Kostel Proměnění Páně (Varnsdorf)

Kostel Proměnění Páně
ve Varnsdorfu
Starokatolický kostel ve Varnsdorfu
Starokatolický kostel ve Varnsdorfu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
okresDěčín
ObecVarnsdorf
Souřadnice
Kostel Proměnění Páně
ve Varnsdorfu
Základní informace
Církevstarokatolická
FarnostVarnsdorf
Statuskonkatedrála
Užívánípravidelné
Datum posvěcení27. prosince 1874
Architektonický popis
Stavební slohnovorománský
Typ stavbykostel
Výstavba1873–1874
Další informace
Kód památky16073/5-4041 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Proměnění Páně ve Varnsdorfu na Děčínsku je kostel užívaný starokatolickou církví. Stavba kostela v novorománském slohu byla zahájena roku 1873 a již v říjnu roku 1874 bylo možné osadit věžní špici. Na věž byly pořízeny čtyři zvony. Dne 27. prosince 1874[1] byl kostel slavnostně otevřen.

Historie

Koncem srpna 1880 začala stavba fary. K 1. lednu 1897 došlo k přeložení biskupského sídla z Vídně do Varnsdorfu a k povýšení kostela na katedrálu. Nejkrásnější ozdobou kostela je alabastrová socha Krista na oltáři, kam byla umístěna v červenci 1882.

Kostel a město Varnsdorf sehrály důležitou roli v církevních dějinách. Svolání prvního vatikánského koncilu 8. prosince 1869 bylo podnětem k náboženskému rozkolu. Ten vyvolal v Německu velké hnutí, které se přeneslo i do Rakouska. Duchovním původcem tohoto hnutí se stal Anton Nittel. Vyvrcholením tohoto hnutí byl vznik Starokatolické církve. Stát uznal Starokatolickou církev v roce 1877 a v tehdejším Rakousku-Uhersku vznikly tři náboženské obce – Vídeň, Varnsdorf a Ried.

Nacisté jí za druhé světové války příliš nepřáli. Po odsunu sudetských Němců se Starokatolická církev stala snadnou obětí komunistické diktatury a kostel sloužil k mnoha účelům, byl např. i městským kolumbáriem.

V roce 1995 se rozhodlo o přesunu biskupství z Varnsdorfu do Prahy. Kostel se stal chrámem konkatedrálním a po dokončených opravách byl přejmenován na kostel Proměnění Páně. V roce 2000 započala oprava vitrážových oken.

Odkazy

Reference

  1. Varnsdorf a jeho historické pamětihodnosti od roku 1850 do roku 1913,str.51 až 55

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic