Kostel Povýšení svatého Kříže (Levín)

Kostel Povýšení svatého Kříže
v Levíně
Vstup do kostela Povýšení sv. Kříže v Levíně
Vstup do kostela Povýšení sv. Kříže v Levíně
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresLitoměřice
ObecLevín
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátlitoměřický
FarnostLevín
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
ZasvěceníPovýšení svatého Kříže
Datum posvěcení3. května 1791
(svěcení před požárem)
SvětitelFerdinand Kindermann
Architektonický popis
Stavební slohpozdní baroko
Výstavba1798
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
Kód památky37324/5-2111 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Povýšení svatého Kříže v Levíně je římskokatolický filiální kostel v obci Levín na Litoměřicku. Současná pozdně barokní podoba této sakrální stavby tvaru rotundy je z roku 1791.[1] Od roku 1964 je kostel chráněn jako kulturní památka.[2]

Historie

Kostel Povýšení sv. Kříže s červenou kupolí v roce 2012

Kostel byl založen roku 1788 podle návrhu T. Grubera. Poté byl 3. května 1791 vysvěcen 7. litoměřickým biskupem Ferdinandem Kindermannem,[3] ale vzápětí v roce 1791 vyhořel a musel být v roce 1798 znovu postaven.[1] Císařské posvícení nařízené Josefem II. se v kostele slaví každoročně 21. října,[4] nebo se slaví třetí říjnovou neděli po svátku svatého Havla.

Architektura

Reliéf uvnitř kostela zvaný „Levínský kocour“

Jedná se o kruhovou centrální stavbu s kupolí a lucernou. Po východní straně se nachází pravoúhlá sakristie. Zevně je opatřen lizénami. Velká okna jsou se segmentovými záklenky. Kostel má tři obdélné portály. Uvnitř se nachází centrální kupolový prostor s ochozem v přízemí a emporami v patře. Na osmi pilířích se nacházejí vysoké pilastry.[1]

Zařízení

Hlavní oltář byl vytvořen současně v době výstavby kostela. Nachází se na východní straně ve vysoké arkádě, která je bez empory. Je zde portikus z umělého mramoru. V jeho vrcholu se nachází pozlacený kříž. Dole nad menzou je nástavec s volutovými křídly na koso a anděly. V zasklené skříni na hlavním oltáři je socha Piety. Jedná se o kopii, protože původní socha umístěná v muzeu, byla patrně gotického původu a pocházela z 1. poloviny 15. století. Údajně byla převezená z bývalého kostela Panny Marie Hybernského kláštera v Praze.

Boční oltář sv. Anny je s obrazem jehož autorem je F. Hochelberuz. Pochází z roku 1839. Byl doplněn dvěma většími a dvěma menšími sochami a dvěma andílky. Boční oltář sv. Maří Magdalény s barokním titulním obrazem býval kdysi připisován Karlu Škrétovi, pochází pravděpodobně z některého zrušeného kostela z Prahy. Obraz Kristovy hlavy je signovaný W. Manes 1835. Obraz Madony s dítětem je barokní a pochází z 18. století.

Socha Panny Marie v řezaném rámu je z období po roku 1700. Další pět soch pochází z 18. – 19. století. Většina soch je v roce 2016 umístěna v depozitáři. Kazatelna je válcová. Nese sochy evangelistů a je opatřena reliéfem. Nátěr kazatelny byl placen v roce 1800 F. J. Peschkovi. Křtitelnice je cínová, polygonálního tvaru, na vysoké noze. V kostele je při jižním vchodu ve stěně zazděná kopie klenebního svorníku ze 13. století. Je na něm dobové ztvárnění lva doplněného nápisem ve staroslověnské cyrilici, který symbolizuje Krista – biblického lva z kmene Judova. Starší prameny se o nápisu domnívaly, že se jedná o germánské runy či dokonce o keltské písmo. Zobrazený lev bývá nazýván zlidovělým termínem: Levínský kocour a jeho další zpodobení se nachází v různých variantách na řadě míst v obci.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c d POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech K/O, sv. II. Praha: Academia, 1978. 580 s. Kapitola Levín /Litoměřice/, s. 226. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-29]. Identifikátor záznamu 149235 : Kostel Povýšení sv. Kříže, Levín. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. Farní kronika. Levín: Archiv biskupství litoměřického 
  4. KORVAS, Ondřej. Úštěcká farní kronika. [s.l.]: Archiv biskupství litoměřického, 1987. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Levín kostel 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Levín, kostel Povýšení sv. Kříže
Levin Kater.jpg
Autor: Isolde Foh, Licence: CC BY-SA 3.0 de
Der Kater von Lewin (Schlußstein aus d. alten Kirche)