Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Hemže)

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Hemže
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Statuskostel
ZasvěceníNanebevzetí Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1683
Specifikace
Stavební materiálzděné
Další informace
Kód památky27041/6-3888 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je poutní kostel v Hemži. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Poloha kostela

Kostel je umístěn v jižním cípu Orlické tabule; nedaleko od měst Choceň (1,5 km severovýchodně) a Brandýsa nad Orlicí (3 km západně). V blízkosti se také nachází řeka Tichá Orlice.

Historie

Kostel Panny Marie nechal postavit v roce 1683 v barokním slohu J. B. Trauttmansdorff. Poutní tradice vznikla díky milostné sošce Panny Marie s Ježíškem, kterou do kostela věnoval hrabě Kurze. Sám ji přivezl již v roce 1662 z Uher.

Architektura

Kolem kostela se nachází hřbitov, který je obehnán zdí. V ní jsou zabudovány tři kaple tak, že čelní strana míří směrem dovnitř (směrem ke kostelu). Nedaleko kostela se nachází též volně stojící zvonice.

Samotný kostel je obdélníkového půdorysu. Po stranách jsou mělké kaple. Boční stěny člení arkádami. Presbytář je půlkruhový, na bocích se nachází sakristie a oratoř. Z vnitřního vybavení je zajímavý oltář ze 17. století, na kterém je uložena ve skříni milostná soška Madony a obraz Nanebevzetí Panny Marie v nástavci. Sochy sv. Jana Křtitele a sv. Františka jsou umístěny po stranách oltáře. Boční oltáře zdobí obrazy od J. Umlaufa (z roku 1880). Nemělo by se též zapomenout na sochu "Ecce homo" a trojdílné varhany (oboje z 18. století).

Hlavní pobožnost (pouť)

Neděle po 15. 8. (svátek Nanebevzetí Panny Marie).

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-05-22]. Identifikátor záznamu 138261 : Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • Zdeněk Boháč. Poutní místa v Čechách. Praha: Debora, 1995. 286 s. ISBN 80-85923-07-6. Kapitola Hvězda. (čj) 
  • Irena Dibelková. Navštivte poutní místa v Čechách. Praha: Olympia, 2004. (Katalogy 38). ISBN 80-7033-844-x. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hemži1.jpg
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hemži
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hemži.jpg
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hemži
Běstovice, silnice od Darebnice (01).jpg
(c) autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Běstovice, okres Ústí nad Orlicí. Silnice III/3058 od Darebnice, kostel Všech svatých v Běstovicích a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hemži.