Kostel svatého Bartoloměje (Kunětice)

Kostel svatého Bartoloměje v Kuněticích
Kuněticee - Kostel svatého Bartoloměje
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecKunětice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
FarnostŘímskokatolická farnost Sezemice
ZasvěceníBartoloměj
Architektonický popis
Stavební slohpůvodně románský kostel přestaven v gotickém slohu
Specifikace
Stavební materiálcihly
Další informace
Oficiální webŘímskokatolická farnost
Sezemice
Kód památky44900/6-2129 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Bartoloměje nalézající se v obci Kunětice v okrese Pardubice je původně románský kostel, postavený zřejmě již v 11. století, později byl goticky přestavěn. Kostel je spolu s celým areálem přilehlé fary chráněn jako kulturní památka. Národní památkový ústav tento kostel uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem 44900/6-2129.[1]

Historie kostela

Starý farní kostel sv. Bartoloměje měl již roku 1350 svého duchovního správce. Dne 20. prosince 1376 opatřil rytíř Střízek z Koloděj prostřednictvím rytíře Střízka ze Skalice 2 a 1/2 kopy činže pro kostel v Kuněticích v přítomnosti duchovního svého bratra Mikuláše z kláštera opatovického podle erekčních knih.[2] Plebán Kunětický uváděl plebána v Milovicích podle konfirmačních knih.[3] Roku 1590 byla fara obsluhována z Hradce Králové k ruce děkana pardubického za třetinu příjmů. Fara zanikla asi za husitských válek, poněvadž roku 1615 a 1654 se uvádí jako filiální do Sezemic. Farní budova byla pak proměněna v selský statek.

Podle relace z roku 1677 měl kostel dva stříbrné kalichy, jeden cínový, mosaznou monstranci, dva staré svícny, dřevěnou křtitelnici, kamennou kazatelnu a tři zvony.

Roku 1785 byl zde znovu ustanoven duchovní správce pod patronátem náboženského fondu, a roku 1856 byla lokálie povýšena na faru. Nynější farní budova, stojící hned u kostela, je z počátku 19. století, matriky jsou z roku 1785, památní kniha z roku 1836.

Popis kostela

Kostel svatého Bartoloměje je orientovaný, jednolodní, kamenný, postavený ve slohu gotickém. Loď má délku 9,70 m a šířku 9,10 m, má síťovanou gotickou klenbu, jejíž žebroví spočívá na jediném sloupu uprostřed a upomíná na palácový přízemní sál na hradě Kunětická hora a na kapli sv. Tří králů na pardubickém zámku. Patrně pocházejí od téhož stavitele z období Viléma II. z Pernštejna. Do lodi vedou dvě copová okna. Presbytář tvoří nepravidelný pětistěn, dloubý 9,23 m a široký 5,65 m, mající tři gotická okna s krásnými gotickými kružbami.

Sakristie po levé straně kostela má znaky románské a byla původním kostelem. Podle relace z roku 1677 byly v ní ještě slouženy mše. Je 7 m dlouhá a 3,50 m široká. Má valenou klenbu. Jediné okno je úzké, čtyřhranné, hluboko zapuštěné a opatřené silnou, železem pobitou okenicí. Dveře silně železem pobité jsou na pole rozdělené a ozdobené železnými hlavicemi. Jsou 1,90 m vysoké a 0,90 m široké.

Kostel má předsíň 5,70 m dlouhou a 3,50 m širokou. Na levé straně presbytáře je gotický sanktuář, 2 m vysoký a 0,84 m široký, s tepanou mříží.

Vybavení kostela

Hlavní oltář je novodobý z 19. století. Jeho tumba je dřevěná, prostá. Na straně evangelia je novodobá kazatelna, ozdobená na poprsníku obrazy sv. Tomáše Akvinského, sv. Augustina, Řehoře a Jeronýma.

V lodi jsou dva novodobé postranní dřevěné oltáře s obrazy na plátně malovanými a sice: Početí Panny Marie a sv. Josefa, 2,10 m vysoké a 1,10 m široké, malované Františkem Müllerem z Chrudimi roku 1897.

Náhrobní kameny mají poločitelné nápisy:

  • 1,10 m vysoký a 0,63 m široký má nápis: „urozený a stateczny rytirz Pan Girzi" s erbem s břevnem pošikem,
  • Vzadu v kostele, 1,10 m vysoký a 0,63 m široký má nápis „Letha Panie 1555 urozená panna Salomena, dcera stateczneho a urozeného Rytirze Pana Birkmana.

V kostele je dřevěná křížová cesta zhotovená v Tyrolsku roku 1896 jako dřevořezba.

U kříže před kostelem je kámen s krucifixem, vzatý z podlahy kostela u hlavního oltáře, 1,50 m vysoký a 0,85 m široký.

Ze starých fresek z doby Karla IV. se zachovaly jen dvě v lodi a sice vlevo sv. Uršuly, 2,10 m vysoká a 1,20 m široká a vpravo sv. Barbory plující s pannami po Rýně, 1,40 m vysoká a 1 m široká. V presbytáři je zbytek fresky „Vzkříšení Páně", 0,90 m vysoký a 0,90 m široký. Zničené fresky představovaly Umučení sv. Bartoloměje.

Nad hlavním vchodem je kamenná věž, s jedním vchodem a jehlancovitou střechou, v níž visí dva zvony z roku 1924.

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-01-30]. Identifikátor záznamu 44900/6-2129 : Kostel svatého Bartoloměje. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Libri Erectionum Vol. XIII, K. 6.
  3. Libri V. Confirmationum M. 2.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel v Kuněticích1.jpg
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Původně románský kostel Svatého Bartoloměje v Kuněticích. autor:Zp
Kunětice (07).JPG
Autor: Vojtěch Dostál (Vojtech.dostal), Licence: CC BY 3.0
Kunětice,obec v okrese Pardubice
Kunětice (03).JPG
Autor: Vojtěch Dostál (Vojtech.dostal), Licence: CC BY 3.0
Kunětice,obec v okrese Pardubice