Koré

Antenorova koré (kolem 520 př. n. l., Athény)
(c) Berthold Werner, CC BY-SA 3.0
Korai u Erechtheionu na athénské akropoli (klasické období kolem 440 př. n. l.)

Koré (řec. κόρη, „ dívka“, plur. korai) označuje v archeologii a dějinách umění sochu mladé ženy z archaické (předklasické) řecké doby. Jejím mužským protějškem je kúros.

Popis

Sochy tohoto druhu se vyskytují v řeckém umění od 7. do 5. stol. př. n. l., zhotovovaly se z mramoru, z vápence, z pískovce, z bronzu i ze dřeva a bývaly původně malované (polychromie). Stavěly se volně na hrobech a u chrámů, někdy i jako karyatidy místo sloupů. Zatímco kúros je vždycky nahý, korai jsou vždy oblečené, často s bohatými copy či účesem, a jedna ruka obvykle nesla obětní dar. Koré není portrét, nýbrž idealizovaná a poněkud strnulá postava se schematickým obličejem, obráceným přesně dopředu, obvykle s charakteristickým lehkým úsměvem na tváři.[1]

Reference

  1. Encyklopedie antiky, str. 309.

Literatura

  • Ludvík Svoboda a kolektiv: Encyklopedie antiky, Academia, Praha 1973, heslo Koré

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

ACMA 681 Kore Antenor 1.JPG
Autor:
Antenor
, Licence: CC BY-SA 2.5
Statue of a larger than natural korè, in Paros marble. She wears a chiton and a himation, and a tiara with painted meanders, as well as bronze ornaments set in her hair. His eyes are set with rock crystal. It is a work dated around 520 B.C.E. (H.E.9580) & associated with an epigraphic tent: according to the inscription, the potter Néarchos dedicated the statue and the sculptor Anténor made it.
Athen Erechtheion BW 2017-10-09 13-58-34.jpg
(c) Berthold Werner, CC BY-SA 3.0
Greece, Athen, Acropolis, Erechtheion