Kostel svatého Cyrila a Metoděje (Březová)

Kostel svatého Cyrila a Metoděje
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajZlínský
OkresUherské Hradiště
ObecBřezová
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézeolomoucká
DěkanátUherský Brod
FarnostBřezová u Uh. Brodu
Statusfarní kostel
ZasvěceníCyril a Metoděj
Datum posvěcení5. července 1871
Architektonický popis
Stavební slohnovogotický
Výstavba1865-1870
Specifikace
Délka40m
Šířka21m
Výška15m
Umístění oltářeseverovýchod
Stavební materiálzdivo
Další informace
AdresaBřezová 11
687 67 Březová
Kód památky36384/7-8029 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Březové na Uherskobrodsku byl vybudován v letech 18651870. Roku 1987 byl prohlášen kulturní památkou.

Historie

K účelům duchovní správy sloužil původně kostelík sv. Jana Křtitele a Panny Marie, vybudovaný v roce 1747 stavitelem Jiřím Wergstadtem z Uherského Brodu. Špatný technický stav a rostoucí počet obyvatel přispěly k tomu, že v 60. letech 19. století byl zbudován nový, mnohem rozměrnější chrám. Stavba nového kostela se uskutečnila díky iniciativě tehdejšího faráře Františka Černocha, byť snahu v tomto směru projevoval už i jeho předchůdce, farář Jan Steiger. Základní kámen byl položen 19. července 1865. Stavbu financovala náboženská Matice, částečně též velkostatky v Uherském Brodě a na Světlově. Dovoz stavebního materiálu zajišťovaly přifařené obce Olšovec a Lopeník. Stavbu vedl Petr Loserth z Uherského Hradiště a Josef Bárta z Hodonína. Během stavby bylo nutno překonávat četné překážky. V červenci 1865 zničily veškerou úrodu kroupy. Nedlouho nato následoval požár obce, který zničil 19 domů. Nedostatek krmiva způsobil, že v následujícím roce neměl tažný dobytek dost sil k přesunu stavebního materiálu. Stavbu narušila i neblahá přítomnost pruských vojsk v kraji. V září roku 1866 vypukla epidemie cholery, jíž padlo za oběť nemálo obyvatel. Uvedené okolnosti vedly k všeobecné nouzi. Přesto se ve stavbě kostela stále pokračovalo. V roce 1868 započaly stavební práce až v měsíci květnu. 9. června téhož roku byla na věž usazena makovice. Chrám byl stavěn 5 let, dokončen až v roce 1870. Stal se nejvýznamnější dominantou obce a hodnotným dokladem architektonické tvorby konce 19. století.

Popis

Trojlodní novogotický kostel je 40 m dlouhý, presbytářem orientován na severovýchod. Z jižní strany v úrovni vítězného oblouku přiléhá k budově kostela 36 m vysoká věž. Na věži jsou umístěny tři zvony.

Presbytář

Presbytář je v půdorysu zakončen triagonálně, zaklenutý gotickým žebrovím a prosvětlen sedmi okny. Barevné okenní vitráže z let 1998–2000 nesou symboly sedmi svátostí. Výtvarné zpracování vitráží v presbytáři jakož i v celém kostele provedl Václav Vrba z Ostravy. Novogotické dřevěné retabulum zhotovené v dílně řezbáře Františka Zellnera z Olomouce a do kostela instalované v roce 1913 nese rozměrnou olejomalbu znázorňující patrony kostela sv. Cyrila a Metoděje. Po stranách je doplněno dřevěnými sochami sv. Josefa a Neposkvrněného Srdce Panny Marie.

Oltář čelem k lidu podle návrhu Václava Vrby z Ostravy stejně jako ambon – obojí z italského mramoru – je z roku 1998. Stejným materiálem je celý presbytář vydlážděn. Kamenná křtitelnice s dřevěným novogotickým víkem je umístěna u prvního oblouku pravé (jižní) boční lodě.

Chrámové lodě

Hlavní loď jednoduchého obdélného půdorysu je dlážděna keramickou dlažbou. Strop je dřevěný, trámový. Pět a pět basilikálních oken je opatřeno barevnými vitrážemi. Každé okno nese římskou číslici od jedné do deseti coby symboly Desatera Božích přikázání. Plochy pod okny mezi oblouky bočních lodí zdobí fresky českých patronů. Na severní straně sv. Vojtěch, sv. Anežka Česká, sv. Jan Sarkander a bl. Mlada. Na jižní straně sv. Václav, sv. Ludmila, sv. Prokop, sv. Zdislava. Obrazy byly zhotoveny v letech 1942–1945 akademickým malířem Adolfem Hellerem z Nymburka. Boční lodě od lodě hlavní odděluje na každé straně čtveřice lomených oblouků podepřená jednoduchými sloupy. Vitráže ve dvou čtveřicích oken prosvětlujících každou boční loď znázorňují Osmero blahoslavenství. Oltář levé (severní) boční lodě z roku 1889 je zdoben dřevěnou plastikou znázorňující zjevení Panny Marie v Lurdech. Oltář v pravé (jižní) boční lodi z roku 1913 zasvěcený Andělu strážnému nese na novogotickém retabulu olejomalbu Anděla strážného se sochami apoštolů Petra a Pavla po stranách. Na kůru jsou umístěny varhany z roku 1996. Prostor pod kůrem oddělen od hlavní lodi dřevěnou prosklenou přepážkou tvoří předsíň kostela.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • KREJSA, František. Katalog olomoucké arcidiecéze. Olomouc: Arcibiskupství olomoucké, 1986. Kapitola Březová, s. 497. 
  • SPATHOVÁ, Jana PhDr. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Březové. Malovaný kraj. 2001, čís. 3, s. 4–5. ISSN 0323-1542. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Church Brezova N.JPG
Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Březové (okres Uherské Hradiště) pohled od severu
Kostel Brezova UH(CZ).JPG
Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Březové (okres Uherské Hradiště)
Church Brezova altar.JPG
Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Březové (okres Uherské Hradiště), boční oltář Anděla strážného
Church Brezova vitr.JPG
Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Březové (okres Uherské Hradiště) – vitráž okna chrámové lodě
Church brezova altar.JPG
Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Březové (okres Uherské Hradiště) – hlavní oltář