Kostel svatého Jakuba Staršího (Popovice)

Kostel sv. Jakuba Staršího
v Popovicích
kostel sv. Jakuba Staršího
kostel sv. Jakuba Staršího
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresBenešov
ObecPopovice u Benešova
Souřadnice
Základní informace
CírkevŘímskokatolická
ProvincieČeská
DiecézeArcidiecéze pražská
VikariátBenešovský
FarnostBystřice u Benešova
ZasvěceníJakub Starší
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Výstavba14. století
Specifikace
Umístění oltářevýchod
Další informace
Kód památky42014/2-159 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filiální Kostel svatého Jakuba Staršího v Popovicích v okrese Benešov, je stavbou původně gotickou, z 14. století. V roce 1761 byl upraven do současné podoby. Kostel byl do roku 2009 kostelem farním, poté, v rámci slučování farností v arcidiecézi, byla někdejší Římskokatolická farnost Popovice u Benešova včleněna do Římskokatolické farnosti Bystřice u Benešova. Správcem kostela a farářem bystřickým je dp. ThLic. Antoni Kośmidek. Mše svaté se v kostele slouží každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci od 10.00 hodin.

Popis

Znak Řádu křižovníků s červenou hvězdou nad vchodem do kostela

Kostel je stavbou prostou, nevelkou, z původní gotické stavby zachoval se presbytář s křížovou žebrovou klenbou. Roku 1761 byl uveden v nynější stav zásluhou tehdejšího velmistra Řádu křižovníků s červenou hvězdou Antonína Suchánka. Hlavní oltář je dřevěný, neogotický z roku 1885, oltářní obraz sv. Jakuba pochází z roku 1835. Okna v kněžišti jsou zaklenuta barokně, nad sakristií se nachází oratoř z roku 1858.

Nad vítězným obloukem se nachází znak řádu křižovníků. Loď kostelní je zakryta plochým stropem. Na jižní straně chrámu nalézá se kaplička s barokním bočním oltáříkem, ve středu jest zasklený výklenek do zdi a v něm soška sv. Anny, ana vyučuje Pannu Marii. Na oltářní mense jsou sošky sv. Josefa a sv. Jáchyma. Spatřujeme zde též malovaný znak rytířského rodu von Bünau (z Býnu) s letopočtem 1730, kterému Popovice patřily v létech 17231732. Na straně severní je novogotický boční oltář Panny Marie Lourdské, vždy pěkně ozdobený květinami. Na věži je jediný ciferník, obrácený směrem k popovické tvrzi. Ve věži zvony tyto: Prvý s nápisem latinským „Léta Páně 1512. Ejhle, já zvon nikdy neozývám se marně: zvěstuji oheň neb svátek, válku neb pohřeb počestný. Kdo mne zhotovil? Mistr Bartoloměj mne zhotovil v Novém Městě pražském”. Druhý zvon s gotickým nápisem nerozluštitelným. Třetí zvon jest z roku 1975 od zvonařky M. Dytrychové.

Historie

Fara je v Popovicích zaznamenávána již ve století čtrnáctém. Během husitských nepokojů fara zanikla a osada poté dlouho příslušela k postupické farnosti. V létech 17321797 patřily Popovice, jak již bylo řečeno, řádu křižovnickému s červenou hvězdou. Roku 1785 zřízena byla v Popovicích lokálie a jako lokalisté sem byli dosazováni kněží tohoto řádu až do doby, kdy křižovníci Popovic prodali. Na faru byla znovu lokálie popovická povýšena roku 1854.

Odkazy

Literatura

  • PODLAHA, Antonín. Posvátná místa království českého, díl I. Arcidiecese pražská. Praha: Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1908. 319 s. Dostupné online. Kapitola Popovice, fara, s. 173–176. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“