Kostel Povýšení svatého Kříže (Dolní Boříkovice)

Kostel Povýšení svatého Kříže
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníPovýšení svatého Kříže
Další informace
Kód památky38149/6-3860 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Povýšení svatého Kříže je římskokatolický farní kostel v Dolních Boříkovicích v okrese Ústí nad Orlicí. Kostel je chráněn jako kulturní památka.[1] Je hodnotným dokladem barokní architektury první poloviny 18. století na Kralicku.

Historie

Kostel je již zdáli viditelnou dominantou Dolních Boříkovic. Pozdně renesanční venkovský kostel se západní věží, pochází z doby kolem roku 1600 (obvodové zdi a věž kostela), upravený a klenutý ve dvou barokních fázích kolem roku 1706 a 1780. Před západním průčelím kostela se nachází kamenné klasicistní sousoší Kalvárie z roku 1816. Na severozápadní straně je situován hřbitov a márnice přimknutá ke kostelní zdi. O přesné době vzniku kostela se nedochovalo mnoho zpráv. Při opravě jeho střechy byla ze hřebenu nad kněžištěm sejmuta železná korouhvička, v níž byly vyřezány dva letopočty vztahující se k opravám v roce 1752 a 1791 V kronice města Králík je zmínka o prvním kostele v Dolních Boříkovicích z roku 1652 jako o stavbě renesanční s barokními a románskými prvky. Dolní Boříkovice patřily do farnosti Králíky a patří dodnes. Kostel i škola byly pod patronátem náboženských fondů. V roce 1787 byl kostel povýšen z filiálního na lokální a v roce 1859 (někdy uváděn i rok 1869) povýšen na farní. Na původní šindelovou střechu byla položena zřejmě již v 19. století břidlicová krytina, která byla v roce 1971 nahrazena střechou plechovou společně s novým hodinovým strojem a ciferníkem. Zároveň proběhla oprava věže a také oprava oken katedrálním sklem z Nového Boru. Rovněž byly vyrobeny a osazeny ochranné sítě na okna. Do věže byla umístěna skříň s hodinovým strojem, které zde byly do 23. září 1993.

V roce 1971 byla zahájena také asanace hřbitova a stavba vodovodu. V říjnu 1971 byla rozebrána stará šindelová stříška z ohrady kolem hřbitova a byly položeny nové šindele. V roce 1972 byla opravena márnice. S rozebíráním staré dřevěné verandy a schodištěm se začalo v roce 1973. Kolem kostela a přístavku byl u vchodu nahozen speciální sokl, který dosahoval výšky až 150 cm. V roce 1974 byly rámy a pomníky hrobů, ke kterým se nikdo nepřihlásil (většinou se jednalo o hroby s náhrobky původních německých rodin) rozebrány a svezeny pod budoucí schody u kostela. V roce 1975 byla úprava hřbitova ukončena. V roce 1976 bylo vyhotoveno nové vstupní schodiště podle návrhu Státního ústavu památkové péče v Pardubicích. Byly také pořízeny nové dveře z boku chrámové lodi. Tím byla ukončena venkovní oprava kostela. Vnitřní oprava kostela probíhala v letních měsících roku 1988 – zednické, truhlářské práce, bílení a nátěry. Na opravách interiéru pracovali kostelník p. Temňák, který prováděl práce natěračské a mistr malířský Stanislav Vacek z Králík, který odborně opravil hlavní oltářní obraz a doplnil poškozené zlacení. Tolik uvádí deník stavebních prací Ing. Němce z Boříkovic, který se také zasloužil o opravu kostela a byl správcem této památky.V roce 1993 byl kostel vykraden – zmizely dřevěné sochy andělů z obou oltářů a všechny figury z betléma (Kralický betlém).

Před západním průčelím kostela stojí sousoší kalvárie z roku 1816, klasicistní práce lidového umělce. Jedna ze soch tvořící sousoší byla ukradena.

Socha sv. Jana Nepomuckého stojící blízko kazatelny

Architektura

Vybavení

Kalvárie před vchodem do kostela Povýšení sv. Kříže z roku 1816 , práce lidového umělce

Na kúru kostela jsou zachovalé jednomanuálové varhany pražského stavitele varhan Jindřicha Schifnera.

Na dřevěném ochozu po obou stranách visí dřevěné deskové obrazy „Křížová cesta“. V samotném interiéru kostela je dominantní oltář, kazatelna a také dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého.

Mobiliář kostela, téměř všechny dřevěné objekty, jsou napadeny dřevokazným hmyzem – červotočem. V havarijním stavu jsou malované dřevěné obrazy Křížové cesty, které by urgentně potřebovaly zásah restaurátora.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-01-27]. Identifikátor záznamu 38149/6-3860 : Kostel. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • článek Oprava Boříkovického kostela od Ing. Josefa Němce  
  • Králicko č. 6/1996.
  • Kronika města Králík, informace místních obyvatel

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kalvárie před kostelem Povýšení sv. Kříže Dolní Boříkovice .tif
Autor: Martina Kolinská, Licence: CC BY-SA 4.0
Před západním průčelím kostela stojí klasicistní sousoší lidového umělce z roku 1816
Socha sv. Jana Nepomuckého kostel Dolní Boříkovice .tif
Autor: Martina Kolinská, Licence: CC BY-SA 4.0
dřevěná vyřezávaná socha stojící u kazatelny
Dolni Borikovice E. Kostel.jpg
Autor: Stribrohorak, Licence: CC BY-SA 3.0
Dolní Boříkovice (Králíky) E. Kostel Povýšení sv. Kříže, okres Ústí nad Orlicí, Česká republika.