Kostel svatého Jakuba Staršího (Sluštice)

Kostel sv. Jakuba Většího ve Slušticích
Sluštice, náves s kostelem sv. Jakuba
Sluštice, náves s kostelem sv. Jakuba
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresPraha-východ
ObecSluštice
Lokalitana návrší ve středu obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézearcidiecéze pražská
VikariátJílové
FarnostÚvaly
ZasvěceníJakub Starší
Architektonický popis
Stavební slohpůvodně gotický kostel, barokně přestavěný
Výstavbabarokní přestavba 1749
Další informace
Kód památky33373/2-2165 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jakuba Staršího ve Slušticích je římskokatolický filiální kostel úvalské farnosti. Nachází se ve Slušticíchokrese Praha-východ východně od Prahy. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Lichtenštejnsko-savojský erb

První písemná zmínka o sluštickém kostele je ze 14. století.[2] Původní chrám postavený na návrší nad návsí v gotickém slohu byl po požáru (1716) v letech 17461749 kompletně barokně přestavěn. Z jižní strany lodi je připojena věž - zvonice. Kostel v nevelké obci podléhal chátrání, v roce 2006 však byla opravena fasáda a střecha kostelní věže. Loď kostela kvůli nedostatku finančních prostředků na opravu teprve čeká.[2]

Exteriér

Přední strana kostela

Jednolodní kostel se zvonicí na jižní straně a sakristií na severní straně. Zdivo presbytáře je originální gotické, bylo ponecháno původní trojboké zakončení s opěrnými pilíři v nárožích. Na tyto opěrné pilíře byly nasazeny barokní voluty přecházející v pilastrykompozitními hlavicemi. V průčelí je vysoký římsovaný barokní štít s prázdným výklenkem. Pod výklenkem je z kamene tesaný alianční erb lichtenštejnsko-savojský, neboť barokní přestavbu významně podpořila majitelka škvoreckého panství Marie Terezie Savojská, kněžna lichtenštejnská.

Interiér

Klenba v lodi je placková, v presbytáři valená s výsečemi nad okny. Po stranách hlavního barokního oltáře jsou sochy českých zemských patronů sv. Václava (vpravo) a sv. Jana Nepomuckého (vlevo). Obraz uprostřed představuje sv. Jakuba Většího. Oltář je dále doplněn sochami andílků. V rozích lodi jsou na dřevěných konzolách barokní sochy: sv. Jana Křtitele, sv. Maří Magdalény, sv. Markéty a sv. Alžběty Durynské. Křtitelnice je dřevěná, ztvárněná na způsob veliké barokní vázy, na víku je malé sousoší křtu Páně. Kazatelna je rovněž barokní.

Bohoslužby

První pátek v měsíci se koná bohoslužba v 18:00, každou neděli v 10:30 je slavena bohoslužba slova nebo mše svatá.[3]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-06-26]. Identifikátor záznamu 145015 : Kostel sv. Jakuba Většího. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Farní chrám sv. Jakuba Většího [online]. Oficiální stránky obce Sluštice [cit. 2014-06-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-26. 
  3. Rozpis bohoslužeb na stránkách ŘKF Úvaly. www.farnost-uvaly.cz [online]. [cit. 2014-06-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-14. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Sluštice kostel sv. Jakuba závěr 5.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: