Korunovace britských panovníků

Fotografie z korunovace Alžběty II. (1953)
Korunovační klenoty: Koruna sv. Eduarda, královské jablko a dvojice žezel

Korunovace britského panovníka (anglicky coronation of the British monarch) je obřad, během kterého je panovník Spojeného království pomazán, korunován a jsou mu předány korunovační klenoty. Dle tradice se korunovace většinou koná několik měsíců po smrti předchozího britského panovníka, kterou se následník či následnice trůnu automaticky stávají novým britským panovníkem. Časový rozestup mezi smrtí předchozího panovníka a korunovací jeho nástupce umožňuje konání slavnostní události, jakou je korunovace až po skončení truchlení po zesnulém panovníkovi a také dává prostor pro naplánování celého obřadu. Přestože korunovace není pro výkon panovnických pravomocí a povinností nutná, tak ji během své vlády většina britských i anglických králů absolvovala. Pokud je mužský panovník ženatý, tak většinou společně s ním korunovaci podstupuje i jeho manželka.

Obřad korunovace probíhá ve Westminsterském opatství a vede jej arcibiskup canterburský jako nejvýše postavený duchovní Anglikánské církve, jejíž je panovník oficiální hlavou. Kromě arcibiskupa se korunovace účastní další duchovní i světští hodnostáři. Přítomní jsou také členové britské královské rodiny, zástupci britské šlechty, členové vlády a parlamentu, generální guvernéři a předsedové vlád zemí kterým vládne britský panovník (Commonwealth realm), guvernéři britských závislých území, zástupci dalších zemí Commonwealthu, představitelé zahraničních panovnických rodin a také představitelé cizích států. V minulosti byly korunovacím přítomni mj. i představitelé podřízených území.

Části obřadu

Základní části obřadu jsou: představení panovníka lidu a jeho přijetí, přísaha panovníka podporovat anglikánskou církev a zákony zemí jímž vládne, pomazání panovníka olejem, investitura (předání korunovačních klenotů panovníkovi) a jeho samotná korunovace, intronizace a následné složení holdu britských poddaných nově korunovanému panovníkovi. Po korunovaci většinou následuje tradiční korunovační hostina.[pozn. 1] Během 20. století se stalo zvykem, že se před hostinou ukáže královská rodina veřejnosti na balkónu Buckinghamského paláce.

Korunovace krále Karla III. a jeho manželky proběhla v sobotu 6. května 2023, tj. osm měsíců po smrti Alžběty II.

Britští králové a královny jsou poslední evropští panovníci, kteří jsou během své vlády korunováni. Ostatní evropské monarchie byly zrušeny nebo korunovační obřady už nevykonávají.[pozn. 2]

Historie

Imperial State Crown

Od roku 1603, kdy zemřela Alžběta I. a na anglický trůn nastoupil skotský král Jakub VII. Stuart byly obě země spojeny pod vládou společného panovníka. Od roku 1685 podstupovali společní panovníci pouze jediný korunovační obřad v Londýně (za účasti části skotských šlechticů). Vilém III. a Marie II. byly v roce 1689 jako historicky jediní britští panovníci korunováni jako spoluvládci. Zákonem o unii došlo roku 1707 ke spojení Anglie a Skotska do jednotného království Velké Británie. Britští králové tak byli nadále korunováni arcibiskupem z Canterbury jako králové Velké Británie v londýnském Westmisterském opatství, čím fakticky pokračovala tradice anglických korunovací. Prvním takto korunovaným králem byl Jiří I. roku 1714. Jelikož neuměl dostatečně anglicky, byla za jazyk korunovace netradičně zvolena latina. Nejhonosnější korunovace byla uspořádána pro Jiřího IV. v roce 1821. Naopak korunovace jeho bratra o deset let později byla z důvodu ekonomické krize značně zredukována a král samotný ji původně ani nechtěl podstoupit. Některá úsporná opatření byla zachována i pro korunovace dalších panovníků.

Korunovace Eduarda VII. v roce 1902 byli přítomni představitelé britských dominií (autonomních států v rámci britského impéria). Při korunovaci jeho syna Jiřího V. v roce 1911 byla dominia reprezentována také jejich symboly a některé části korunovace byly fotografovány.[1] Westminsterským statutem z roku 1931 byla dominia postavena naroveň Spojenému království a získala nezávislost, přičemž zůstala součástí Britského impéria a panovníkem každého z nich zůstal britský král. Proto byla změněna korunovační přísaha, kterou panovník skládá resp. je korunován společně za všechny země kterým vládne.[2] První korunovací, kde byla tato změna reflektována byla v roce 1937 korunovace Jiřího VI. Ta byla také první korunovací, která byla přenášena rozhlasem a některé její části byly natočeny a následně promítány v kinech.[3] Většina následující korunovace Alžběty II. v roce 1953 byla i přes značné protesty přenášena televizí.

Průběh korunovace

Eduard VII. skládá korunovační přísahu (1902)

Představení krále a složení slibu

Za zpěvu litanií přichází duchovní a další hodnostáři. Poté během zpěvu Žalmu 122 vejde do chrámu panovník v rudém surcotu. Poté arcibiskup představí přítomným v chrámu osobu krále a zeptá se zda ho přijimají za krále. Po jejich souhlasu přistoupí ke složení korunovační přísahy králem, jak ji vyžaduje Coronation Oath Act 1688 a ve které panovník mj. slibuje zachovávat zvyky a parlamentem ustanovené zákony, stejně jako protestantskou víru. Před korunovací panovník slibuje zachovávat presbyteriánskou Skotskou církev. Poté je slavena Eucharistie, která je po nicejském vyznání přerušena a následuje pomazání krále.

Will you solemnly promise and swear to govern the Peoples of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Canada, Australia, New Zealand, the Union of South Africa, Pakistan and Ceylon, and of your Possessions and other Territories to any of them belonging or pertaining, according to their respective laws and customs?

Slibuješ a přísaháš, že budeš vládnout lidu Spojeného království Velké Británie a severního Irska, Kanady, Austrálie, Nového Zélandu, Jihoafrické unie, Pákistánu a Cejlonu, a dalších tvých držav a území, v souladu s jejich příslušnými zvyky a zákony?[4]
— Část korunovační přísahy Alžběty II. (1953)

Pomazání krále

Po přerušení Eucharistie je recitován hymnus Veni Creator Spiritus, po jehož doznění arcibiskup recituje modlitby předcházející pomazání. Poté je král (oblečený v korunovačním taláru) usazen do korunovačního Křesla svatého Eduarda, ve kterém je od středověku uložen skotský Kámen osudu. Vzhledem k posvátnosti pomazání je nad panovníkem umístěn královský baldachýn, držený čtveřicí rytířů Podvazkového řádu. Akt pomazání nebyl ani fotografován v roce 1937 ani přenášen televizí v roce 1953. Poté arcibiskup pomaže krále svatým olejem (křižmem) do tvaru kříže na rukou, hlavě a na hrudi, během čehož recituje konsekrační formuli upomínající k pomazání krále Šalomouna knězem Sádokem. Poté král vstane z Korunovačního křesla a poklekne a arcibiskup recituje modlitbu Deus, Dei Filius. Poté se král opět usadí na křeslo a je odstraněn baldachýn.[4]

Investitura a korunování

Korunování Jiřího VI.

Panovník je oblečen do spodní tuniky Colobium sindonis, přes kterou je oblečena svrchní zdobená zlatá supertunika. Následně jsou panovníkovi předvedeny ostruhy a státní meč, který arcibiskup odloží na oltář. Následuje zahalení krále do zdobeného zlatého korunovačního pláště. Králi jsou arcibiskupem postupně předány korunovační klenoty: jablko (které arcibiskup odloží na oltář), prsten a dvojice královských žezel.

Arcibiskup z oltáře vezme Korunu svatého Eduarda a posléze odloží zpět a pronese modlitbu Deus tuorum Corona fidelium. Korunu následně převezme westminsterský děkan a společně s arcbiskupem a dalšími duchovními se přesune k panovníkovi sedícímu na Křesle svatého Eduarda. Korunu předá arcibiskupovi, který ji posadí na královu hlavu. V tuto chvíli přítomné osazenstvo třikrát souhlasně zvolá God Save the King nebo God Save the Queen (česky Bože ochraňuj krále resp. Bože ochraňuj královnu v závislosti na pohlaví panovníka). Přítomní britští šlechtici (pairové) a vybraní královští hodnostáři si nasadí své koronety. Poté se rozezní fanfáry a po celé zemi se rozezní zvony. Dělové baterie v Toweru a Hyde Parku vystřelí slavnostní salvy.[4]

Zatímco všichni kromě panovníka stojí, recituje arcibiskup modlitbu Coronet te Deus, po které zazní antyfona Confortare, následována požehnáním.

