Kostel svatého Bartoloměje (Strenice)

Kostel svatého Bartoloměje
ve Strenicích
Kostel sv. Bartoloměje ve Strenicích
Kostel sv. Bartoloměje ve Strenicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresMladá Boleslav
ObecStrenice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátmladoboleslavský
FarnostStrenice
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o Noci kostelů
Současný majitelfarnost Strenice
ZasvěceníBartoloměj
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1. pol. 18. století
Specifikace
Délka27 metrů
Šířka14 metrů
Umístění oltářena jihozápad
Stavební materiálkámen, zdivo
Další informace
Oficiální webstránky farnosti
Kód památky45157/2-1738 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel svatého Bartoloměje ve Strenicích je barokní sakrální stavba nacházející se uprostřed obce na přírodním pískovcovém návrší.[2] V okolí kostela je umístěno mnoho náhrobních kamenů, které sem byly přivezeny z okolních zaniklých kostelů a hřbitovů. Od roku 1967 je kostel chráněn jako kulturní památka.[3]

Historie

Jádro kostela je ze 14. století. Přestavěn byl v 1. polovině 18. století barokně.[2]

Duchovní správci kostela jsou uvedeni na stránce: Římskokatolická farnost Strenice.

Architektura

Kostel je obdélný a má pravoúhlý presbytář. Po severní straně kostela je sakristie, po jižní straně lodi je kaple sv. Antonína. Má pravoúhlý prostor kruchty, nad kterým se tyčí barokní jednopatrová věž. Ta je krytá cibulovou bání.

Vnějšek kostela je hladký. Kostel má kasulová okna. Na jižní straně lodi pod věží je osekaný gotický portálek. V závěru presbytáře se nachází gotická hrotitá okna s kružbou.

Presbytář a kaple sv. Antonína sklenuty kupolí v lodi stropu.[2]

Zařízení

Hlavní oltář je novější oproti době výstavby kostela. Nachází se na něm obraz sv. Bartoloměje od J. Hellicha. Dva boční oltáře jsou barokní, sloupové a portálové. Mají novější obrazy: sv. Antonína a barokní skupinu Krista a apoštolů na Olivetské hoře. Pod kruchtou jsou čtyři figurální renesanční náhrobníky členů rodu Klusáků z Kostelce z 2. poloviny 16. století.[2]

Okolí kostela

Okolo kostela zaniklý hřbitov s osmibokou barokní kostnicí, která má plochý strop a mansardovou střechu. U cesty k nádraží se nachází socha Panny Marie. Na podstavci má český nápis. Jedná se o hodnotnou barokní sochu z roku 1727. Zřejmě dílo J. Jelínka z Kosmonos. Nad osadou je socha sv. Valentina z 18. století a ve vsi je socha sv. Jana Nepomuckého s andělem pocházející zřejmě z poloviny 18. století.[2]

Odkazy

Reference

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 182. 
  2. a b c d e POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech P/Š, sv. III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Strenice (Mladá Boleslav), s. 444. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-08-01]. Identifikátor záznamu 157580 : Kostel sv. Bartoloměje, Strenice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel sv. Bartoloměje, Strenice.jpg
Autor: Miloslav Rejha, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: