Kostel Povýšení svatého Kříže (Honbice)

Kostel Povýšení svatého Kříže
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajPardubický
OkresChrudim
ObecHonbice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátchrudimský
FarnostHrochův Týnec
Statusfiliální kostel
Další informace
AdresaHonbice, ČeskoČesko Česko
Kód památky26632/6-844 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původně gotický kostel Povýšení svatého Kříže se od poloviny 14. století nalézá uprostřed hřbitova v obci Honbice v okrese Chrudim.[1] Kostel Povýšení svatého Kříže je od roku 1958 chráněn jako nemovitá kulturní památka ČR.[2]

Historie

Kostel Povýšení svatého Kříže v Honbicích je gotického původu z poloviny 14. století. V druhé polovině 17. století proběhla barokní přestavba, jejíž donátorkou byla Maxmiliána Zárubová z Lišova a která se dotkla především interiéru, úpravy průčelí a přístavby věže. Významnou regotizaci kostela provedl v roce 1881 chrudimský architekt František Schmoranz starší.[3][4]

V současnosti je kostel Povýšení svatého Kříže filiálním kostelem farnosti Hrochův Týnec. Bohoslužby se v kostele konají jednou za dva týdny ve čtvrtek v 17.00 hod. [3]

Popis

Kostel Povýšení svatého Kříže je jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným presbytářem, k němuž ze severu přiléhá dodatečně přistavěná čtvercová sakristie. K širší podélné lodi po celé délce přiléhá předsíň navazující na sakristii. Střešní krytinu kostela tvoří tašky.

Na západním průčelí kostela stojí novogoticky upravená hranolová věž s jehlancovou střechou zakončenou makovicí s dvojitým kovovým křížem a krytou taškami. Vstup do kostela je v pískovcovém portálu ve věži kostela, nad vstupním portálem se nalézá obdélníkově okno s pískovcovým ostěním. Nad oknem probíhá po věži profilovaná římsa. Nároží věže jsou členěna vystupujícími pilastry. Zvonové patro věže je osvětleno dvěma okny v pískovcovém ostění. Pod střechou věže je profilovaná korunní římsa.

Presbytář je osvětlen čtyřmi vysokými novogotickými hrotitými okny a zvenčí je zpevněn čtyřmi dvakrát odstupněnými pískovcovými opěráky. Sakristii osvětluje pravoúhlé severní okénko.

Presbytář je zaklenut valeně s výsečemi stejně jako sakristie. Loď je plochostropá s dvojicí vpadlých štukových zrcadel, podvěží je zaklenuto plackou.

Oboustranně okosený vítězný oblouk má půlkruhový tvar. Do sakristie se vstupuje sedlovým, přitesaným portálkem. Je zaklenuta půloválně valeně, sanktuář završený dvojboce s kružbovým panelováním, uprostřed s rozetkou.

Zařízení kostela pochází většinou z 3. čtvrtiny 17. století - tvoří jej sloupový hlavní oltář z roku 1678, dva boční oltáře a kazatelna z doby okolo roku 1800.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. fotogalerie kostela Povýšení svatého Kříže v Honbicích [online]. mapy.cz [cit. 2025-02-06]. Dostupné online. 
  2. kostel Povýšení svatého Kříže [online]. památkový katalog [cit. 2025-02-06]. Dostupné online. 
  3. a b Kostel Povýšení sv. Kříže v Honbicích [online]. Farnost Hrochův Týnec – Chroustovice Farnost Hrochův Týnec - Chroustovice [cit. 2025-02-06]. Dostupné online. 
  4. CHYTIL, Karel; HLÁVKA, Josef. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století, 11: Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Chrudimském. V Praze: Nákladem Archaeologické kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1900. 223 s. Dostupné online. S. 16 - 18. 
  5. POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech 1. Praha: Academia, 1977. 643 s. S. 397. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Honbice-kostel2011b.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel Povýšení svatého Kříže v Honbicích, okres Chrudim
Honbice-kostel2011e.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Honbice-kostel2011a.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel Povýšení svatého Kříže v Honbicích, okres Chrudim
Honbice, kostel Povýšení svatého Kříže, půdorys, Rudolf Vanderlind.jpg
Rudolf Vanderlind, půdorys kostela Povýšení svatého Kříže v Honbicích. In: Kniha: Autor: Karel Chytil. Název knihy: Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. XI. Politický okres Chrudimský, rok vydání: 1900, strana 16