Kostel Jména Panny Marie (Březí)

Kostel Jména Panny Marie
v Březí
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresŽďár nad Sázavou
ObecBřezí
Lokalitana severu obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátVelké Meziříčí
FarnostBřezí u Osové Bítýšky
Statusfarní kostel
Užívánípravidelné
ZasvěceníPanna Maria
Architektonický popis
Výstavba1788
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky102174 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Jména Panny Marie je farní kostel římskokatolické farnosti Březí u Osové Bítýšky. Jedná se o jednolodní obdélnou klasicistní stavbu s polygonálním presbytářem a později přistavěnou štíhlou vstupní věží na západní straně kostela. Stojí na severním okraji obce Březí. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Kostel byl postaven v roce 1788 a téhož roku byl i vysvěcen, vnitřní vybavení kostela bylo pořízeno z původního kapucínského kostela v Jihlavě, ten byl již dříve zrušen. Kostel již od počátku měl jeden hlavní oltář a dva boční, hlavní oltář byl zasvěcen Jménu Panny Marie a boční svaté Anně a svatému Janovi Nepomuckému. Původní boční oltáře pak byly brzy odstraněny a na jejich místo pak byly nové postaveny až v roce 1889, ty pak byly zasvěceny Panně Marii Lurdské a svaté Anně.

Roku 1849 byl kostel vykraden a postupně byl znovu vybaven. V roce 1861 pak byl kostel rozšířen o štíhlou vstupní věž, mezi lety 1847 a 1860 také byl kostel několikrát opravován. V roce 1868 pak byly pořízeny varhany. Velká rekonstrukce pak proběhla mezi lety 1882 a 1888, kdy byl kostel opraven. Již v roce 1882 byl nově vymalován a v roce 1884 byl opraven hlavní oltář, později byly také opravena kazatelna a kůr. Kostel pak byl lehce rozšířen v roce 1896, byl postaven Boží hrob, položena mozaiková dlažba, opraveny vnitřní růžence, nově pokryta střecha kostela a byla vyrobena a zazděna nová kostelní okna.

V roce 1927 pak byly pořízeny dva nové zvony, zasvěceny byly svatému Josefovi a svatým Cyrilovi a Metodějovi. Během druhé světové války pak byly zvony rekvírovány, do kostela byl pak vrácen pouze jediný ze všech zvonů. Mezi lety 1970 a 1971 byl kostel opraven, byl nově omítnut, v roce 1977 pak byly pořízeny nové kostelní lavice a později byl kostel opět renovován, v roce 1983 byla opravena elektroinstalace a také byl vymalován interiér kostela. V roce 1986 opět byly zrušeny původní boční oltáře a byly postaveny nové, také byla položena nová dlažba a o rok později pak byl kostel opravován dál, byla opravena střecha kostela a také byla pořízena křížová cesta. [2]

V roce 1990 byly pořízeny nové zvony, později byly pořízen číselník hodin a kostel byl nadále opravován a udržován.[3]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-04-21]. Identifikátor záznamu 102174 : kostel Jména Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. KÁŇA, Bohumil. historie kostela [online]. Březí: Římskokatolická farnost Březí [cit. 2017-04-21]. Dostupné online. 
  3. Kostel Březí [online]. Březí: Římskokatolická farnost Březí [cit. 2017-04-21]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Březí, kostel Jména Panny Marie.jpg
Autor: Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel Jména Panny Marie, Březí, okres Žďár nad Sázavou