Kostel Očišťování Panny Marie (Dub nad Moravou)

Kostel Očišťování Panny Marie
v Dubu nad Moravou
Poutní chrám Očišťování Panny Marie
Poutní chrám Očišťování Panny Marie
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
OkresOlomouc
ObecDub nad Moravou
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézearcidiecéze olomoucká
Děkanátolomoucký
FarnostDub nad Moravou
ZasvěceníPanna Maria
Architektonický popis
Stavební slohbarokní
Výstavba1756
Další informace
UlicePod Školou
Kód památky19008/8-1799 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Monumentální barokní kostel Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou na Olomoucku pochází z 1. poloviny 18. století. Jeho stavbu řídil brněnský stavitel František Benedikt Klíčník. Když v roce 1755 zemřel, dokončil ji Jiří Klíčník.

Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Kostel a jeho okolí před rokem 1930

Dobu vzniku prvního kostela, který v Dubu stával, nelze přesně stanovit. Jistě se zde však nacházel už před rokem 1297, neboť tehdy se o něm již zmiňuje papež Bonifác VIII. Kolem roku 1470 byl na místě původního kostela vystavěn nový, o sto let později získal věž a zřejmě byl částečně přestavěn. K poctě Všech svatých byl kostel vysvěcen roku 1576.[2]

V roce 1727 se do kostela dostal dřevoryt lidového umělce – tzv. černá byzantská Madona s žehnajícím děťátkem a zářícím sluncem i měsícem. Traduje se, že mnoha lidem přinesla uzdravení, což je zaneseno i v protokolech komise sestavené olomouckých biskupem. Zprávy o zázračných uzdraveních přitahovaly do Dubu mnoho poutníků, což vedlo k výstavbě nového chrámu.

Dnešní podoba kostela s farou

Stavba proběhla podle návrhu Pavla Malnovského ze Slavkova, nejprve ji vedl František Benedikt Klíčník, poté Jiří Klíčník. V roce 1756 poutní chrám vysvětil děkan Augustin Klíčník.[2]

Roku 1853 se v kostele zřítila klenba, opravena byla během sedmi let. V roce 1861 byl kostel povýšen na proboštský.[3]

Varhany

Varhany z 18. století pocházejí od významného brněnského varhanáře Jana Výmoly, patří k několika málo dochovaným barokním nástrojům.[4]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-07-19]. Identifikátor záznamu 129743 : Kostel Očišťování P. Marie s farou. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Dub nad Moravou [online]. Ado.cz [cit. 2016-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-25. 
  3. Kostel Očišťování Panny Marie [online]. Hrady.cz, 2005-5-20. Dostupné online.  cit. dle Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2 [J-N], Academia, Praha 1999
  4. Dub nad Moravou [online]. Poutní místa ČR. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dub na morave, Poutní chrám Panny Marie.jpg
Autor: Mik Herman, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel byl postaven v letech 1734 -1756 a svou délkou 60 metrů, šířkou 29 metrů, výškou lodi 30 metrů patří k nejvštím na moravské Hané.
Historical postcard of the Church of the Purification of Mary in Dub nad Moravou 02 cropped.jpg
Oříznutá verze historické pohlednice kostela Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou. Zpráva na zadní straně pohlednice je datována 14. září 1930.