Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Nové Valteřice)

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Nových Valteřicích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nových Valteřicích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nových Valteřicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
OkresOlomouc
ObecNové Valteřice, Moravský Beroun
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátBruntál
FarnostMoravský Beroun
Statusfarní kostel
Užíváníužíván
ZasvěceníNanebevzetí Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohbaroko, klasicismus
Výstavba1815
Další informace
Kód památky104899 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nových Valteřicích byl postaven jako nový kostel v roce 1815[1]. Kostel je kulturní památkou od roku 2012.

Historie

Na místě dnešního kostela stával v obci Nové Valteřice (od roku 1961 součást Moravského Berouna) nejspíše původní gotický kostel, který byl ještě v roce 1710 barokně upraven.[2] V roce 1789 byla ke kostelu přistavěna fara[3]. Tento kostel byl v roce 1811 stržen a na jeho místě byl postaven dnešní kostel.[1] Nová stavba kostela byla dokončena v roce 1815. Před kostelem stával hřbitov, který byl přemístěn mimo obec, jako pozůstatek zde zůstal stát kamenný kříž. V roce 1858 byla dostavěna věž.

Popis

Kostel dle stavebního řadit k stavbám pozdního baroka a navazující raný klasicismus. Jedná se jednolodní stavbu s rovným závěrem. Před jednoosé průčelí s věží vystupující rizalitové fasády je předsazeno schodiště. Na loď navazuje odsazený presbytář, na který přiléhá sakristie. Kostel je vystavěn na kamenné podezdívce, která vyrovnává nerovný terén. Zdivo je z cihel pálených. Vrchol zdí včetně přístavku lemuje korunní římsa. Loď pokrývá plechová valbová střecha ostatní části kostela mají polovalbovou střechu, krom věže ta má zvonovou střechu.[4]

Interiér

Z 19. století se zachoval i původní mobiliář. V roce 2009 byly bezdůvodně prodány cenné varhany od krnovského stavitele varhan Františka Riegra.[3][5]

Zvony

V kostelní věži jsou umístěny 2 zvony, Ctiborius a František,[2]které jsou pojmenovány po Františku Krumholzovi a jeho otci.

Odkazy

Reference

  1. a b kostel Nanebevzetí Panny Marie - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-05-03]. Dostupné online. 
  2. a b S.R.O, Jiri Cizek, Hrady cz. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Nové Valteřice. www.hrady.cz [online]. [cit. 2020-05-03]. Dostupné online. 
  3. a b Krásné Česko. www.krasnecesko.cz [online]. [cit. 2020-05-03]. Dostupné online. 
  4. a b Detail dokumentu - G0127283. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2020-05-03]. Dostupné online. 
  5. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1421664-knez-rozprodava-vybaveni-kostelu. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2020-05-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Nové Valteřice kostel.JPG
Autor: Milan dnb, Licence: CC BY-SA 3.0
Nové Valteřice, kostel Nanebevzetí Panny Marie