Korálek

Korále

Korálek je malý ozdobný předmět s otvorem pro navlékání nebo přišití. Navlékáním korálků na šňůrku či řemínek vznikají korále, používané jako náramky, náhrdelníky a jiné ozdoby. Korálky lze také našívat na látky, oděvy, kožené předměty apod.

Název

Název je odvozen od přírodního korálu, jehož vápenaté a krásně zbarvené (zejména růžové a červené) vnější skořápky byly oblíbeným materiálem na výrobu korálků i korálů. Větvičky přírodního korálu se buďto jen nalámou, ohladí a provrtají, anebo se z nich vyrábějí korálky v pravidelných tvarech (kuličky, kotoučky, hranolky atd.)

Historie

Provrtané a navlékané zuby různých zvířat patří mezi nejstarší známé ozdoby vůbec. Od neolitu se vyskytují korálky skleněné a keramické, obvykle velmi pestrých barev a červené korály sloužily také jako amulety. Nejvzácnějším materiálem pro navlékání či našívání byly od starověku drahokamy a mořské perly. Výroba pestrých skleněných korálů se rozvinula v 16. století v Benátkách a od 18. století i v severních Čechách: zejména mačkané korálky, rokajl a skleněná bižuterie, tak zvané "Jablonecké zboží". Od poloviny 20. století se šíří využití plastických hmot a lisovaných korálků z plastů. Ty jsou jednak lehké a hlavně výrobně levné, protože lisovaný korálek už žádnou další úpravu nepotřebuje. Korálky z termoplastu se dají také nažehlovat na látku, mozaiky z nich lze spojovat přežehlením.

Perly a perličky

Perly, lovené už ve starověku v tropických a subtropických mořích, byly jako korále sice oblíbené, ale také velice vzácné. Od 18. století se stále častěji využívají i "barokní" perly nepravidelných tvarů a od počátku 20. století se zejména v Japonsku rychle rozvíjí průmysl uměle pěstovaných perel ("kultivé", Mikimotovy perly). V mořských farmách se tisícům perlorodek vpraví do ulity malé kuličky např. z perleti, které živočich obalí vrstvami pravé perly; pěstované perly se tedy obtížně odlišují od přírodních a vyznačují se právě tím, že nají velmi pravidelné tvary. Vedle toho se už od 18. století objevují perličky, skleněné napodobeniny perel: duté korálky, zevnitř opatřené vrstvou stříbrného laku.

Korálky i perličky tvořily od 18. století velmi výnosný obchodní a vývozní artikl evropských zemí a první koloniální obchodníci je používali k obchodování s domorodci místo peněz.

Galerie

Odkazy

Reference


Literatura

  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Jablonecké zboží. Sv. 5, str. 70

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Green Glitter Scene (4113163454).jpg
Autor: THOR, Licence: CC BY 2.0
Green Glitter Scene
Glazen meloenkralen uit Heerlen, Aken en Jülich, 1e eeuw na Chr.jpg
Autor: Kleon3, Licence: CC BY-SA 4.0
Cobalt glass beads (melon beads) from the 1st century AD, found in Heerlen, the Netherlands, and in Aachen and Jülich, Germany. The objects were photographed as part of a traveling exhibition about early Roman Maastricht, Heerlen, Aachen and Jülich, Augustus op het spoor, in December 2015 in Centre Céramique, Maastricht, the Netherlands.
Beadknitting.JPG
picture of bead knitting- black wool, pink and yellow beads, knitted on double points
Hama beads.jpg
Close-up of a bucket full of midi-sized Hama beads in different opaque colors. The beads are 5mm in diameter and length.
Furnaceglass.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Aney~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
Abalorios de colorines y formas diversas
Beads.jpg
Autor: user:pschemp, Licence: CC-BY-SA-3.0
Chevron bead and Indian glass bead strings