Kostel Nejsvětější Trojice (Velenice)

Kostel Nejsvětější Trojice ve Velenicích
Kostel Nejsvětější Trojice ve Velenicích, boční pohled
Kostel Nejsvětější Trojice ve Velenicích, boční pohled
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
okresČeská Lípa
ObecVelenice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátčeskolipský
FarnostVelenice
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
ZasvěceníNejsvětější Trojice
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1735
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
AdresaVelenice 148
470 02 Velenice
Liberecký kraj
Kód památky26143/5-3355 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Velenicích je římskokatolický farní kostel postavený v barokním slohu v roce 1735. Nachází se uprostřed obce Velenice na Českolipsku a spadá pod místní farnost. Objekt je od 3. 5. 1958 zapsán na seznamu kulturních památek, je však ve špatném stavu a nepřístupný.[1]

Historie

Reliéf erbu Kinských nad vstupem do kostela

Kostel ve Velenicích byl vybudován především z darů a prostředků místních obyvatel za patronace majitele tehdejšího sloupského panství, kam Velenice patřily, hraběte Josefa Maxmiliána Kinského, prostředky věnovala samotná obec a její obyvatelé.

Na prostorném kůru v předsíni byly instalovány varhany od firmy Schifner z České Lípy, v roce 1935 bylo pořízeno nové harmonium.[2]

Dne 23. března 1988 byl kostel zapsán do celostátního seznamu kulturních památek (položka 26143/5-3355).[3]

Popis

Vstupní portál kostela a věž

Kostel je jednolodní stavba barokního slohu s 25 metrů vysokou věží v západním průčelí, postavená uprostřed obce. Zajímavý a cenný je, či spíše byl rokokový a klasicistní interiér (je zčásti vykradený), byly zde postaveny tři oltáře, prostřední hlavní s otáčecím svatostánkem. Křtitelnice je z 18. století.

Zajímavé je průčelí kostela s portálem, kde je umístěn rodový erb Kinských a figurální výjev Nejsvětější Trojice. Stavba je dlouhá 30 metrů, na rozích členěná pilastry.

Nyní je kostel uzavřen, část stropu je propadlá a stavba viditelně chátrá.

Hřbitov a fara

Farní budova z roku 1767 stojí 200 metrů od kostela a je rovněž zapsaná mezi kulturní památky (viz položka 44041/5-5348). U kostela byl kdysi hřbitov, od roku 1894 mají Velenice nový u lesa nad vsí.

Odkazy

Reference

  1. Velenický kostel na seznamu ohrožených nemovitých památek
  2. RŮŽIČKA, Jiří; JORDÁKOVÁ, Jana; POZLOVSKÁ, Zuzana. Lužické hory do kapsy. Praha 1: KMa s. r. o.,, 2006. ISBN 80-7309-328-6. Kapitola Velenice, s. 201. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-10-10]. Identifikátor záznamu 137302 : Kostel Nejsvětější Trojice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Velenice kostel průčelí.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Velenice, kostel Nejsvětější Trojice
Velenice kostel 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Velenice, kostel Nejsvětější Trojice