Britští panovníci jsou většinou korunováni Korunou svatého Eduarda (2,3 kg), kromě královny Viktorie v roce 1838 a Eduarda VII. v roce 1902, kteří byli korunováni lehčí Britskou imperiální korunou (1 kg). Korunou podobného vzhledu jako má Imperiální koruna byli korunováni i Jiří I., Jiří II., Jiří III. a Vilém VI. Jiří IV. nechal pro svou korunovaci vyrobit novou korunu, která při dalších korunovacích užita nebyla.

Intronizace a vzdání holdu

Karel III.Camilla na balkóně Buckinghamského paláce po korunovaci, 6. května 2023

Po požehnání král vstane z křesla svatého Eduarda a usedne na opodál stojící trůn. Zazní intronizační formule Sta et retine (anglicky: Stand firm) užívaná již od 10. století. Poté následuje vzdávání holdu a přísaha věrnosti nově korunovanému panovníkovi. Nejdříve společně předstoupí duchovní v čele s arcibiskupem z Canterbury, poté postupně členové královské rodiny. Po královské rodině přistupují šlechtici sestupně podle šlechtických hodností.[4]

Poté může následovat obřad pomazání, investitura, korunovace a intronizace královny.[pozn. 3] Následně na konci obřadu jsou recitovány modlitby za nově korunovaného panovníka, příp. jeho korunovanou manželku. Král, příp. královský pár se s procesím odebere do Kaple svatého Eduarda, kde na oltář odloží korunovační klenoty včetně koruny a zlatého korunovačního pláště. Namísto toho obdrží Imperiální korunu, žezlo, jablko a je oblečen do fialového královského pláště, zatímco v chrámu zazní slavnostní hymnus Te Deum laudamus. Poté král za znění národní hymny God Save the King (česky Bože, ochraňuj krále) opustí kapli.

Seznam korunovací králů a královen Spojeného království

Korunovační portrét Jiřího V. a Marie z Tecku
Korunovační křeslo svatého Eduarda obsahující skotský Kámen osudu.
Koruna královny Marie z Tecku
StatusPanovníkDatumMístoKoronátor
KrálJakub II.23. duben 1685Westminsterské opatství, LondýnWilliam Sancroft
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaMarie Modenská23. duben 1685Westminsterské opatství, LondýnWilliam Sancroft
arcibiskup z Canterbury
Král a královna
společně
Vilém III. a Marie II.11. dubna 1689Westminsterské opatství, LondýnHenry Compton
biskup londýnský
KrálovnaAnna Stuartovna23. dubna 1702Westminsterské opatství, LondýnThomas Tenison
arcibiskup z Canterbury
KrálJiří I.20. října 1714Westminsterské opatství, LondýnThomas Tenison
arcibiskup z Canterbury
KrálJiří II.11. říjen 1727Westminsterské opatství, LondýnWilliam Wake
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaKarolina z Ansbachu11. říjen 1727Westminsterské opatství, LondýnWilliam Wake
arcibiskup z Canterbury
KrálJiří III.22. září 1761Westminsterské opatství, LondýnThomas Secker
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaŠarlota Meklenbursko-Střelická22. září 1761Westminsterské opatství, LondýnThomas Secker
arcibiskup z Canterbury
KrálJiří IV.19. ledna 1821Westminsterské opatství, LondýnCharles Manners-Sutton
arcibiskup z Canterbury
KrálVilém IV.8. září 1831Westminsterské opatství, LondýnWilliam Howley
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAdelheid Sasko-Meiningenská8. září 1831Westminsterské opatství, LondýnWilliam Howley
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaViktorie28. červen 1838Westminsterské opatství, LondýnWilliam Howley
arcibiskup z Canterbury
KrálEduard VII.9. srpen 1902Westminsterské opatství, LondýnFrederick Temple
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAlexandra Dánská9. srpen 1902Westminsterské opatství, LondýnFrederick Temple
arcibiskup z Canterbury
KrálJiří V.22. červen 1911Westminsterské opatství, LondýnRandall Davidson
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaMarie z Tecku22. červen 1911Westminsterské opatství, LondýnRandall Davidson
arcibiskup z Canterbury
KrálJiří VI.12. květen 1937Westminsterské opatství, LondýnCosmo Gordon Lang
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaElizabeth Bowes-Lyon12. květen 1937Westminsterské opatství, LondýnCosmo Gordon Lang
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAlžběta II.2. června 1953Westminsterské opatství, LondýnGeoffrey Fisher
arcibiskup z Canterbury
KrálKarel III.6. květen 2023Westminsterské opatství, LondýnJustin Welby
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaCamilla Shandová6. květen 2023Westminsterské opatství, LondýnJustin Welby
arcibiskup z Canterbury

Korunovace anglických králů

Korunovace Eduarda III.
Korunovace Jindřicha IV. anglickým králem roku 1399

Anglický korunovační řád vychází z tradice korunovací anglosaských králů, především postup korunovace užitý arcibiskupem Dunstanem z Canterbury pro korunovaci Edgara I. z roku 973. Podoba vycházela z korunovací franských králů a z biskupského svěcení. V průběhu středověku doznal korunovační řád několika změn (anglicky recension), zvláště pak ve 12. století měl na jeho podobu vliv německých korunovačních řádů.[5] Verze užívaná od 12. století se nazývá Liber Regalis.[6] Od roku 1066 až na ojedinělé výjimky se korunovace konaly v londýnském Westminsterském opatství a obřad vedl arcibiskup canterburský jako nejvýše postavený duchovní církve v Anglii.

Korunovace Eduarda VI. v roce 1547, kterou provedel arcibiskup Thomas Cranmer byla první z protestantských korunovací anglických králů. Po Eduardově smrti o několik let později nastoupila na trůn jeho setra Marie I., která jako katolička podstoupila opět katolickou korunovaci. Korunovace Alžbety I. v roce 1559 byla poslední pod záštitou římskokatolické církve. Nicméně zapojení prvků reflektujících Alžbětinu protestantskou víru do korunovačního obřadu vedlo k tomu že žádný z nejvyše postavených biskupů korunovaci neprovedl a tento úkol připadl Owenu Oglethorpovi, biskupovi z Carliste.[7] V roce 1601 byl Liber Regalis přeložen do angličtiny a korunovace alžbětina nástupce Jakuba Stuarta a jeho manželky v roce 1603 byla první korunovací pro kterou byla použita angličtina namísto do té doby používané latiny.

