Konvent oblátů (Teplá)

Konvent oblátů v Teplé
Klášter Neposkvrněného početí Panny Marie v Teplé
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoTeplá (Třebenice)
Souřadnice
Základní informace
ŘádObláti
Založení1927
Zrušení1940
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konvent oblátů existoval v Teplé v letech 19271940.

Historie konventu

V malé vesničce Teplé ve farnosti Sutom na Lovosicku byl roku 1710 objeven železitý léčivý pramen, při němž byla vystavěna dřevěná kaple Navštívení Panny Marie. Vznikly zde na určitou dobu malé lázně a Teplá se stala vyhledávaným poutním cílem. Dřevěná kaplička byla roku 1768 stržena a místo ní postavena kamenná.

Toto poutní místo si vybrali obláti pro stavbu nového konventu. V letech 19261927 byl postaven klášter Neposkvrněného početí Panny Marie s kostelem téhož zasvěcení. Při konventu byl založen obláty i vlastní juvenát, kde roku 1934 bylo celkem 55 chovanců, kteří navštěvovali speciální německou školu pro misionáře. Proto byl konvent v Teplé ze všech domů oblátů v litoměřické diecézi nejpočetnější a například roku 1938 měl celkem 13 členů. Patrně v roce 1940 byl konvent dočasně uzavřen, protože misijní škola nemohla ve válce existovat, a až do konce války, ani potom, nebyl již obnoven.

Odkazy

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Oblatenkloster Töpley.jpg
(c) AHZ, CC BY-SA 3.0
Býv. řádový dům oblátů v Teplé (okres Litoměřice), dnes hotel „Zámek Amadeus“