Kostel svatého Bartoloměje (Kojetín)

Kostel svatého Bartoloměje
v Kojetíně
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresChomutov
ObecRadonice
LokalitaKojetín
Souřadnice
Kojetín
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátkrušnohorský
Farnostděkanství Mašťov
Statusfiliální kostel
ZasvěceníBartoloměj
Datum posvěcení21. ledna 1748
Zánik1969
Architektonický popis
Stavební slohbarokní
Výstavba1747
Specifikace
Stavební materiálzděný
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Bartoloměje byl římskokatolický filiální kostel zasvěcený svatému BartolomějoviKojetíněokrese Chomutov.

Historie

Farní kostel je v Kojetíně připomínán již v roce 1352. Na jeho místě byl v roce 1747 postaven nový kostel v barokním slohu a dne 21. ledna 1748 byl vysvěcen. Na konci osmnáctého století zanikla kojetínská farnost a kostel byl jako filiální přičleněn k farnosti v Radonicích. Zanikl spolu se hřbitovem v roce 1969, kdy ho zbourala armáda.[1] Zůstaly po něm základy zdí a trosky zdiva.[2] Podle poznámky Bedřicha Bernaua byl oltářní obraz svatého Bartoloměje velmi ošklivý.[1]

Stavební podoba

Jednolodní kostel měl obdélný půdorys. Na východě jej ukončoval čtvercový presbytář se sakristií v ose kostela. Před západním průčelím byla přistavěna obdélná předsíň. Vstupní průčelí zdůrazňoval trojúhelníkově ukončený štít s barokní soškou Piety ve výklenku.[3] Ze střechy vybíhala štíhlá sanktusová vížka.[2] Fasády byly členěné lizénovými rámci a okny se segmentovým záklenkem. Chrámová loď měla plochý strop, ale presbytář byl zaklenutý plackovou a sakristie valenou klenboulunetami.[3]

Okolo kostela se nacházel hřbitov ohrazený hřbitovní zdí, kterou na jižní straně prolamovala brána se segmentově ukončeným vchodem rámovaným pilastryřímsou. Letopočty 1750 a 1904 dokládaly data oprav.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b VALEŠ, Vladimír. Radonice, Mašťov a okolí. Chomutov: Okresní muzeum v Chomutově, 2001. 96 s. Kapitola Kojetín, s. 64–65. 
  2. a b Kostel svatého Bartoloměje [online]. Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice [cit. 2016-03-19]. Dostupné online. 
  3. a b c Umělecké památky Čech. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek II. K/O. Praha: Academia, 1978. 580 s. Heslo Kojetín, s. 80. 

Literatura

  • LAURENČÍKOVÁ, Markéta; GAŽA, Jan. Zaniklé kostely na Chomutovsku po roce 1945. Chomutov: Okresní muzeum v Chomutově, 2001. 48 s. S. 9. 

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic