Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Postoloprty)

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký kraj
OkresLouny
ObecPostoloprty
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátlounský
FarnostPostoloprty
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
ZasvěceníNanebevzetí Panny Marie
Datum posvěcení17. října 1943
SvětitelAntonín Alois Weber
Architektonický popis
ArchitektAndrea Altomonte
Stavební slohbaroko
Výstavba1746-1753
Další informace
Kód památky42395/5-1351 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech v okrese Louny je jednolodní barokní kostel z roku 1753. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Kostel nechali postavit kníže Josef I. Adam ze Schwarzenbergu a jeho manželka Marie Terezie z Lichtenštejna, aby tak splnili slib, který dali Bohu, narodí-li se jim syn.[2] Kostel byl vybudován v letech 1746 – 1753 podle projektu vídeňského architekta italského původu Andrey Altomonteho. Kostel byl benedikován krátce po dostavbě, avšak konsekrován byl až 17. října 1943 biskupem Antonínem Aloisem Weberem.[3]

Exteriér a interier kostela

Hlavní oltář v lodi kostela

Kostel je jednolodní s jednou věží, na které jsou hodiny. Je situován netradičně oltářem k jihu, aby věž se vstupní bránou byly kolmo do náměstí. V průčelí kostela jsou kamenné sochy sv. Petra a Pavla. Vnitřek kostela je zdoben krásnými štukovými ozdobami – volutami a římsami, které prováděli vídeňští mistři. Kostel má pět oltářů a to jeden hlavní a čtyři boční. Oltářní obrazy jsou díla vídeňských mistrů jako Brandlera a Underberga. Na jednom z obrazů jsou zvěčněni i manželé Josef a Terezie Schwarzenberkovi a jejich synáček Jan, na jiném obraze i město Postoloprty z roku 1750.

Kostel má výstavnou kazatelnu, vyřezávané zpovědnice, původní lavice pro 300 lidí, olověná okna s výjevy Ježíše Krista a Panny Marie s Ježíškem. V klenbě je schwarzenberský erb. Vzadu na kůru jsou varhany Původní varhany pocházely od Christopha Panzera z Vídně, nynější pneumatické a třímanuálové dodala firma Hausner z Teplic.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-08-22]. Identifikátor záznamu 154571 : Kostel Nanebevzetí P. Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Sborník Národního muzea A, 2007, s. 90-91
  3. Litoměřice: Archiv biskupství litoměřického, 2018. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Postoloprty kostel Nanebevzeti interier.JPG
Autor: Jik jik, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech, okres Louny
Postoloprty kostel Nanebevzeti.JPG
Autor: Jik jik, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech, okres Louny