Kostel svaté Anny (Telč)

Kostel svaté Anny
v Telči
Kostel svaté Anny
Kostel svaté Anny
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresJihlava
ObecTelč
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Děkanáttelčský
FarnostTelč
Užívánífiliální
Zasvěcenísvatá Anna
Architektonický popis
ArchitektAntonio Scotti
Stavební slohbaroko
Výstavba16951698
Další informace
UliceSvatoanenská
Kód památky15861/7-5258 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Anny je římskokatolický chrám ve městě Telč v okrese Jihlava. Nachází se východně od Vnitřního Města u Štěpnického rybníka, v areálu nového hřbitova. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Je filiálním kostelem telčské farnosti.

Historie

O vybudování nového hřbitova bylo rozhodnuto v roce 1672, kdy došlo k uzavření starého hřbitova, jenž se nacházel u farního kostela svatého Jakuba Staršího. K postavení kostela svaté Anny pak došlo v letech 1695–1698 a finančně se na stavbě podíleli místní jezuité. Realizaci provedli stavitel Antonio Scotti a zednický mistr Lorenc za pomoci dalších devíti osob.

Výzdoba

V průčelí kostela se ve výklencích nachází sochy svatého Valentina a svatého Mikuláše, jejichž autorem byl David Lipart. Před vchod na hřbitov pak byla umístěna socha svatého Donáta.

Co se týká vnitřního vybavení kostela, tak na hlavním oltáři se nachází obraz s vyobrazením Panny Marie a svaté Anny, jehož doplňuje sloupoví a figury světců a světic. Předlohou byl pravděpodobně obraz od Antona Rondeze z roku 1720. Dále jsou zde oltáře svaté Barbory a svatého Jana Nepomuckého, které byly vytvořeny někdy na přelomu 17. a 18. století. Na nich sloupoví a postavy svatých doplňují rostlinné motivy. Dále se zde nachází boční oltář Panny Marie Bolestné, na němž se podílel řezbář Štěpán Pagan z Třebíče. Také je zde umístěna jediná dochovaná ukázka řezbářství ve středověku na území Telče, kterou je socha svatého Jana Evangelisty z roku 1420, vytvořená pravděpodobně v tzv. krásném slohu. Kazatelna byla do kaple přenesena roku 1892 z kostela sv. Jakuba.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-11-02]. Identifikátor záznamu 126378 : Kostel sv. Anny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • GORYČKOVÁ, Naděžda; BLÁHA, Jiří; BLÁHOVÁ, Lucie; DOSTÁLOVÁ, Jana; INDROVÁ, Martina. Průvodce architekturou Telče. Telč Architecture Guide. Příprava vydání Naděžda Goryčková. Praha: Národní památkový ústav, generální ředitelství, 2015. 368 s. ISBN 978-80-7480-035-1. S. 209–211. (česky a anglicky) 
  • Josef Hrdlička, Markéta Marková, Telč. Památky ve městě a okolí. Havlíčkův Brod: 1996
  • Josef Rampula, Hřbitovní kostel svaté Anny v Telči, rukopis

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Telč St Anne Church 03.jpg
Autor: Funke, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: