Kostel Povýšení svatého Kříže (Chyše)

Kostel Povýšení svatého Kříže
v Chyši
hřbitovní kostel Povýšení svatého Kříže
hřbitovní kostel Povýšení svatého Kříže
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
OkresKarlovy Vary
ObecChyše
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézeplzeňská
Vikariátkarlovarský
FarnostŽlutice
Užíváníneužíván
ZasvěceníPovýšení svatého Kříže
Architektonický popis
ArchitektJohann Baptist Rappa
Stavební slohraně barokní
Výstavba2. polovina 17. stol.
Další informace
UliceNa Špičáku
Kód památky46738/4-1280 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Povýšení svatého Kříže (nebo též Zvěstování Panny Marie) je raně barokní římskokatolický chrám ve městě Chyše (v části Chýšky ležící v katastrálním území Podštěly) v okrese Karlovy Vary. Kostel pochází ze 2. poloviny 17. století, v současnosti je nevyužíván.

Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Od založení do konce druhé světové války

Původně gotický kostel byl postaven v období kolem poloviny 14. století. První zmínku o kostelu můžeme hledat v roce 1358. Během 17. století byl původní kostel poničen. Následně byl roku 1710 kostel dokončen. Stavitelem kostela byl Johann Baptist Rappa. V kryptě pod kostelem jsou pohřbeni zakladatelé nově zbudovaného barokního kostela Karel Michna a Anna Ludmila Michnová. Raně barokní kostel pochází z 2. poloviny 17. století. Základní kámen byl položen 5. 12. 1697. V roce 1854 proběhla celková rekonstrukce kostela pod dohledem pražského architekta Ignáce Ullmanna. Počátkem 20. století byla provedena poslední rekonstrukce kostela financovaná obcí, místním obyvatelstvem i organizací německých rodáků. Další záznamy o opravách pocházejí z let 1914 a 1937. Po vysídlení německého obyvatelstva začal kostel chátrat.

Ke kostelu vede Křížová cesta založená roku 1863.

Poválečné opravy

Roku 1969 byla provedena oprava a běžná údržba kostela. Nicméně v roce 1970 byl kostel v tak dezolátním stavu, že ze strany církve a obce bylo zažádáno o schválení demolice kostela. Odpověď z památkového úřadu však byla jednoznačná. Za žádnou cenu nesmělo dojít k zbourání tak významné památky. Následně bylo doporučeno urychlené provedení oprav, a to zejména střechy. Rok 1991 znamenal pro kostel rekonstrukci krovu a střechy. V roce 1993 byly přemístěny hroby, a to z estetických důvodů, bylo nařízeno esteticky významné hroby přesunout a hroby s rozbořenými náhrobky odsunout. Následně roku 1996 bylo nařízeno dokončení oprav a natření části fasády, dále také provést opravu oken. V blízké době nejsou plánovány žádné opravy, a to hlavně z důvodu nedostatku financí na řádnou rekonstrukci. Například v hlavním průčelí je několik soch, které vyžadují renovaci, ale náklady na renovaci každé ze soch se pochybují okolo čtvrt milionu korun.

Současnost

V současné době je kostel zavřený a nevyužívá se k žádným církevním obřadům. Kostelní hřbitov je pro veřejnost otevřen, nicméně do kostela se dostat nedá. Stav kostela není nejhorší, ale část fasád vyžaduje ještě rekonstrukci.

Popis

Kostel je trojlodní s presbytářem, který je uvnitř půlkruhový. Průčelí je dvouvěžové. Fasády jsou členěny pilastry. Hlavní průčelí je ploché, tříosé, členěné pilastry, nikami a se sochami českých patronů. Ve dvou patrech nad sebou jsou umístěna lunetová okna, ve věžích pak obdélná okna. Presbytář a hlavní loď jsou sklenuty valenou klenbou s výsečemi. V bočních lodích se nacházejí empory. Zařízení kostela pochází z 1. poloviny 18. století. Hlavní oltář je rámový.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-07-22]. Identifikátor záznamu 159262 : kostel hřbitovní Povýšení sv. Kříže (Zvěstování P. Marie). Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • NPÚ ÚOP v Lokti, spisovna, složka kostel sv. Kříže v Chyši
  • POCHE, Emanuel: Umělecké památky Čech 1, Praha, Academia, 1977, s.558-559
  • TRÄGER, Gertrud: Denkmäler im Egerland: Kreis Luditz, Eichstätt, Bönner & Daentler KG, 1993, s.53-54

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Chyše, kostel.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel Zvěstování Panny Marie, pohled od jihozápadu
Chyše, kostel (5).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel Zvěstování Panny Marie, pohled od severozápadu
Chyše, kostel (3).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Hřbitovní kaple a starý německý hřbitov u kostela Zvěstování Panny Marie
Chyše, kostel (2).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Průčelí kostela Zvěstování Panny Marie
Chyše, kostel (4).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Detail z hlavního vstupu do kostela Zvěstování Panny Marie