Kostel svaté Kláry (Cheb)

Kostel svaté Kláry
Kostel svaté Kláry v Chebu
Kostel svaté Kláry v Chebu
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecCheb
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézeplzeňská
ZasvěceníSvatá Klára
Datum posvěcení1711
Architektonický popis
ArchitektKryštof Dientzenhofer
Stavební slohradikální baroko
Výstavba1708-1711
Další informace
Kód památky37952/4-3621 (PkMISSezObrWD) (součást památky Klášter klarisek v Chebu)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Kláry postavil pro klarisky v Chebu architekt Kryštof Dientzenhofer mezi léty 17081711. Je považován na součást České radikálně barokní skupiny. Dnes kostel slouží jako výstavní prostor Galerie výtvarného umění v Chebu. Společně s objektem kláštera klarisek je chráněn jako kulturní památka.[1]

Exteriér

Autor projektu respektoval městskou situaci a proto umístil hlavní vchod do kostela do boční zdi. Fasáda je zbavena všech nadbytečných dekorací a dává vyniknout především tektonickým článkům stavby, čímž architektura tohoto kostela odkazuje na tradiční odkaz dobrovolné chudoby řádu klarisek. Výrazným prvkem je zde štít.

Interiér

Půdorys kostela svaté Kláry v Chebu

Základ složitého půdorysu tvoří dvojice oválů natočených příčně k hlavní ose. Mezi nimi vzniklá průmětem třetího, středového oválu sedlo. Tento třetí ovál je pouze naznačen nakoso vytočenými pilíři. Klenbu tvoří dvojice kupolí. Chór kostela je vyvýšen, neboť sestry klarisky sedávaly během bohoslužeb v patře.

Autorství

Ačkoli se jméno architekta v pramenech nedochovalo, dle stylové analýzy lze autorství přiřknout Kryštofu Dientzenhoferovi. Konkávní prohnutí průčelí je shodně tvarované i v projektu pražské Lorety. Pro tuto tezi hovoří také skutečnost, že Kryštof Dientzenhofer v Chebu často pobýval.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-07-30]. Identifikátor záznamu 149896 : Klášter klarisek s býv. kostelem sv. Kláry. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

  • BENEŠOVSKÁ, Klára - KRATOCHVÍL, Petr - MUCHKA, Ivan P. - PETRASOVÁ, Taťána - PRIX, Dalibor - ŠVÁCHA, Rostislav: Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada Architektura. Paseka, Praha, Litomyšl 2009. ISBN 978-80-7432-001-9 (Paseka) 978-80-7432-000-2 (soubor – Paseka) 978-80-86890-21-0 (Artefactum)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel svaté Kláry (Cheb), půdorys.png
Autor: Marekarel, Licence: CC BY-SA 3.0
Půdorys bývalého kostela svaté Kláry v Chebu. Návrh architekta Kryštofa Dientzenhofera, 1707-1711
Cheb kostel sv. Kláry 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Cheb Františkánské náměstí