslavné přijímání zejména v ekumenických kontaktech s jinými křesťanskými denominacemi. Nemá přímou jurisdikci vůči ostatním patriarchům nebo jiným autokefálním pravoslavným církvím, ale jako jediný ze svých kolegů primasů má právo svolávat mimořádné synody složené z nich nebo jejich delegátů k řešení ad hoc situací a také je hojně svolává. V posledních 40 letech navštěvoval panortodoxní synody. Jeho jedinečná role v pravoslavném světě je často označována jako duchovní vůdce[4] [5] pravoslavných církví v některých oblastech, ačkoli toto není oficiální titul patriarchy ani se obvykle nepoužívá v odborných zdrojích o patriarchátu. Pravoslavné církve jsou zcela decentralizované: nemají žádnou ústřední autoritu, pozemskou hlavu ani jediného biskupa ve vedoucí roli. Protože má kanonicky-synodický systém, výrazně se odlišuje od hierarchicky organizované katolické církve, jejíž doktrínou je papežský primát a jejíž hlavou je římský papež.

Jeho tituly primus inter pares, „první mezi rovnými“ a „ekumenický patriarcha“ mají spíše čestnou funkci než autoritativní a ve skutečnosti ekumenický patriarcha nemá žádnou skutečnou autoritu nad církvemi kromě konstantinopolské. [6] [7] [8]

Konstantinopolský ekumenický patriarcha je přímým správním představeným diecézí a arcidiecézí sloužících milionům řeckých, ukrajinských, rusínských a albánských věřících v Severní a Jižní Americe, západní Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu, v Jižní Koreji a také v částech moderního Řecka, které, z historických důvodů nespadají pod jurisdikci Řecké církve.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ecumenical Patriarch of Constantinople na anglické Wikipedii.

  1. ; Thomas E. Fitzgerald. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-0275964382. 
  2. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-1846450112. 
  3. ; Bron Taylor. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-1441122780. 
  4. Dostupné online. 
  5. www.cbsnews.com. Dostupné online. 
  6. Dostupné online. 
  7. Dostupné online. 
  8. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nuvola web broom.svg
Autor: , Licence: LGPL
Web broom icon
Coat of Arms of the Ecumenical Patriarchate Constantinople (St. George's Cathedral, Istanbul).svg
(c) Goran tek-en, CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Ecumenical Patriarchate Constantinople as found on the wall of the St. George's Cathedral, Istanbul, above the entrance. It is described by the Ecumenical Patriarchate on its official website as "the eternal symbol of the Patriarchate, the double-headed eagle" (source) and "an all-round double-headed eagle, the emblem of the Ecumenical Patriarchate and a symbol of the hopes of the Nation, which goes back to the Byzantine imperial symbolism" (source). It is used as an illustration for the EP on its official website's home page. The meaning of the Greek letters ΟΙΚ Π and Κ Π are not indicated, but they probably mean Οικουμενικό Πατριαρχείο (Ecumenical Patriarchate) and Κωνσταντινουπόλεως (of Constantinople).

This version is more faithful than File:CoA of the Ecumenical Patriarchate Constantinople (St. George's Cathedral of Istanbul version).png to the original model.