Kostel svaté Máří Magdaleny (Sobotka)

Kostel svaté Máří Magdaleny
v Sobotce
Kostel svaté Máří Magdaleny
Kostel svaté Máří Magdaleny
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
OkresJičín
ObecSobotka
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézelitoměřická
Vikariátturnovský
FarnostSobotka
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
ZasvěceníMarie Magdalena
Architektonický popis
Výstavba1590–1596
Další informace
UliceMalé náměstí
Kód památky36241/6-1384 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Máří Magdaleny je římskokatolický farní kostel děkanství Sobotka. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie

Původní dřevěný farní kostel stejného zasvěcení se samostatnou zvonicí je doložen ve 14. století. Na jeho místě byl v letech 1590–1596 postaven nový,[2] pozdně gotický kostel financovaný majitelem panství Oldřichem Felixem z Lobkovic. Kostel byl vysvěcen 24. srpna 1596 arcibiskupem Zbyňkem Berkou z Dubé. Kostelu také věnoval stříbrnou pozdně gotickou monstranci od zlatníka Tomáše Poláka[zdroj?!] z Malé Strany.[3]

Iluminovaný Sobotecký graduál věnoval kostelu nástupce Oldřicha Felixe Václav z Lobkovic. Ve druhé polovině 19. století byla zbourána kaple, v 19. století byla věž snížena a po zřícení klenby lodi v roce 1885 byl kostel opraven podle návrhu Josefa Mockera. Klenba byla obnovena v letech 1936–1940 ze železobetonu.

Interiér

Inventář kostela je pozdně barokní z dílny sochařů Jelínků z Kosmonos. Na hlavním oltáři je obraz patronky kostela připisovaný Janu Petru Molitorovi, datovaný kolem roku 1752. Po jeho stranách jsou sochy sv. Václava a sv. Anny. Kazatelna je zdobena sochami čtyř evangelistů, Krista Vítězného a reliéfem Posledního soudu od J. Jelínka ze stejné doby.

Na stěně presbytáře jsou umístěny tři náhrobky lobkovických dětí z let 1581 a 1596, kterými se inspiroval sochař Otto Gutfreund při tvorbě sousoší Babička s vnoučaty v Ratibořicích. V kryptě pod kostelem je pohřbena významná část rodu Netolických: Václav Kazimír Netolický z Eisenberka – ministr Marie Terezie, autor pozemkové reformy v 18. století, pohřben roku 1760, Jan Adam Netolický – majitel panství, pohřben v roku 1769 a Evžen Vratislav z Mitrovic Netolický – slavný rakouský vojevůdce, pohřben roku 1867.

Varhany

Funkční rokokové varhany z roku 1748 od varhanáře Tuchmanna z Týnce nad Labem jsou zdobeny figurální výzdobou z dílny Jelínků.

Bohoslužby

Pravidelné bohoslužby se konají 5x týdně.

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-02-13]. Identifikátor záznamu 148084 : Kostel sv. Maří Magdalény. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Kostel sv. Maří Magdalény s ohrazením hřbitova [online]. Národní památkový ústav [cit. 2023-11-04]. Dostupné online. 
  3. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek X. Boleslavsko. Praha: František Šimáček, 1895. 462 s. Dostupné online. Kapitola Kost hrad, s. 91. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Barokní špitál z konce 16. století.JPG
Autor: MZVP165, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kostel sv mari magdaleny od jz.jpg
Autor: Lukáš Kalista, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Church of Saint Mary Magdalene (Sobotka) 01.JPG
Autor: Addvisor, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel sv. Marie Magdaleny v Sobotce
Sobotka namesti.jpg
Sobotka, náměstí, historická pohlednice, před 1914