Koronarografie

Podrobnější informace naleznete v článku Perkutánní koronární intervence.
Snímek části srdce pořízený koronarografií

Koronarografie je miniinvazivní (pouze nabodnutí tepny) vyšetřovací metoda využívající srdeční katetrizaci pro určení diagnózy srdečních onemocnění. Spočívá v zavedení katétru (tenké trubičky) do stehenní tepny (vpichem v třísle) nebo pažní tepny (vpichem v zápěstí) a dále vnitřkem tepny až do srdce. Zde se pomocí rentgenu s využitím kontrastní látky zobrazí srdeční tepny. V případě potřeby může následovat léčebný zákrok -  perkutánní koronární intervence.

CT koronarografie

- neinvazivní vyšetření srdečních tepen CT, je pouze nutné podat kontrastní látku. Vyšetření nutné sladit se srdeční činností, aby se snímalo v okamžicích kdy se srdce téměř nepohybuje. CT snímá podle EKG křivky a výsledné obrazy podle EKG křivky vyhodnocují. Pak lze zhodnotit stavbu srdce(anatomický vzhled) i zhodnotit funkci (výpočet parametrů srdečních oddílů). CT koronarografie zobrazuje a hodnotí věnčité tepny srdce bez nutnosti zavádět katetr do arteriálního systému. Metoda je s minimálními komplikacemi pro pacienta a s provedením celého vyšetření ambulantně. U CT srdce i CT koronarografie se vždy nutná aplikace jodové kontrastní látky nitrožilně.

Efektivita metody závisí na tepové frekvenci pacienta, pravidelnosti tepu. Metoda je pouze diagnostická (nelze ovlivnit průsvit zúžených míst). U pacientů s vysokým rizikem je proto vhodnější metodou přímo katetrizace (PCI), která umožní přímo léčebné rozšíření postižených tepen.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ha1.jpg
(c) Bleiglass at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Coronary angiogram, showing the circulation in the left main coronary artery and its branches