Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Vejprty)

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve Vejprtech
Kostel z jihovýchodu (pohled z horské ulice)
Kostel z jihovýchodu (pohled z horské ulice)
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresChomutov
ObecVejprty
LokalitaNové Zvolání
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátkrušnohorský
FarnostVejprty
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební slohnovogotický
Výstavba18951899
Specifikace
Délka25 m
Výška10 m
Umístění oltářejih
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova je římskokatolický kostel ve Vejprtechokrese Chomutov. Postaven byl na konci devatenáctého století v jižní části města zvané Nové Zvolání.

Historie

Interiér kostela

V roce 1870 byl založen několika občany Nového Zvolání Spolek na výstavbu kostela. Díky činnosti tohoto spolku byl[1] 28. července 1895 položen základní kámen a stavba byla dokončena o čtyři roky později. Kámen potřebný na stavbu se se svolením hraběte Buquoye lámal na vrchu Strážce (dříve Hohenstein Berg) jihovýchodně od osady.[2] Kostelní zvony byly zhotoveny ve Vídni. Hlavní oltář v novogotickém stylu byl vyroben v Jižním Tyrolsku firmou Rifesser. Varhany se 14 rejstříky dodala firma Neusser z Nového Jičína. V roce 1900 byl pak interiér doplněn mariánským oltářem, roku 1901 kazatelnou a v roce 1910 druhým bočním „křížovým“ oltářem. Původní okenní vitráže pocházely z roku 1896. Tyto vitráže však byly poškozeny v období komunistické totality a musely být v letech 1991-1997 znovu zhotoveny podle originálních předloh. Na oknech se tak objevila jména nejen původních dárců, ale i dárců z období jejich rekonstrukce. Vitráže jsou chráněny bezpečnostním sklem proti házení kamenů, což způsobilo původní poškození. 14 zastavení křížové cesty nechal vídeňský farář Johann Grill zhotovit a vyřezat v Jižním Tyrolsku a to na žádost místního rodáka Theodora kardinála Innitzera, který byl vídeňským arcibiskupem. Tento soubor nebyl v období totalit 20. století poničen, pouze štítky se jmény sponzorů chybí. Během rekonstrukce byly plastiky křížové cesty sejmuty a doplněny kopiemi štítků podle obrazové dokumentace.[1] Sbírka započatá roku 1990 německými rodáky umožnila opravu kostela dokončenou v roce 1997.[2]

Stavební podoba

Novogotický kostel má loď 25 metrů dlouhou a deset metrů vysokou. Věž v ose severního průčelí měří 47 metrů.

Reference

  1. a b LEO, Ingeborg. Herz-Jesu Kirche in Neugeschrei / Nové Zvolání im Erzgebirge. Tettnang: Kirchenkomitee Neugeschrei, 2017. 8 s. (němčina) 
  2. a b BINTEROVÁ, Zdena. Historie Vejprt. Chomutov: Tiskárna Akord, 2007. 192 s. ISBN 978-80-239-9870-2. Kapitola Pamětihodnosti města, s. 148–149. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Church nove zvolani 2.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Nové Zvolání 2018-04-29 Kostel.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova od jihovýchodu