Kosíř
Kosíř je zahnutý zahradnický nebo vinařský nůž. Někdy má na tupé straně sekerkovitý výběžek nazývaný securis.[1] Užívá se k odřezávání výhonků.
Často je užíván jako figurální symbol v heraldice, zejména pro obecní znaky ve vinařských a zemědělských oblastech. Stanislav Kasík v roce 2010 na stránkách Heraldická Terminologická Konvence upozornil na nejednoznačnost termínu a jeho užití.[2]
Galerie
- Kosíř ve znaku obce Přítluky
- Kosíř ve znaku města Hustopeče
- Tři kosíře v historickém znaku pražské části Košíře
Reference
- ↑ CHYTKOVÁ, Dagmar. Nejstarší česká terminologie vinařská. Brno, 2011 [cit. 2015-04-19]. 115 s. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Helena Karlíková. s. 46–47. Dostupné online.
- ↑ KASÍK, Stanislav. Kosíř [online]. Heraldická Terminologická Konvence, 2010-01-02 [cit. 2015-04-19]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Slovníkové heslo kosíř ve Wikislovníku
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kosíř na Wikimedia Commons
- Kosíř v Česko-německém slovníku Fr. Št. Kotta
Média použitá na této stránce
Znak města Hustopeče, okres Břeclav. Dělený červenozlatý štít. V pravé polovině nese symboly vinařství: kosíř a větévku vinné révy s červeným hroznem. V levé polovině znaku je stříbrná orlice.
Znak obce Přítluky, Česko.
V červeno-modře sníženě děleném štítě nahoře vpravo kolem stříbrného kolíku obtočená zlatá vinná réva se dvěma svěšenými hrozny a dvěma vztyčenými listy, vlevo stříbrný vinařský nůž - kosíř se zlatou rukojetí, vše provázeno nahoře a dole stříbrným přirozeným květem lilie se zlatými pestíky, dole zlaté mlýnské kolo.