Kostel svatého Ducha (Javorca)

Kostel svatého Ducha (Javorca)
Místo
StátSlovinskoSlovinsko Slovinsko
LokalitaJavorca
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
DiecézeKoper
ZasvěceníDuch svatý
Další informace
AdresaSlovinskoSlovinsko Slovinsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Ducha (slovinsky: Spominska cerkev Sv. Duha v Javorci) je secesní pamětní kostel, který se nachází v západním Slovinsku. Byl vystavěn na skalním výběžku horské planiny Javorca, přímo nad tokem řeky Tolminky, a je součásti Stezky míru[1]. Byl dokončen v roce 1916 na počest padlých spolubojovníků rakousko-uherské armády na sočské frontě. Dnes je považován za mistrovské architektonické dílo a jeden z hlavních symbolů snahy o usmíření.

Evropské dědictví

V roce 2007 byl Kostel svatého Ducha v Javorci zařazen na seznam Evropského kulturního dědictví. Evropská komise mu formálně udělila zvláštní uznání – Evropský znak dědictví.[2]

Historie

Kostel svatého Ducha v Javorci byl postaven z iniciativy rakousko-uherské armády (3. horské brigády, náležející k XV. sboru)[3], která si přála vytvořit místo k uctění padlých vojáků bez ohledu na jejich národnost. Pro zahájení stavby bylo klíčové vybrat vhodnou lokalitu, tj. takovou, aby nepřítel nemohl probíhající práce zpozorovat. Kostel tedy stojí v pomyslném středu okolních horských vrcholů (Vodil vrh, Mrzli vrh, Sleme rob a Rdeči rob), které sloužily jako bojové pozice pro místní brigády. Od všech těchto bodů je vzdálen přibližně 2 500 m.[4]

Základní kámen byl slavnostně položen již 4. dubna 1916 za přítomnosti velitelů 3. a 15. horské brigády (plukovníka Tlaskala a plukovníka Koschaka) a velitele 50. divize, generála Jeřábka[5]. Za původním návrhem památky stál architekt a poručík Remigius Geyling, který měl na starost projektování kostela i jeho výzdobu. Na celou výstavbu dohlížel maďarský konstruktér a nadporučík Géza Jablonszky z Budapešti.[6]

Kostel sv. Ducha Javorca v roce dostavby, pohled zpředu

Podloží v místě výstavby je tvořeno čistou skálou, ze které jsou vytvořeny základy a spodní část památníku. Vrchní část je tvořena množstvím smrkového a modřínového dřeva, jež bylo dovezeno z nedalekého údolí a přímo na místě nařezáno. Veškeré stavební náklady byly uhrazeny místními vojáky, kteří ve svém volném čase tento kostel postavili. Stavba byla dokončena 1. listopadu 1916.

Renovace

Vzhledem k nepříznivým přírodním podmínkám v této lokalitě byla údržba objektu náročná. V některých letech byl kostel dokonce zcela opuštěn, a proto byly nutné patřičné rekonstrukce a opatření.

Kostel svatého Ducha (Javorca), stav po první rekonstrukci v roce 1934, pohled z boku

Po první světové válce náleželo toto území Itálii, jejíž vojáci tuto památku poprvé renovovali v roce 1934 v rámci projektu opevnění „Rapallské“ hranice[7]. Další opatření byla přijata v roce 1962 (kdy území náleželo Jugoslávii) Ústavem pro ochranu památek z Nové Gorice a o rok později byla vytvořena komise pro obnovu kostela sv. Ducha v Javorci. Ta se snažila o získání dostatečných prostředků pro provedení všech plánovaných rekonstrukčních prací, což se nakonec nepodařilo.

Rekonstrukce a pohromy v průběhu let
  • 1976 – zemětřesení
  • 1980 až 1982 – probíhající rekonstrukce
  • 27. květen 1983 – otevírací ceremoniál po dokončených rekonstrukcích
  • 1998 – zemětřesení
  • 1999 – kostel svatého Ducha byl označen za kulturní památku národního významu
  • 2004 až 2005 – rekonstrukce[8]
  • 18. květen 2007 – kostel zapsán na seznam Evropského kulturního dědictví
  • 2016 – oslava 100 let od výstavby
  • 2017 – oprava zvonice
  • 17. srpna 1917 – poslední nedokonaná bohoslužba
  • 2018 – přijetí oficiálního označení Evropské dědictví
Současnost

V současné době je Pamětní kostel svatého Ducha v Javorci zrekonstruován a otevřen veřejnosti. Lidé různých národností a náboženství se zde mohou setkávat, aby uctili oběti války nebo obdivovali jedinečnou výzdobu. Stavba po dnešní den slouží jako symbol míru a naděje pro všechny národy.

