Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (Teplá-Třebenice)

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Teplé
Bývalý řádový dům oblátů s kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie v Teplé, dnes penzion "Klášter“
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresLitoměřice
ObecTřebenice
LokalitaTeplá
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátlitoměřický
FarnostSutom
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
ZasvěceníNeposkvrněné početí Panny Marie
Architektonický popis
Výstavba19261927
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický klášterní, filiální[1] kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Teplé je sakrální stavba, která je součástí bývalého konventního domu (kláštera) oblátů.

Historie

V roce 1710 byl v místě objeven železitý léčivý pramen. Následně při něm byla postavena dřevěná kaple zasvěcená Navštívení Panny Marie. Léčivé účinky pramene daly vzniknout i malým lázním a Teplá se stala vyhledávaným poutním místem. V roce 1768 byla původní dřevěná kaple stržena a na jejím místě byla postavená kamenná kaple. Protože se jednalo o poutní místo, byla lokalita vybrána řádem Misionářů oblátů Panny Marie Neposkvrněné, kteří zde v letech 1926–1927 postavili klášter Neposkvrněného početí Panny Marie s kostelem téhož zasvěcení.[2] Kostel byl spojený s klášterem a od počátku byl vytápěný.[3] Kolem roku 1940 byl konvent oblátů v Teplé uzavřen.[2] Ke konci II. světové války byl německou státní správou nuceně vykoupen jako zařízení pro německé uprchlíky z východních oblastí. Po skončení války byl do kláštera umístěn dětský domov a poté objekt patřil Pionýrské organizaci. Budova však pomalu chátrala. Ve druhé dekádě 21. století je klášterní budova známá pod názvem Penzion Klášter a nabízí ubytování a související služby.[3] Prostory kostela spadají do duchovní správy sutomské farnosti.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 184–185. 
  2. a b MACEK, Jaroslav. 950 let litoměřické kapituly. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2007. 320 s. ISBN 978-80-7195-121-6. S. 199. 
  3. a b Třebenice – Teplá [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Oblatenkloster Töpley.jpg
(c) AHZ, CC BY-SA 3.0
Býv. řádový dům oblátů v Teplé (okres Litoměřice), dnes hotel „Zámek Amadeus“