StatusPanovníkDatumMístoKoronátor
KrálEduard Vyznavač3. duben 1047Winchesterská katedrála, WinchesterEdsige
arcibiskup z Canterbury
KrálHarold II. Godwinson6. ledna 1066Westminsterské opatství, LondýnStigand
arcibiskup z Canterbury
nebo
Ealdred
arcibiskup z Yorku
KrálVilém I. Dobyvatel25. prosinec 1066Westminsterské opatství, LondýnEaldred
arcibiskup z Yorku
KrálovnaMatylda Flanderská11. května 1068Westminsterské opatství, LondýnEaldred
arcibiskup z Yorku
KrálVilém II.26. září 1087Westminsterské opatství, LondýnLanfranc
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich I.5. srpna 1100Westminsterské opatství, LondýnMořic
biskup londýnský
KrálovnaMatylda Skotská11. listopadu 1100Westminsterské opatství, Londýnsv. Anselm
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAdeliza z Lovaně30. ledna 1121Westminsterské opatství, LondýnRalph d'Escures
arcibiskup z Canterbury
KrálŠtěpán26. prosinec 1135Westminsterské opatství, LondýnWilliam de Corbeil
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaMatylda z Boulogne22. březen 1136Westminsterské opatství, Londýn
KrálJindřich II.19. prosince 1154Westminsterské opatství, LondýnTheobald z Bec
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaEleonora Akvitánská19. prosince 1154Westminsterské opatství, LondýnTheobald z Bec
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich Mladík
(za vlády otce)
14. června 1170Westminsterské opatství, LondýnRoger de Pont L'Évêque
arcibiskup z Yorku
KrálovnaMarkéta Francouzská27. srpna 1172Winchesterská katedrála, WinchesterRotrou
arcibiskup rouenský
KrálRichard I.3. září 1189Westminsterské opatství, LondýnBalduin z Exeteru
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaBerengarie Navarrská12. květen 1191Kypr
KrálJan27. květen 1199Westminsterské opatství, LondýnHubert Walter,
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaIsabela z Angoulême8. říjen 1200Westminsterské opatství, LondýnHubert Walter,
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich III.28. říjen 1216Gloucesterská katedrála, GloucesterGuala Bicchieri nebo Peter des Roches
biskup z Winchesteru
17. květen 1220Westminsterské opatství, LondýnStephen Langton
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaEleonora Provensálská20. ledna 1236Westminsterské opatství, LondýnEdmund Rich
arcibiskup z Canterbury
KrálEduard I.19. srpna 1274Westminsterské opatství, LondýnRobert Kilwardby
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaEleonora Kastilská19. srpna 1274Westminsterské opatství, LondýnRobert Kilwardby
arcibiskup z Canterbury
KrálEduard II.25. února 1308Westminsterské opatství, LondýnHenry Woodlock
biskup z Winchesteru
KrálovnaIsabela Francouzská25. února 1308Westminsterské opatství, LondýnHenry Woodlock
biskup z Winchesteru
KrálEduard III.1. února 1327Westminsterské opatství, LondýnWalter Reynolds
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaFilipa Henegavská4. března 1330Westminsterské opatství, LondýnSimon Mepeham
arcibiskup z Canterbury
KrálRichard II.16. července 1377Westminsterské opatství, LondýnSimon Sudbury
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAnna Lucemburská22. ledna 1382Westminsterské opatství, LondýnWilliam Courtenay
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaIsabela z Valois8. leden 1397Westminsterské opatství, LondýnThomas Arundel
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich IV.13. říjen 1399Westminsterské opatství, LondýnThomas Arundel
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaJana Navarrská26. únor 1403Westminsterské opatství, LondýnThomas Arundel
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich V.9. dubna 1413Westminsterské opatství, LondýnThomas Arundel
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaKateřina z Valois23. únor 1421Westminsterské opatství, LondýnHenry Chichele
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich VI.6. listopadu 1429[pozn. 4]Westminsterské opatství, LondýnHenry Chichele
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaMarkéta z Anjou30. květen 1445Westminsterské opatství, LondýnJohn Stafford,
arcibiskup z Canterbury
KrálEduard IV.28. června 1461Westminsterské opatství, LondýnThomas Bourchie
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAlžběta Woodvillová26. května 1465Westminsterské opatství, LondýnThomas Bourchie
arcibiskup z Canterbury
KrálRichard III.6. července 1483Westminsterské opatství, LondýnThomas Bourchie
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAnna Nevillová6. července 1483Westminsterské opatství, LondýnThomas Bourchie
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich VII.30. říjen 1485Westminsterské opatství, LondýnThomas Bourchie
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAlžběta z Yorku25. listopadu 1487Westminsterské opatství, LondýnJohn Morton
arcibiskup z Canterbury
KrálJindřich VIII.24. června 1509Westminsterské opatství, LondýnWilliam Warham,
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaKateřina Aragonská24. června 1509Westminsterské opatství, LondýnWilliam Warham,
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAnna Boleynová1. června 1533Westminsterské opatství, LondýnThomas Cranmer
arcibiskup z Canterbury
KrálEduard VI.20. února 1547Westminsterské opatství, LondýnThomas Cranmer
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaMarie I.1. říjen 1553Westminsterské opatství, LondýnStephen Gardiner
biskup z Winchesteru
KrálovnaAlžběta I.15. leden 1559Westminsterské opatství, LondýnOwen Oglethorpe
biskup z Carlisle
KrálJakub I.25. červenec 1603Westminsterské opatství, LondýnJohn Whitgift
arcibiskup z Canterbury
KrálovnaAnna Dánská25. červenec 1603Westminsterské opatství, LondýnJohn Whitgift
arcibiskup z Canterbury
KrálKarel I.2. února 1626Westminsterské opatství, LondýnGeorge Abbot
arcibiskup z Canterbury
KrálKarel II.23. duben 1661Westminsterské opatství, LondýnWilliam Juxon
arcibiskup z Canterbury

