Kostel svatého Havla (Radouň)

Kostel svatého Havla
v Radouni
Kostel sv. Havla v Radouni
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Kostel sv. Havla v Radouni
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresMělník
ObecMělnické Vtelno
LokalitaRadouň
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátmladoboleslavský
FarnostŘepín
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
Zasvěcenísvatý Havel
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Výstavbapřed rokem 1260
Specifikace
Stavební materiálkámen a zdivo
Další informace
Kód památky47204/2-1438 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický hřbitovní, filiální[1] kostel svatého Havla v Radouni je gotická[2] sakrální stavba stojící na návsi v centru obce. Díky své věži s dřevěnou nástavbou je těžké přehlédnutelný. Od roku 1966 je kostel chráněn jako kulturní památka.[3]

Historie

Kostel byl založen již před rokem 1260[2] a i po přestavbě v 16. století[4] si zachoval svůj gotický ráz.[2] Do roku 1640 byl kostelem farním a až do třicetileté války sloužil nekatolíkům. V roce 1939 byl v kostele proveden archeologický průzkum a nalezené ostatky pánů z Harasova byly nově uloženy. Generální oprava kostela proběhla v letech 19982000.

Duchovní správci kostela jsou uvedeni na stránce: Římskokatolická farnost Řepín.

Architektura

Jedná se o stavbu s podélnou lodí a trojbokým presbytářem s obdélnou sakristií[2] po severní straně. Mohutná hranolovitá věž na jižní straně kostela je ukončena dřevěnou nástavbou. Presbytář je opatřen opěráky. Jak presbytář, tak i loď mají hrotitá okna. V severovýchodní závěrové stěně presbytáře je malé kruhové okno.[4]

Presbytář je sklenut křížovou klenbou s žebry polokruhového profilu. Loď i sakristie mají plochý strop. Podvěží je sklenuto křížovou hřebínkovou klenbou. Kruchta spočívá na třech pilířových arkádách. Vstupní portál do kostela vede z podvěží. Je lomený, ploše profilovaný.[4]

Zařízení

Hlavní oltář je portálový a pochází ze 2. poloviny 17. století. Je ozdoben boltcovým ornamentem a nachází se na něm obraz sv. Havla od A. Bayera z roku 1836. Boční oltář sv. Filomény je z části z období kolem roku 1600. Je na něm pobíjený ornament. Upraven byl rokokově a je na něm rokokový obraz téže světice. Kazatelna s malolistým akantem pochází z konce 17. století. Hrobní deska je zřejmě s datem 1399.[4]

Okolí kostela

Na hřbitově obklopujícím kostel stojí malá šestiboká barokní márnice.[4]

Odkazy

Reference

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 171. 
  2. a b c d DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 154. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-09-23]. Identifikátor záznamu 159757 : Kostel sv. Havla, Radouň. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  4. a b c d e POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech P/Š, sv. III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Radouň /Mělník/, s. 209. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mělnické Vtelno, Radouň, church.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Kostel sv. Havla v Radouni, části Mělnického Vtelna