Kopinatec plžovitý

Jak číst taxoboxKopinatec plžovitý
alternativní popis obrázku chybí
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenbezlebeční (Cephalochordata)
Řádkopinatcotvární (Amphioxiformes)
Čeleďkopinatcovití (Branchiostomatidae)
Rodkopinatec (Branchiostoma)
Binomické jméno
Branchiostoma lanceolatum
(Pallas, 1774)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kopinatec plžovitý (Branchiostoma lanceolatum, též Amphioxus lanceolatum) je nejznámější kopinatec, zástupce primitivních strunatců. Podobá se drobné rybce, ale místo kostry má jen chrupavčitou hřbetní strunu. Celý živočich je poloprůsvitný, růžově zbarvený a dosahuje délky maximálně 8 cm.

Anatomie

Má segmentované, ploché tělo, z něhož na hřbetě i na ocase vystupují jemné, membránovité ploutvičky, které mu dodávají kopinatý tvar. Ústní otvor je obklopen brvami. Nemá mozek, pouze jeho mícha probíhající téměř po skoro celé délce těla se u hlavy rozšiřuje v tzv. mozkový váček.

Kopinatci jsou živočichové s odděleným pohlavím (gonochoristé), ale bez sexuálního dimorfismu. Každý kopinatec má 26 párů gonád, tzn. vaječníků nebo varlat, což je logickým důsledkem silné segmentace jeho těla. Pohlavní buňky se dostávají ven prasknutím stěny obžaberního prostoru a ven vyvrhovacím otvorem. K oplození vajíček pak dochází mimo tělo, ve vodě, načež vznikne obrvená planktonní larva.[1]

Rozšíření

Kopinatec plžovitý je mořský živočich, poměrně hojný v kontinentálním šelfu kolem evropských břehů. Obývá písčitou sublitorální zónu do hloubky 28–30 m. Preferuje hrubší písek s částmi lastur.

Charakteristika

Kopinatec plžovitý je aktivnější především v noci, kdy filtruje vodu a konzumuje řasy, nálevníky a drobné korýše. Přestože je schopný volně plavat, většinu života stráví zahrabaný v písku – v hrubším písku je zahrabaný celý, v jemnějším nechává vystrčenou přední část těla. Na bahnitém dně nežije, protože by při zahrabání nemohl dýchat. Dožívají se až 4 let.

Odkazy

Reference

  1. Bílý, M.; Hájek, J.; Koutecký, P.; Kratzerová, L. Rozmnožování organismů. Praha: Ústřední komise biologické olympiády, 2000. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Branchiostoma lanceolatum.jpg
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 4.0
A Lancelet (or Amphioxus) specimen —Subphylum: Cephalochordata— collected in coarse sand sediments (600 µm) on the Belgian continental shelf.
Total Length: approximately 22 mm.
Geo-location not applicable as the picture was taken in the laboratory.