Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant

Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant
Místo
StátFrancieFrancie Francie
RegionÎle-de-France
DepartmentPaříž
ObecPaříž
Souřadnice
Základní informace
CírkevŘímskokatolická církev
DiecézeArcidiecéze pařížská
Statusfarní kostel
Současný majitelPařížská radnice
ZasvěceníPanna Maria
Architektonický popis
ArchitektLouis-Jean-Antoine Héret
Stavební slohnovorománský
novogotický
Výstavba1863-1880
Další informace
Adresa3, place de Ménilmontant, 75020 Paris
Uliceplace de Ménilmontant
Kód památkyPA75200004
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant (tj. Panny Marie z Kříže v Ménilmontant) je katolický farní kostel ve 20. obvodu v Paříži na náměstí Place de Ménilmontant. Kostel je zasvěcený Panně Marii a pojmenován po bývalé obci Ménilmontant. Jméno kostela rovněž upomíná na řád křižovníků, kteří zde měli až do Velké francouzské revoluce svůj klášter. Stavba je směsí novorománského a novogotického stylu a se svými rozměry (97 m délky, 38 m šířky, 20 m výšky lodě) patří spolu s katedrálou Notre-Dame a kostelem sv. Sulpicia k největším kostelům v Paříži.

Historie

Ménilmontant jako malá ves patřila do farnosti Saint-Jean-Baptiste de Belleville. Na počátku 19. století se počet obyvatel rychle zvyšoval a v roce 1823 nebo 1833 byla postavena dřevěná kaple Notre-Dame-de-la-Croix, která byla v roce 1858 změněna na farní kostel. Protože kvůli rostoucímu počtu obyvatel nemohla stavba dostačovat, byla zbořena a nahrazena současným kostelem. Stavební práce začaly v roce 1863 a byly definitivně dokončeny až roku 1880, ale kostel sloužil bohoslužbám už od roku 1869. Stavba byla přerušena Pařížskou komunou.

Po druhé světové válce se ve čtvrti usídlilo mnoho imigrantů z Maghrebu. Vedle tuniských židů se v Ménilmontant objevili především muslimové z Alžírska. Pro ně nechal v roce 1969 farář Pierre Loubier v kryptě kostela zřídit modlitebnu, která se využívala až do počátku 80. let.

Chór s kovovou klenbou

Architektura

Projektem kostela byl pověřen architekt Louis-Jean-Antoine Héret (1821-1899), který navrhl pseudorománsko-gotický styl. Kostel se nachází na návrší, takže k hlavnímu portálu vede impozantní schodiště s 54 schody. Nad ním se tyčí 78 metrů vysoká zvonice. Hlavní fasáda je členěná do tří pater. Dolní část tvoří tři obloukové portály s tympanony a archivoltami. Na středním portálu je znázorněno Snímání z kříže, na pravém útěk do Egypta a na levém Panna Marie v chrámu. Druhá úroveň průčelí tvoří rozeta, nad kterou stojí socha Panny Marie.

Kostel Notre-Dame-de-la-Croix je třetí největší kostel v Paříži díky své délce 97 metrů, šířce 38 metrů a výšce klenby 20 metrů. Hlavní loď končí u chóru s chórovým ochozem. Boční lodě jsou oddělené obloukovými arkádami s mohutnými sloupy. Křížová klenba je inspirována gotikou a je vyrobena z litiny.

Vybavení

V chórovém ochozu se nacházejí malby Nanebevstoupení Páně, autor Pierre Claude François Delorme (17831859) a Josefova smrt, autor Jean-Jacques Lagrenée (16061688). Varhany z roku 1874 vytvořil Aristide Cavaillé-Coll.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Église Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant na francouzské Wikipedii a Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce