Kostel svatého Gotharda (Krupá)

Kostel svatého Gotharda v Krupé
Kostel svatého Gotharda v Krupé
Kostel svatého Gotharda v Krupé
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecKrupá
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
ProvincieČeská církevní provincie
DiecézeArcidiecéze pražská
VikariátRakovnický vikariát
FarnostŘímskokatolická farnost Rakovník
StatusFiliální kostel
ZasvěceníSvatý Gothard
Architektonický popis
Stavební slohčástečně patrná je původní gotická architektura, jinak baroko
Typ stavbykaple
Výstavba1729
Specifikace
Stavební materiálkámen, zdivo
Další informace
Kód památky22727/2-2667 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Gotharda v obci Krupá v okrese Rakovník je barokní objekt stojící poněkud stranou mimo samotnou obec, na místním hřbitově.

Popis

Kostel v Krupé stojí na zdejším hřbitově za vsí, asi dva kilometry od středu obce, směrem přes železniční přejezd za vlakovým nádražím, přičemž není zcela jasné, proč kostel stojí takto izolovaně. Jednou z možných teorií je, že v době výstavby byla v místě nějaká epidemie, a proto se pohřbívalo dále od obytných částí města, proto byl hřbitov i pozdější kostel umístěn zde[1]. Kostel byl původně gotický, který byl v první polovině 18. století přestavěn v barokním slohu.

Pověsti a legendy

Márnice u kostela sv. Gotharda v Krupé

Ke kostelu se váže několik pověstí a legend:

  • Pro důvod k umístění kostela poměrně daleko od vsi se váže pověst, že místní lidé si chtěli kostel postavit uprostřed vsi. Co ale přes den postavili, to jim každou noc jim kdosi zbořil a materiál přenesl jinam. To se opakovalo několik nocí po sobě, a tak se krupští rozhodli postavit kostel na místě, kde stojí dodnes.
  • Další pověst praví, že dva kostelní zvony se rozezní pokaždé, když kraji hrozil mor, válka nebo živelní pohroma. Svým zvoněním také měly zahánět krupobití.
  • Jiná legenda říká, jedné noci začal zvonit zvon. Místní kostelník se šel podívat do zvonice, kde uviděl cizího biskupa a mnicha, jak zvoní. Legenda praví, že se z děsivého zážitku pomátl.
  • Jistý manželský pár z blízké myslivny v kostele prý viděl noční bohoslužby, kterých se účastnili zemřelí.

Reference

  1. http://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-gotharda-krupa Tato pověst byla zanesena v latinsky psané knize z roku 1656

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“