Kostřava rákosovitá
Kostřava rákosovitá | |
---|---|
Kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | jednoděložné (Liliopsida) |
Řád | lipnicotvaré (Poales) |
Čeleď | lipnicovité (Poaceae) |
Rod | kostřava (Festuca) |
Binomické jméno | |
Festuca arundinacea Schreb. | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) je travina vysokého, statného vzrůstu pěstována v trávních směsích určených pro krmení hospodářských zvířat. Řadí se do podčeledě vlastní lipnicovité (Pooideae).
Rozšíření
Pro svou velkou přizpůsobivost, hlavně z hlediska vodního režimu, roste téměř celosvětově. Domovem je v Evropě, v mírném a subtropickém pásmu Asie, v tropických oblastech Indického poloostrova a v severní Africe. Lidmi byla v pozdější době rozšířena do Severní Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland
Ve schopnosti odolat suchému počasí překonává všechny kulturní trávy pěstované v České republice, přitom dobře snáší i dočasné záplavy. Lépe ji vyhovují těžké půdy, ale uplatní se i na lehčích. Na vyšší dávky živin reaguje zvýšenou produkci biomasy i konkurenceschopností mezi ostatními rostlinami.[1][2]
Popis
Je to vytrvalá volně trsnatá rostlina tmavě zelené barvy se stébly vysokými 50 až 150 cm, v optimálních podmínkách doroste do 2 metrů a více. Občas vytváří do 10 cm dlouhé podzemní rozmnožovací výhonky. Kořenvý systém rostliny je silně rozvinutý, sahá do hloubky až 150 cm, má dobrou schopnost absorbovat vláhu i živiny. Nevytváří sterilní stébelné výhonky, ale její poměrně široké přízemní listy jsou velmi dlouhé.
Stébla bývají dost silná, až 10 mm, jsou přímá, nerozvětvená, žlábkovaná, lysá a pod latou drsná. Mívají 2 až 5, nejčastěji 3 lysá kolénka. Pochvy jsou otevřené, žlábkované nebo lysé, spodní jsou světlejší, starší tmavší, vláknitě nerozpadavé. Listy bývají dlouhé 10 až 60 cm, (někdy i 100 cm) a široké 3 až 12 mm (i 18 cm), na horní straně viditelně žebrovaté, na spodní lesklé. Jsou tuhé a jen na koncích převislé, sklerenchymatické pletivo je na horní i spodní straně, v pupench jsou srolované. Jazýčky v podobě nízkého lemu jsou dlouhé do 2 mm, ouška jsou zřetelně obrvená, na konci zaokrouhlená.
Laty bývají dlouhé 10 až 30 cm, extrémně až 50 cm a 8 až 30 cm široké, přímé, i po rozkvětu rozkladité, v horní části někdy převislé. Mají barvu zelenou nebo slabě purpurovou, hranatý profil, drsné vřeteno i větve a ve spodní části nemají klásky. Spodnější větve nejsou shodné, kratší mají jen 4 až 8 klásku a delší jsou s 5 až 15, klásky mívají 3 až 10 květů. Plevy s bělavým okrajem jsou kopinatě zašpičatělé, nejsou shodné, spodní s jedinou žilkou jsou dlouhé 3 až 6 mm a horní se 3 žilkami měří 4,5 až 7 mm, jsou úzce blanitě lemované. Pluchy zdélí 5 až 9 mm jsou vejčitého tvaru, mají 5 žilek, na konci s jednou nebo dvěma špičkami, bývají často bezosinné nebo mají osiny ježatě vybíhající dlouhé až 4 mm. Plušky se dvěma žilkami jsou stejné dlouhé jako pluchy, pod kýlem jsou drsné. Semeník je lysý. Kostřava rákosovitá vykvétá v červnu až červenci. Chromozómové číslo je 2n = 42, méně často i 28, 56 a 70.