Korunovace skotských králů

Replika Kamene osudu v opatství ve Scone.
Skotská královská koruna.
Korunovace Alexandra III. skotským králem roku 1249, Scone

Tradičním korunovačním místem skotských králů bylo benediktinské převorství (později opatství) ve Scone, tehdejším centru skotského království. Zde kde byl uložen korunovační Kámen osudu, který sloužil namísto korunovačního trůnu. Kámen byl v roce 1296 na pokyn anglického krále Eduarda I. odvezen jako válečná kořist během jeho války se Skoty. V roce 1329 udělil papež Jan XXII. papežskou bulou skotským králům právo být pomazán a korunován. Konsekratorem skotských králů byl biskup ze St. Andrews jako nejvýše postavený skotský duchovní.[8] Několik korunovací bylo vykonáno ve Stirlinku nebo Edinburghu. Od roku 1540 byla ke korunovacím používána dodnes dochovaná koruna. Na rozdíl od sousední Anglie byly korunovace královen spíše výjimkou. Poslední korunovace skotského krále proběhla roku 1651 ve Scone.[pozn. 5] Poslední čtveřice skotských králů podstoupila už pouze jedinou korunovaci v Londýně.

StatusPanovníkDatumMístoKoronátor
KrálDavid I.květen 1124Opatství ve Scone, Scone
KrálMalcolm IV.27. května 1153Opatství ve Scone, Scone
KrálVilém I.24. prosince 1165Opatství ve Scone, SconeRichard the Chaplain
biskup ze St. Andrews
KrálAlexandr II.6. prosince 1214Opatství ve Scone, SconeWilliam de Malveisin
biskup ze St. Andrews
KrálAlexandr III.13. července 1249Opatství ve Scone, SconeDavid de Bernham
biskup ze St. Andrews
KrálRobert I.27. března 1306Opatství ve Scone, SconeWilliam de Lamberton
biskup ze St. Andrews
Robert Wishart
biskup z Glasgow
KrálovnaAlžběta z Burgh27. března 1306Opatství ve Scone, SconeWilliam de Lamberton
biskup ze St. Andrews
Robert Wishart
biskup z Glasgow
KrálDavid II.24. listopadu 1331Opatství ve Scone, SconeJames Bane
biskup ze St. Andrews
KrálovnaJohana Anglická24. listopadu 1331Opatství ve Scone, SconeJames Bane
biskup ze St. Andrews
KrálRobert II.26. března 1371Opatství ve Scone, SconeWilliam de Landallis
biskup ze St. Andrews
KrálRobert III.14. srpna 1390Opatství ve Scone, SconeWalter Trail
biskup ze St. Andrews
KrálJakub I.21. května 1424Opatství ve Scone, SconeHenry Wardlaw
biskup ze St. Andrews
KrálJakub II.25. března 1437Holyroodské opatství, EdinburghMichael Ochiltree
biskup z Dunblane
KrálJakub III.10. srpna 1460Opatství v KelsuJames Kennedy
arcibiskup ze St. Andrews
KrálJakub IV.24. června 1488Opatství ve Scone, SconeWilliam Scheves
arcibiskup ze St. Andrews
KrálJakub V.21. září 1513Kaple zámku Stirling, StirlingJames Beaton
arcibiskup z Glasgow
KrálovnaMarie de Guise22. února 1540Holyroodské opatství, EdinburghDavid Beaton
arcibiskup ze St. Andrews
KrálovnaMarie I.9. září 1543Kaple zámku Stirling, StirlingJohn Hamilton
arcibiskup ze St. Andrews
KrálJakub VI.29. červenec 1567Kirk of the Holy Rude, StirlingAdam Bothwell
orknejský biskup
KrálovnaAnna Dánská17. května 1590Holyroodské opatství, EdinburghAdam Bothwell
orknejský biskup
KrálKarel I.18. červen 1633Holyroodské opatství, EdinburghJohn Spottiswoode
arcibiskup ze St. Andrews
KrálKarel II.1. leden 1651Opatství ve Scone, SconeArchibald Campbell
1. markýz z Argyllu

Odkazy

Poznámky

  1. Korunovační hostiny se do roku 1821 konaly ve Westminster Hall.
  2. S výjimkou Británie byl posledním evropským korunovaným panovníkem rumunský král Michal I., který byl korunován v roce 1940. Poslední korunovace v dodnes existující evropské monarchii proběhla v roce 1906 v Norsku. Státy s nejdelší korunovační tradicí byly kromě Británie (resp. Anglie) také Francie, Svatá říše římská, Čechy, Polsko, Rusko, Švédsko a Uhersko.
  3. Pokud se král ožení až po vlastní korunovaci, může jeho manželka postoupit samostatný korunovační obřad.
  4. 16. prosince ho v Paříži Jindřich z Beaufortu, biskup z Winchesteru korunoval králem Francie.
  5. V důsledku postupující reformace skotské církve nebyl Karel II. korunován arcibiskupem ze St. Andrews, ale Archibaldem Campbellem, markýzem z Argyllu za asistence Johna Campbella, hraběte z Loudounu, Alexandra Montgomeryho, hraběte z Eglintonu, Johna Leslieho, vévody z Rothes a Johna Lindsaye, hraběte z Crawfordu a Lindsaye.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Coronation of the British monarch na anglické Wikipedii a List of British coronations na anglické Wikipedii.

  1. STRONG, Sir Roy. Coronation: A History of Kingship and the British Monarchy. 1. vyd. Londýn: HarperCollins, 2005. 556 s. Dostupné online. ISBN 978-0-00-716054-9. (anglicky) Zde str. 433. 
  2. STRONG, Sir Roy. Coronation: A History of Kingship and the British Monarchy. 1. vyd. Londýn: HarperCollins, 2005. 556 s. Dostupné online. ISBN 978-0-00-716054-9. (anglicky) Zde str. 442 až 444. 
  3. ROSE, Tessa. The Coronation Ceremony of the Kings and Queens of England and the Crown Jewels. 1. vyd. Londýn: HMSO, 1992. 140 s. Dostupné online. ISBN 978-0-11-701361-2. (anglicky) Zde str. 121. 
  4. a b c d Simon Kershaw. The Form and Order of Service that is to be performed and the Ceremonies that are to be observed in The Coronation of Her Majesty Queen Elizabeth II in the Abbey Church of St. Peter, Westminster, on Tuesday, the second day of June, 1953 [online]. Oremus, 2002 [cit. 2010-07-28]. Dostupné online. 
  5. KUTHAN, Jiří; ŠMIED, Miroslav. Korunovační řád českých králů. Praha: Togga, 2009. 436 s. ISBN 978-80-7308-266-6. Kapitola Původ a význam korunovačního řádu. Str. 300. 
  6. STRONG, Sir Roy. Coronation: A History of Kingship and the British Monarchy. 1. vyd. Londýn: HarperCollins, 2005. 556 s. Dostupné online. ISBN 978-0-00-716054-9. (anglicky) Zde str. 84.. 
  7. STRONG, Sir Roy. Coronation: A History of Kingship and the British Monarchy. 1. vyd. Londýn: HarperCollins, 2005. 556 s. Dostupné online. ISBN 978-0-00-716054-9. (anglicky) Zde str. 208. 
  8. THOMAS, Andrea, 2008. Sixteenth-Century Scotland: Essays in Honour of Michael Lynch. Redakce Goodare Julian. Netherlands: Brill. Dostupné online. ISBN 978-90-04-16825-1. Kapitola Coronation Ritual and Regalia, s. 43–68. 

Literatura

  • GOSLING, Lucinda, 2013. Royal Coronations. Oxford: Shire. Dostupné online. ISBN 978-0-74781-220-3. 
  • HILLIAM, David, 2001. Crown, Orb & Sceptre: The True Stories of English Coronations. Stroud: Sutton. Dostupné online. ISBN 978-0-75-092538-9. 
  • LE HARDY, William. The Coronation Book: the History and Meaning of the Ceremonies at the Crowning of the King and Queen. London: Hardy & Reckitt, 1937. 
  • English Coronation Records. Redakce Legg Leopold George Wickham. Westminster: A. Constable & Company, Limited, 1901. Dostupné online. 
  • RANGE, Matthias, 2012. Music and Ceremonial at British Coronations: From James I to Elizabeth II. London: Cambridge University Press. Dostupné online. ISBN 978-1-107-02344-4. 
  • ROSE, Tessa, 1992. The Coronation Ceremony of the Kings and Queens of England and the Crown Jewels. London: HMSO. Dostupné online. ISBN 978-0-11-701361-2. 
  • STRONG, Sir Roy, 2005. Coronation: A History of Kingship and the British Monarchy. London: HarperCollins. Dostupné online. ISBN 978-0-00-716054-9. 
  • THOMAS, Andrea, 2008. Sixteenth-Century Scotland: Essays in Honour of Michael Lynch. Redakce Goodare Julian. Netherlands: Brill. Dostupné online. ISBN 978-90-04-16825-1. Kapitola Coronation Ritual and Regalia, s. 43–68. 
  • WOOLLEY, Reginald Maxwell, 1915. Coronation Rites. London: Cambridge University Press. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Queen Mary's Crown.png
Queen Mary's Crown
Edward VII coronation oath 1902.jpg
Edward VII taking the oath at his coronation in 1902.
Stone of Scone replica.jpg
Autor: sarniebill1, Licence: CC BY 2.0
A replica of the Stone of Scone at Scone Palace
Imperial State Crown.png
Imperial State Crown of the United Kingdom
Coronation of Queen Elizabeth II Couronnement de la Reine Elizabeth II.jpg
Autor: BiblioArchives / LibraryArchives from Canada, Licence: CC BY 2.0

Title / Titre : Coronation of Queen Elizabeth II /

Couronnement de la Reine Elizabeth II

Creator(s) / Créateur(s) : Unknown / Inconnu

Date(s) : June 2, 1953 / 2 juin 1953

Reference No. / Numéro de référence : MIKAN 3242151

collectionscanada.gc.ca/ourl/res.php?url_ver=Z39.88-2004&...

Location / Lieu : London, England / London, Angleterre

Credit / Mention de source : Library and Archives Canada, K-0000045 /

Bibliothèque et Archives Canada, K-0000045
Crowning of George VI.jpg
The crowning of George VI at his coronation.
Coronation Henry4 England 01.jpg
Coronation of Henry IV, King of England
The Queen at the Scottish Parliament - crop.jpg
Autor: The Scottish Parliament., Licence: CC BY 2.0
The Crown of Scotland is carried, for the first time by The 16th Duke of Hamilton, as Her Majesty The Queen leaves the Chamber accompanied by Presiding Officer Tricia Marwick MSP following the Opening of the fourth Session of The Scottish Parliament in July 2011.
Eduard3.jpg
Korunovace Eduarda III.
Crown Jewels of the United Kingdom 1952-12-13.jpg
St Edward's Crown, and the sovereign's orb, sceptres and ring. First colour photograph ever published of the regalia.
KingGeorgeV QueenMary Coronation1911.jpg
King George V and Queen Mary in their crowns and coronation robes.
Coronation Chair and Stone of Scone.jpg

The Stone of Scone in the Coronation Chair at Westminster Abbey.

No attribution was published in the source or any other book known to contain the image.
Alexander III and Ollamh Rígh.JPG

Coronation of King Alexander on Moot Hill, Scone. He is being greeted by the ollamh rígh Alban, the royal poet of Scotland, who is addressing him with the proclamation "Benach De Re Albanne" (= Beannachd Dé Rígh Albanaich - "God Bless the King of Scots"); the poet goes on to recite Alexander's genealogy. Malcolm II, Earl of Fife, depicted holding the sword standing beside King Alexander.

(Albannaich is the plural form of Albannach, "Scot" or "Scotsman" and refers to the Scots collectively [as a nation]. The unique title of the Scots monarchs has long been "King of Scots" rather than "of Scotland" as opposed to the monarchs of England and other countries, who are titled "King [or Queen] of England" etc.. This style is ancient, and reflects the Gaelic tradition of the chief as "father" of his "clann" [lit. children]. As the monarch is the "Chief of Chiefs" he or she is the "father" or "mother" of the people, not merely the ruler of the land.)