Kostel Narození Panny Marie (Turnov)

Kostel Narození Panny Marie v Turnově
Děkanský kostel Narození Panny Marie v Turnově
Děkanský kostel Narození Panny Marie v Turnově
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresSemily
ObecTurnov
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátturnovský
Farnostděkanství Turnov
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
Zasvěcenínarození Panny Marie
Datum posvěcení1853
Architektonický popis
Stavební slohneogotický
Výstavba18251853
Specifikace
Umístění oltářevýchod
Další informace
AdresaMariánské náměstí, Turnov
Kód památky22658/6-2815 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel Narození Panny MarieTurnově byl postaven v letech 18251853 jako jeden z prvních neogotických kostelůEvropě. Mohutná trojlodní stavba s nedostavěnou věží, která se stala charakteristickou dominantou města, stojí na Mariánském náměstí v místech, kde předtím stával dřevěný kostel spolu s dominákánským založený patrně svatou Zdislavou a Havlem z Hutwice (Hruštice) později z Lemberka a Jablonného. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Původní dřevěný kostelíkklášterem dominikánů nechali po polovině 13. století postavit šlechtici z význačného rodu Markwarticů,(někdy též Markvarticů) Havel z  Hrutwice (později z Lemberka) se svou manželkou sv. Zdislavou.

Za husitských válek byl klášter i s kostelem vypálen (1423–1424?) a tamní mniši při požáru zahynuli. Obnovený chrám v letech 15501620 využívala Jednota bratrská, v roce 1643 opět vyhořel a následně byl opraven. Před zrušením za Josefa II. zachránila kostel přímluva dvorního knihovníka Fortunáta Durycha, který byl turnovským rodákem.

Špatný stav stavby, který byl důsledkem několika požárů, vedl Aehrenthaly jako nové majitele hruboskalského panství ve 20. letech 19. stoletírozhodnutí o jeho zboření a nahrazení novým chrámem. S jeho stavbou bylo započato v roce 1825 podle projektu vídeňského architekta Martina Hausknechta, který zpočátku stavbu také vedl. Později vedení stavby převzal Karl Schramm a po něm Bernard Grueber.

Autorem mobiliáře z roku 1843 je architekt Josef Kranner.[2]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-07-16]. Identifikátor záznamu 133617 : Kostel Narození Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. VLČEK, Pavel. Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách. Praha: Academia, 2004. 761 s. ISBN 80-200-0969-8. Kapitola Kranner Josef, s. 336. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Chrám Narození Panny Marie, Turnov (2).jpg
Autor:
This image is a work by Miloslav Rejha (User:M.Rejha). When reusing, please credit me as: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia. Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me. More of my work can be found in my photostream on Flickr.

, Licence: CC BY-SA 3.0
Chrám Narození Panny Marie