Kostel Panny Marie (Halle)

Kostel Panny Marie
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníPanna Maria
Architektonický popis
Stavební slohgotická architektura
Výstavba1554
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel P. Marie z východní strany
Západní pohled

Kostel Panny Marie (něm. Marktkirche Unser Lieben Frauen, též Marienkirche) v německém městě Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko byl vystavěn v letech 15291554. Je jednou z nejvýznamnějších staveb pozdní gotiky ve středním Německu a jeho čtyři věže spolu se samostatně stojící Červenou věží jsou symbolem Halle – „města pěti věží“.

Aby mohl mohutný chrám vzniknout, byly s výjimkou věží zbořeny dva sousedící kostely staré několik století. Ustoupit mu musel jednak kostel sv. Gertrudy z 11. století, jednak o století mladší kostel Panny Marie. Dvojice jejich věží pak propojila jediná hlavní loď.[1]

V letech 1545 a 1546 v novém chrámu třikrát kázal Martin Luther.[2] Byl zde pokřtěn hudební skladatel Georg Friedrich Händel,[3] zde také odehrál své první hodiny hry na varhany. V letech 1746–1764 zde byl varhaníkem syn J. S. Bacha Wilhelm Friedemann.[2]

Historie

O vznik velkolepé církevní stavby zasvěcené výhradně Panně Marii usiloval ve svém residenčním městě Halle kardinál Albrecht Braniborský. Jak on, tak římští katolíci v městské radě tak chtěli zamezit rostoucímu vlivu reformace. V roce 1529 proto bylo po rozsáhlé diskusi rozhodnuto o zboření dvou sousedících farních kostelů. Zůstaly z nich stát jen čtyři věže, které byly propojeny lodí nového chrámu. Zrušeny byly i dva hřbitovy, přiléhající k původním kostelům.

Kazatel Justus Jonas

Reformační hnutí však přes tyto snahy sílilo a kardinál Albrecht roku 1540 město nadobro opustil,[4] přičemž zde po sobě zanechal obrovské dluhy. Ačkoli byl nový kostel zamýšlen jako opora katolíků proti zastáncům reformace, nakonec právě v tomto ještě rozestavěném chrámu v roce 1541 kazatel Justus Jonas občanům Halle oficiálně představil reformaci.[5] Následujícího roku zde byl Jonas ustanoven ke kněžské službě, o další dva roky později se stal biskupem. V dalších letech zde třikrát kázal i Martin Luther.

Po druhé světové válce

V závěru druhé světové války, 31. března 1945, byl kostel výrazně poškozen při náletu. Znovu byl poničen při dělostřeleckém útoku 16. dubna téhož roku. Restaurován byl v období od ledna 1946 do začátku roku 1948. V roce 1967 v kostele prasklo potrubí dálkového topení, což vedlo k velkému poškození vybavení i interiéru. Opravy začaly následujícího roku a trvaly až do roku 1983. Šlo přitom o jeden z největších projektů v oblasti restaurace památek v bývalé NDR. Památkáři v jeho rámci usilovali o co největší přiblížení vzhledu kostela jeho podobě ze 16. století.

Odkazy

Reference

  1. Die Marktkirche Unser lieben Frauen in Halle [online]. Marktkirche-Halle.de [cit. 2015-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-15. (německy) 
  2. a b The Marktkirche zu Halle [online]. Handel-festival.com [cit. 2015-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. (anglicky) 
  3. Howard Arman conducts a Haendel commemoration concert. Medici.tv [online]. 2009-4-14. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Albert of Brandenburg [online]. Christian Classics Ethereal Library. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Luther in Halle [online]. Region-Halle-Saale.de [cit. 2015-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-18. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

MarienkircheHalle Westseite.jpg
Autor: Omit234, Licence: CC BY-SA 3.0
Marienkirche in Halle Saale, seen from West.
MarienkircheHalle Ostseite 2.jpg
Autor: OmiTs, Licence: CC BY-SA 3.0
Marienkirche in Halle/Saale, seen from East.
MarienkircheHalle Ostseite.jpg
Autor: OmiTs, Licence: CC BY-SA 3.0
Marienkirche in Halle Saale, seen from East.