Kostel Panny Marie Sněžné (Kašperské Hory)

Kostel Panny Marie sněžné v Kašperských Horách
Kostel Panny Marie sněžné v Kašperských Horách
Kostel Panny Marie sněžné v Kašperských Horách
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
OkresKlatovy
ObecKašperské Hory
LokalitaNerudova ulice, jižní okraj obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézečeskobudějovická
VikariátSušice-Nepomuk
FarnostKašperské Hory
Statusfiliální kostel
ZasvěceníPanna Maria
Architektonický popis
ArchitektJohann Buchinger
Stavební slohnovorománský sloh
Typ stavbyjednolodní kostel
Specifikace
Stavební materiálzděný
Další informace
AdresaNerudova ulice, Kašperské Hory, okres Klatovy,
UliceNerudova
Kód památky44200/4-4296 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poutní kostel Panny Marie sněžné v Kašperských Horách (německy Kirche St. Maria Schnee in Bergreichenstein) je filiální kostel římskokatolické farnosti Kašperské Hory.

Popis

Jednolodní novorománská stavba kostela se dvěma nápadnými věžemi v západním průčelí je z poloviny 19. století se nachází v Nerudově ulici na jižním okraji městečka Kašperské Hory, v těsném sousedství původní kaple Panny Marie Klatovské, při silnici směrem ke Zlatému potoku, která zde dodnes stojí při silnici pod kostelem, je prostá barokní stavba s trojúhelníkovým štítem nad západním průčelím.

Historie

Kaplička Panny Marie Klatovské - Grantl

Kaple Panny Marie Klatovské

Původně v místě dnešního kostela stávala pouze kaple Panny Marie Klatovské, nazývané Grantl ze 17. století na poutním místě u vydatného pramene zázračné vody. Roku 1690 byl v kapli umístěn milostný obraz Panny Marie Klatovské, dar manželů Jiřího a Anny Prunových. V roce 1816 inicioval zdejší děkan Mikuláš Toepper přestavbu kaple.

Kostel Panny Marie sněžné

Kostel Panny Marie sněžné byl postaven jako poutní v letech 1850–1867 podle plánů místního stavebního mistra Johanna Buchingera na vyvýšeném terénu poblíž barokní kaple. Jelikož kaplička kapacitně nedostačovala trvalému růstu počtu poutníků byl na vyvýšením místě nad kaplí postaven kostel.

Již od 19. století se zde každoročně 5. srpna (svátek Panny Marie Sněžné) konají mariánské pouti, jejichž tradici se nepodařilo zlikvidovat ani komunistickému režimu. Šumavský spisovatel Karel Klostermann popisuje kašperskohorskou pouť ve svém románu V ráji šumavském.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kašperské Hory kostel PM sněžné 9.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Kašperské Hory, kostel Panny Marie sněžné
Kašperské Hory, kaplička Panny Marie Klatovské - Grantl.jpg
Autor: VladimirSlavik, Licence: CC0
Kašperské Hory, poutní kaplička Panny Marie Klatovské - Grantl. Nalevo zázračný pramen. Nalevo mimo obraz je kostel Panny Marie Sněžné, postavený pro rozšíření poutního místa.