Korunování Panny Marie

Diego Velázquez, Korunování Panny Marie (asi 1636)

Korunování Panny Marie je podle katolického a pravoslavného křesťanství závěrečnou událostí ze života Panny Marie, kdy po zesnutí a nanebevzetí byla přiblížena k trůnu Boha Otce a jeho syna Ježíše Krista a byla korunována jako Královna nebes. Protestanti tuto část církevního učení odmítají, protože nemá oporu v Novém zákoně ani není předmětem dogmat uznávaných církví. Opírá se pouze o apokryfní texty a o katolickou tradici; jeho znalost se šířila také díky vyprávění ve Zlaté legendě. S myšlenkou Mariiny korunovace je spojeno i její vzývání jako „královny“, „královny nebes“ nebo „královny andělů“. Taková epiteta se od 12. století hojně používají v mariánských hymnech a modlitbách, ale také v kázáních a teologické literatuře. Liturgickou památku Panny Marie Královny slaví katolící 22. srpna, tedy týden po svátku Nanebevzetí Panny Marie.

Korunování Panny Marie je také posledním z tzv. "slavných tajemství" v modlibě Růženec.

Výtvarné umění

Korunování Panny Marie je jedním z témat křesťanské ikonografie a v cyklu příběhů ze života Panny Marie představuje její korunování poslední a vrcholnou scénu, zobrazovanou nejčastěji na oltářích kostelů zasvěcených Panně Marii, ale i na chrámových tympanonech nebo okenních vitrážích.

Ve vrcholném středověku (kolem let 1150–1500) bývala zobrazována Marie sedící po Kristově pravé ruce a korunovaná buď Kristem nebo anděly, kteří korunovační scénu často doprovázejí. Takto pojal téma např. Raffael.

V pozdním středověku byla často zobrazována korunovace Marie nikoli samotným Kristem, ale Svatou Trojicí.

V době baroka samotná korunovace ustoupila do pozadí a Panna Marie byla zobrazována už jako korunovaná "Královna nebes" (Regina Coeli) nebo "Královna světa" (Regina Mundi).

Patrocinium

Korunování Panny Marie je zasvěcena celá řada kostelů. Některé zasvěcené kostely a kaple v Česku:

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Krönung Mariens na německé Wikipedii a Coronación de la Virgen na španělské Wikipedii.


Literatura

  • VRABELOVÁ, Dana. Korunování milostných mariánských obrazů. Theologica. 2012, roč. 2, čís. 2, s. 103–123. Dostupné online. 
  • PAZDEROVÁ, Jitka. Ikonografie Nanebevzetí a Korunování Panny Marie v umění pozdního středověku českých zemí. Olomouc, 2017. Magisterská práce. Univerzita Palackého v OIomouci. Filozofická fakulta. Katedra dějin umění. Vedoucí práce Pavol Černý. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

PalaOddiRaffaello.jpg
also known as the Oddi Altar-piece.
Botticelli, incoronazione della vergine.jpg

BOTTICELLI, Sandro Coronation of the Virgin (San Marco Altarpiece)

Tempera on panel, 378 x 258 cm

Galleria degli Uffizi, Florence
La coronación de la Virgen (El Greco).jpg
La obra muestra a los tres miembros de la Santísima Trinidad coronando a la Virgen María, madre de Jesucristo.
Diego Velázquez - Coronation of the Virgin - Prado.jpg
La obra representa la coronación de la Virgen María, madre de Jesucristo, por los tres miembros de la Santísima Trinidad.
Coronation of Virgin Jacopo di mino Montepulciano.jpg
Coronation_of_Virgin_Jacopo_di_mino_Montepulciano