Koré

Antenorova koré (kolem 520 př. n. l., Athény)
(c) Berthold Werner, CC BY-SA 3.0
Korai u Erechtheionu na athénské akropoli (klasické období kolem 440 př. n. l.)

Koré (řec. κόρη, „ dívka“, plur. korai) označuje v archeologii a dějinách umění sochu mladé ženy z archaické (předklasické) řecké doby. Jejím mužským protějškem je kúros.

Popis

Sochy tohoto druhu se vyskytují v řeckém umění od 7. do 5. stol. př. n. l., zhotovovaly se z mramoru, z vápence, z pískovce, z bronzu i ze dřeva a bývaly původně malované (polychromie). Stavěly se volně na hrobech a u chrámů, někdy i jako karyatidy místo sloupů. Zatímco kúros je vždycky nahý, korai jsou vždy oblečené, často s bohatými copy či účesem, a jedna ruka obvykle nesla obětní dar. Koré není portrét, nýbrž idealizovaná a poněkud strnulá postava se schematickým obličejem, obráceným přesně dopředu, obvykle s charakteristickým lehkým úsměvem na tváři.[1]

Reference

  1. Encyklopedie antiky, str. 309.

Literatura

  • Ludvík Svoboda a kolektiv: Encyklopedie antiky, Academia, Praha 1973, heslo Koré

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

ACMA 681 Kore Antenor 1.JPG
Autor:
Antenor
, Licence: CC BY-SA 2.5
Statue of a larger than life-size korè, in Paros marble. She wears a chiton and himation, tiara with painted meanders, and bronze hair ornaments. Her eyes are set with rock crystal. The work has been dated around 520 B.C. (H.E.9580) and is associated with an epigraphic text. According to the inscription, the potter Néarchos dedicated the statue and the sculptor Anténor made it.
Athen Erechtheion BW 2017-10-09 13-58-34.jpg
(c) Berthold Werner, CC BY-SA 3.0
Greece, Athen, Acropolis, Erechtheion