Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Osek, okres Jičín)

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Oseku
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký kraj
ObecOsek
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézelitoměřická
Vikariátturnovský
FarnostSobotka
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
Současný majitelfarnost – děkanství Sobotka
ZasvěceníNanebevzetí Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavbapočátek 18. století
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky34923/6-1299 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický filiální kostel v obci Osek, patřící do děkanství Sobotka. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Poloha

Kostel leží v centru obce při staré silnici, kterou před postavením silničního obchvatu Sobotky procházela hlavní silnice z Mladé Boleslavi do Jičína. Od centra Sobotky je obec vzdálena asi 1,5 km západně.

Historie

Předchůdcem současného kostela byl dřevěný kostel ze 14. století. Podle kroniky byl vypálen a zničen roku 1430 za husitských válek. Jako dřevěný byl znovu vystavěn pánem na Kosti, Mikulášem Zajícem II. z Hazmburku. Za třicetileté války byl opět vypálen a hrozila jeho úplná zkáza. Opraven však byl roku 1640 a počátkem 18. století vystavěl nový zděný kostel Heřman Jakub Černín z Chudenic. Roku 1741 byl opraven a roku 1860 byly vsazeny do průčelí hodiny. Generální oprava proběhla roku 1981.

Architektura

Kostel je obdélná stavba se štítovým průčelím. Presbytář je čtvercový a sakristie je umístěna na východní straně kostela. Interiér kostela je trojdílný, loď je vystavěna do centrálního osmistěnu. Loď i sakristie jsou sklenuty plackou.

Interiér

Zařízení kostela je převážně raně barokní, hlavní oltář rokokový, rámový, s obrazem Nanebevzetí a hodnotnými sochami sv. Jáchyma a sv. Anny.

Varhany

Varhany z roku 1837 jsou dílem Jana Františka Gottwalda.

Okolí kostela

Kostel je obklopen hřbitovem, od ostatní zástavby je oddělen ohradní zdí. V jihozápadním rohu hřbitova stojí stupňovitá dřevěná zvonice. Původní dřevěná gotická zvonice se nedochovala, v roce 1655 byla nahrazena dřevěnou šestibokou stavbou s otevřeným zvonovým patrem a vzpěradlovou konstrukcí, při níž je trám nesoucí zvon vzepřen šikmo vzhůru ukloněnými trámovými vzpěrami. Zvonice je zakončena vysokým šindelovým stanem a byla opravena v roce 1760, dále v devadesátých letech 20. století a naposledy celková obnova šindelového střešního pláště proběhla v letech 2022 - 2023 za přispění Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje a Obce Osek. Nachází se v jihozápadním rohu hřbitova.

Bohoslužby

Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-02-19]. Identifikátor záznamu 146664 : Kostel Nanebevzetí P. Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Osek).jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Osek(okrJičín)-kostel2008.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel v Oseku, okres Jičín