Kostel Nejsvětější Trojice (Nadějkov)

Kostel Nejsvětější Trojice v Nadějkově
Kostel Nejsvětější Trojice v Nadějkově
Kostel Nejsvětější Trojice v Nadějkově
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresTábor
ObecNadějkov
Souřadnice
Základní informace
Církevčeská římskokatolická
Provinciečeská
Diecézečeskobudějovická
VikariátPísek
FarnostŘímskokatolická farnost Nadějkov
Statusfarní kostel
ZasvěceníNejsvětější Trojice
Architektonický popis
Stavební slohbarokní
Typ stavbyjednolodní kostel
Další informace
AdresaNáměstí Prokopa Chocholouška, Nadějkov, okres Tábor
Ulicenám. Prokopa Chocholouška
Kód památky15624/3-2652 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětější Trojice v Nadějkově je římskokatolický farní kostel. Barokní stavba kostela se nachází na náměstí Prokopa Chocholouška v Nadějkově na Táborsku.

Ačkoli budova bývalé fary se nachází přímo v obci vedle kostela, farnost je v současnosti spravována z centrální farnosti v Jistebnici. Adresa farnosti je Kostelní 92, 391 33 Jistebnice, administrátorem excurrendo je P. Ing. Mgr. Pavel Němec, DiS.

Historie

Interiér kostela

Současný kostel v Nadějkově byl vystavěn v letech 1695-1702, kdy nahradil starší kostelík, který již nevyhovoval potřebám obce. Jeho dnešní podoba pochází z přestavby roku 1738.

V roce 1844 požádal jindřichohradecký probošt Peter Weeber akademického malíře Viléma Kandlera, který tou dobou pobýval na studijním pobytu v Římě, aby vyhotovil oltářní obraz „Nejsvětější Trojice” pro farní kostel v Nadějkově. Po schválení návrhu byl obraz v roce 1846 dokončen a jako první byl z Říma zaslán do Prahy. Krajský rada Paul Alois Klar se svou manželkou pak oltářní obraz zaplatili a věnovali kostelu do Nadějkova. Sám papež Pius IX. ho ještě v Římě posvětil.[1]

V roce 1903 byl obraz sejmut a nahrazen obrazem Nejsvětější Trojice od akademického malíře Karla Becka. Dle tradice měli modelem stát místní obyvatelé.[2]

V kostele byl pochován česko-rakouský maršál Antonín Ferdinand hrabě Feuerstein, majitel zdejšího panství.

Odkazy

Reference

  1. Památky archaeologické a místopisné: organ Archaeologického sboru Musea království Českého a Historického spolku v Praze. Praha: Archaeologický sbor Musea království Českého, 1854, s. 190-191: Obrazy vlasteneckého malíře Viléma Kandlera.
  2. Kostel | Nadějkovsko [online]. [cit. 2021-08-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Nadějkov kostel 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Nadějkov, kostel Nejsvětější Trojice
Nadějkov kostel int 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Nadějkov, kostel Nejsvětější Trojice