Korab

Korab
Pohled na Korab
Korab

Nejvyšší bod2764 m n. m. (Velký Korab)

Nadřazená jednotkaŠarský horský systém (Helenidy)
Sousední
jednotky
Šar planina

SvětadílEvropa
StátSeverní Makedonie Severní Makedonie
Albánie Albánie
Horninyvápenec
PovodíDrin
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Korab je geomorfologický celek nacházející se na hranici dvou zemí - Albánie a Severní Makedonie. Geograficky patří do Šarského horského systému. Masiv má několik vrcholů. Nejvyšším bodem je Velký Korab (2764 m), který je zároveň nejvyšším vrcholem obou států.

Geografie

Na severomakedonskou stranu do údolí Radika spadají vrcholy strmě ve formě až 500 metrových stěn. Zvláště pozoruhodná je také alpská oblast Kabash s několika naprosto nepřístupnými vrcholy. V její nejvyšší části, nad 2000 m panuje alpinské klima, které podporuje výskyt alpinské flory.

Mezi nejdůležitější vrcholy patří:

  • Velký Korab (mak.: Голем Кораб (Golem Korab) nebo Кобилино Поле (Kobilino Pole));
  • Kepi Bar (2595 m)
  • Mala Korapska Vrata (2425 m; starší data)
  • Kabash (2395 m)
  • Ciganski Premin (2295 m)
  • Plocha (2235 m)
  • Visoka Karpa (2090 m)

Turismus

Během Makedonské války byla přední linie přímo na Korabu. Ještě dnes je oblast kolem hory střežena a odminovávána. Dříve byl výstup na nejvyšší horu možný jenom po vyřízení nepříjemných byrokratických procedur a za armádního doprovodu, to už je ale od roku 2009 minulostí. Návštěvník se jen musí prokázat dokladem totožnosti u kontrolního stanoviště Strezimir.

Oblíbený je výstup na Korab spolu s horským klubem PSD „Korab“ - Skopje, který zde každoročně v září organizuje mezinárodní výstup na vrchol.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Panair Korab.jpg
Autor: Albinfo, Licence: CC-BY-SA-3.0
The Korab Mountain range seen from the Panair plain north-east of the peak in Albania. The top (Maja e Korabit) is on the far left showing his soft side
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.