Kostel Všech svatých (Nové Město nad Metují)

Kostel Všech svatých
Hřbitovní kostel Všech svatých v Novém Městě nad Metují
Hřbitovní kostel Všech svatých
v Novém Městě nad Metují
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký kraj
ObecNové Město nad Metují
Souřadnice
Základní informace
Diecézekrálovéhradecká
VikariátNáchod
Farnostděkanství Nové Město nad Metují
ZasvěceníVšech svatých
Další informace
Kód památky17905/6-1821 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní Kostel Všech svatých v Novém Městě nad Metují je římskokatolický filiální kostel. Od 3. května 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie kostela

V roce 1555, kdy už hřbitov u tehdejšího kostela sv. Máří Magdalény (na místě současného kostela Narození Panny Marie) kapacitou nepostačoval, byl vybudován nový hřbitov. Z iniciativy utrakvistů byl na hřbitově v letech 1560-1562 vybudován stavitelem Andreou Vlachem goticko-renesanční kostel. Kostel byl vybudován na náklady obce a z menší části i dobrodinců. Byl původně nazýván kostelem Proměnění Páně, ale poté, co jej v 17. století převzala katolická církev, je uváděn pod patrociniem Všech svatých. Roku 1570 byla vystavěna kostnice s věží, opatřenou dvěma zvony a kryptou. Oprava byla provedena v roce 1821 a do současné podoby byl kostel i s kostnicí přestavěn v letech 1867-1870. Ve dvacátých letech 20. století byl kostel zapůjčen vlastníkem - obcí - nově vzniklé Církvi československé. V roce 1933, kdy Církev československé dokončila výstavbu svého Husova sboru podle projektu Jindřicha Freiwalda, byl uvolněný kostel Všech svatých dán k dispozici římskokatolické církvi, ale zůstal ve vlastnictví obce. Po roce 2000 byl kostel prodán obcí novoměstské farnosti církve římskokatolické za symbolickou jednu korunu. Na hřbitově jsou pohřbeni rodiče Bedřicha Smetany.

Architektura

Prostá jednolodní stavba s úzkými malými okny a trojosým průčelím.

Interiér

Na jednoduchém oltáři je obraz Všech svatých z 19. století. Do stěn byly na počátku 20. století vsazeny kamenné náhrobní desky z přilehlého hřbitova. Malý kůr je osazen menšími varhanami z druhé poloviny 19. století od Josefa Černého a Josefa Rejny z Prahy z roku 1887.

Bohoslužby

Bohoslužby se konají pouze o svátku Všech svatých, Dušičkách a při pohřbech.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-23]. Identifikátor záznamu 120647 : kostel Všech svatých. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články

  • Seznam kulturních památek v Novém Městě nad Metují

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“