Popis

Kostel se skládá z kaple s apsidou o délce 18 metrů a šířce až 7,4 metru. Boční lodě jsou vysoké 6 metrů a hlavní loď dosahuje výšky 7 metrů. Střešní krytina byla vyrobena z eternitu. Nad vstupem do kostela se tyčí zvonice, jež je zdobena slunečními hodinami a latinským nápisem „Pax“ (Mír). Tento nápis je součástí širšího celku, který zahrnuje i dvojitý erb rakousko-uherské monarchie. Při pohledu na vnější strany kostela si můžeme všimnout 20 stylizovaných erbů korunních zemí Rakouska-Uherska, včetně erbu Království českého, které jsou vymalovány na dřevěných deskách. [9]

Interiér

Interiér kostela byl zhotoven v secesním stylu s dominantními barvami bílou, modrou, černou a zlatou. Stěny bočních lodí zdobí obrazy andělů. Hlavní oltář je z černého leštěného kamene a nad ním se nachází původní tabernákl. Celý oltářní prostor je zdoben detaily z lipového dřeva, které vyřezal tyrolský řezbář Anton Perathoner podle návrhu Remigia Geylinga[10]. Mozaika v pozadí oltáře zobrazující bílou holubici je symbolem Ducha svatého, jemuž je tento kostel zasvěcen.

Desky se jmény padlých vojáků

Ukázka dubových desek se jmény padlých, interiér kostela

Hlavním prvkem interiéru jsou závěsné otáčivé desky z dubového dřeva obsahující jména padlých vojáků všech rakousko-uherských národností. Tyto desky jsou nazývány „knihou mrtvých“ a je na nich vypáleno 2565 jmen vojáků, mezi nimiž se nachází i 439 Čechů (zejména příslušníků c. a k. pěších pluků č. 18 a 91) padlých v bojích proti Italům. Tito vojáci jsou pohřbeni na vojenském hřbitově v blízké vesnici Loče u Tolminu.

Zajímavosti

V kostele můžeme najít pouze jeden objekt, který nebyl vytvořen vojáky 3. horské brigády. Jedná se o mozaiku nacházející se nad pozlaceným svícnem z dubového dřeva na vrcholu oltáře.

Zdrojem dubového dřeva pro desky se jmény padlých byly prázdné krabice od nábojnic.[11]

Odkazy

Reference

  1. Cesta míru (Pot miru) – údolím Soči po stopách války • Objevuj Slovinsko. Objevuj Slovinsko [online]. [cit. 2025-01-21]. Dostupné online. 
  2. D.O.O, Arctur. Javorca | Soča Valley - Slovenia. www.soca-valley.com [online]. [cit. 2025-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Javorca v Praze – výstava o unikátní pamětní kapli sv. Ducha ze sočské fronty [online]. 2018-09-16 [cit. 2025-01-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Spominska cerkev Sv. Duha v Javorci: sto let "bazilike miru" = Die Gedächtniskirche des Heiligen Geistes in Javorca: hundert Jahre "der Friedensbasilika". Příprava vydání Damjana Fortunat-Černilogar, Tolminski muzej. Tolmin: Tolminski muzej 135 s. ISBN 978-961-6635-33-2. 
  5. Pamětní kostel sv. Ducha v Javorci : Muzea. Valka.cz [online]. 2012-04-01 [cit. 2025-01-20]. Dostupné online. 
  6. History - eng -. www.javorca.info [online]. [cit. 2025-01-20]. Dostupné online. 
  7. History - eng -. www.javorca.info [online]. [cit. 2025-02-23]. Dostupné online. 
  8. D.O.O, Arctur. Javorca | Soča Valley - Slovenia. www.soca-valley.com [online]. [cit. 2025-01-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Pamětní kostel sv. Ducha v Javorci : Muzea. Valka.cz [online]. 2012-04-01 [cit. 2025-01-27]. Dostupné online. 
  10. IZTOK. JAVORCA [online]. 2018-09-20 [cit. 2025-01-27]. Dostupné online. 
  11. portal.upce.cz [online]. [cit. 2025-02-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Cerkev Sveteha Duha leta 2014.jpg
Autor: Bojan Marušič, Licence: CC BY-SA 4.0
Javorca, memorial Church of the Holy Spirit
Holy Spirit Church (Zatolmin) 1916,.jpg
Kostel svatého Ducha (Javorca), stav v roce 1916
Heiliggeistkirche Javorca.jpg
Autor: Walter Dobler, Licence: CC BY-SA 4.0
Heiliggeistkirche Javorca Outside
Holy Spirit Church (Zatolmin) 1934.jpg
Kostel svatého Ducha (Javorca), stav po první rekonstrukci v roce 1934