Kostel svatého Jana Křtitele (Nudvojovice)

Kostel svatého Jana Křtitele
v Nudvojovicích
Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích
Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresSemily
ObecTurnov
LokalitaNudvojovice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátturnovský
Farnostděkanství Turnov
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
Současný majitelfarnost – děkanství Turnov
ZasvěceníJan Křtitel
Architektonický popis
Stavební slohraná gotika
Výstavbakolem roku 1250
Specifikace
Stavební materiállomové zdivo
Další informace
UliceNudvojovice
Kód památky45976/6-2842 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický hřbitovní, filiální[1] kostel svatého Jana Křtitele v Nudvojovicích je raně gotická sakrální stavba stojící na vyvýšeném terénu[2] hřbitova obehnaného zdí.[3] Nudvojovice jsou poměrně odlehlou částí města Turnova v okrese Semily v Libereckém kraji. Od roku 1964 je kostel chráněn jako kulturní památka.[4]

Historie

Kostel sv. Jana Křtitele a hřbitov v Nudvojovicích
Vstup do kostela v Nudvojovicích

Kostel z lomového zdiva pochází z období kolem roku 1250,[2] kdy jej nechali hradišťští cisterciáci postavit na vyvýšenině nad luhem Jizery farní kostel vsi Nudvojovice. Předpokládá se, že místo sloužilo kultovním účelům již v době předkřesťanské a že dnešnímu kostelu předcházela starší stavba. Kostel sloužil jako farní do roku 1551, od té doby je filiálním kostelem k Turnovu. Po třicetileté válce byl obnoven. Roku 1726 získala loď nový kazetový malovaný strop. Během 19. století kostel chátral, až musel být roku 1881 uzavřen. Velká oprava, která mimo jiné odstranila barokní strop, skončila roku 1894.[3] Po roce 1945 se stav kostela opět zhoršil. K jeho obnově se přistoupilo až na přelomu třetího tisíciletí a rekonstrukce skončila v roce 2006 požehnáním po opravě. V lodi byla osazena replika stropu z roku 1726.

Architektura

Jedná se o jednolodní, čtvercovou stavbu s obdélným odsazeným presbytářem se čtyřmi úzkými hrotitými okénky a jižním raně renesančním půlkruhovým profilovaným portálem. Západní portálek je pseudorománský z období obnovy v roce 1894.[3]

V lodi je replika barokního prkenného stropu[2] s malovanými rozvilinami a stylizovanými květy. Jedná se o kopii z roku 1894 na místě originálu z roku 1726, který daroval Václav Černovický. Části původního stropu se nacházejí v turnovském muzeu.[3] Presbytář je sklenut křížovou klenbou. Na zadní stěně je gotická kružba ze 14. století.[2] Nová střecha je se sanktusníkem.[3]

Zařízení

Zařízení je pseudorománské z roku 1894 od K. Buška. Starý oltář a kazatelna jsou v turnovském muzeu. Ze starého zařízení zbyla v místě jen oltářní pozdně gotická predella s malbou Ecce homo, Pannou Marií a Janem Evangelistou. Jedná se o hrubou práci ze začátku 16. století.[3] Nejvýznamnějším prvkem vybavení kostela je renesanční epitaf rodiny správce panství Hrubý Rohozec Jiřího Reinolta ze Štiřína z roku 1590,[2] se dvěma tabulemi ve společném renesančním rámci. Na horní tabuli je obrazen Poslední soud. Jedná se o hrubou malbu. Dole je lépe malovaná podobizna donátora s pěti ženskými figurami a synem.[3] V letech 15701590 na epitaf byla postupně dopisována jména dalších zemřelých.

Okolí kostela

Kostel stojí uprostřed hřbitova, kterému dominuje několik památných lip a jasanů pozoruhodných rozměrů.

Odkazy

Reference

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 197. 
  2. a b c d e DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 181. 
  3. a b c d e f g POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech K/O. 1. vyd. Praha: Academia, 1978. 580 s. Kapitola Nudvojovice /Semily/, s. 510–511. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-09-23]. Identifikátor záznamu 158452 : Kostel sv. Jana Křtitele, Turnov. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Nudvojovice kostel sv. Jana Křtitele (1).JPG
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel sv. Jana Křtitele v Turnově-Nudvojovicích
Turnov 2017-05-11 02.jpg
Autor: Miloslav Rejha, Licence: CC BY 4.0
Kostel svatého Jana Křtitele, Turnov-Nudvojovice