Plodem je šedavě žlutá pluchatá obilka, někdy krátce osinatá, dlouhá 6 až 9 mm a široká 1,2 až 1,8 mm. Je tence protáhlá, vejcovitého tvaru, nahoře zašpičatělá. Stopečku má 1,5 mm dlouhou, nálevkovitě rozšířenou. 400 až 450 obilek váží 1 gram. Vzchází středně rychle, za 2 až 3 týdny. [2][3][4]
Význam
Je to vitální tráva ozimého charakteru, plné reprodukce dosahuje až v druhém užitkovém roce. Její hlavní předností je odolnost proti suchu a vytvoření velkého množství rostlinné hmoty. Vhodná je do intenzivně hnojených travních porostů a do trvalých porostů využívaných pro prodloužení pastevního období a v oblastech se zimní pastvou. Při dostatku živin má dlouhou vegetační dobu, její listy mohou přes zimu zůstávat částečně zelené a na jaře brzy opět obrůstá. Pro pastvu se doporučuje vysévat jako dominantní druh, protože při nízkém zastoupení je zvířaty opomíjena. Pro kosení je vhodná ve směsích, např. s lipnicí luční. První seč je nutno provést na počátku metání, pokosená rychle zasychá, je vhodná na seno i siláž. Její tvrdost a tuhost, včetně přítomnost nežádoucích alkaloidů snižuje její pícní hodnotu, pro lepší přijímáni zvířaty je mnohdy zapotřebí pořezat dlouhá stébla.
Jsou vyšlechtěny odrůdy vhodné i pro zakládání okrasných trávníků na nezavlažovaných místech, tyto rostliny jsou hlavně jemnější, mají užší listy a mohou se sekat na nižší velikost. Trávníky z kostřavy rákosovité snesou velké zatížení a časté sešlapávání. Pro své pevné a hluboké kořeny ji lze s úspěchem použít do protierozních trávníků. Uvažuje se také s jejím využíváním pro energetické účely, průměrně ve druhém roce bez hnojení vyprodukuje 6,8 t/ha a při hnojení dusíkem až 10 t/ha suché biomasy. V EU je registrováno asi 220 odrůd.[3][5][6]
Taxonomie
V České republice rostou dva poddruhy kostřavy rákosovité:
- Kostřava rákosovitá pravá (Festuca arundinacea) Schreb. subsp. (arundinacea)
- Kostřava rákosovitá drsná (Festuca arundinacea) Schreb. subsp. (uechtritziana) (Wiesb.) Hegi [2]
V Evropě rostou další tři poddruhy:
- Festuca arundinacea Schreb. subsp. atlantigena (St.-Yves) Auquier
- Festuca arundinacea Schreb. subsp. fenas (Lag.) Arcang.
- Festuca arundinacea Schreb. subsp. orientalis (Hack.) Tzvelev [7]
Odkazy
Reference
- ↑ GRIN Taxonomy for Plants: Festuca arundinacea [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 09.05.2011 [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b c MAIXNEROVÁ, Daniela. Komplex Festuca pratensis-arundinacea [online]. Masarykova universita, PřF, Brno, rev. 10.05.2006 [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (česky)
- ↑ a b Atlas trav: Kostřava rákosovitá [online]. Agrostis Trávniky, s. r. o., Rousínov u Vyškova,, rev. 20.04.2009 [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (česky)
- ↑ Poaceae. Kostřava rákosovitá [online]. Universita Palackého, PřF, Olomouc [cit. 2011-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-06-23. (česky)
- ↑ SOUČEK, Antonín; POSPÍŠIL, Antonín. Pícninářství: Kostřava rákosovitá [online]. Zemědělský výzkumný ústav, Kroměříž [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (česky)[nedostupný zdroj]
- ↑ STRAŠIL, Zdeněk; ŠIMON, Josef. Stav a možnosti využití rostlinné biomasy v energetice ČR [online]. CZ Biom - České sdružení pro biomasu, Praha, rev. 20.04.2009 [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (česky)
- ↑ Flora Europaea: Festuca arundinacea [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK [cit. 2011-07-02]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kostřava rákosovitá na Wikimedia Commons
- Galerie kostřava rákosovitá na Wikimedia Commons
- {en} New South Wales Flora: Festuca arundinacea
- {en} Flora of China: Festuca arundinacea
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Festuca arundinacea (habit). Location: Maui, Haleakala National Park