Kostel svatého Jana Nepomuckého (Vrkoslavice)

Kostel ve Vrkoslavicích
Závěr kostela ve Vrkoslavicích
Závěr kostela ve Vrkoslavicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresJablonec nad Nisou
ObecJablonec nad Nisou
LokalitaVrkoslavice
Souřadnice
Základní informace
Církevpravoslaví
ZasvěceníJan Nepomucký
Architektonický popis
Výstavba1867-1871
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
Adresaulice U Kaple
Jablonec nad Nisou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel ve Vrkoslavicích je sakrální stavba zasvěcená svatému Janu Nepomuckému. Původně se jedná o římskokatolický filiální kostel spadající duchovní správou do farnosti děkanství Jablonec nad Nisou v libereckém vikariátu,[1] který byl převeden do majetku pravoslavné církve. Kostel následně získal zasvěcení Matce Boží.

Historie

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrkoslavicích ze silnice
Bývalá vrkoslavická fara z počátku 19. století v Zámecké ulici čp. 7

Kostel ve Vrkoslavicích bývá někdy označován i jako kaple. Odtud se objevil i název ulice „U Kaple“.[2] Církevní zdroje však objekt povyšují na kostel.[1] Byl postaven v letech 18671871.[2] Někdy je však uváděn i jako postavený v roce 1881.

Architektura

Jedná se o obdélnou stavbu s polokruhovým závěrem a věží v západním průčelí. Věž je členěna lizénami, obdélným portálem, polokruhově sklenutými okny a nikou se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1900. Na bočních fasádách se nachází trojice polokruhově ukončených oken.[2]

Uvnitř je kostel sklenut segmentovou klenbou. Na stěnách se nacházejí iluzívní pilastry, vlys a římsa.[2]

Zařízení

Oltář je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Socha Krista Trpitele pochází z 1. poloviny 19. století.[2]

V kostele byly varhany od trutnovského varhanáře Wenzela Lorenze pocházející z doby před rokem 1900 (Manuál: Principál  8', Kryt  8', Oktáva  4'. Pedál: Bas  8').[3] Po převedení kostela na pravoslavnou církev v roce 2014 byly varhany odvezeny.

Okolí kostela

Nedaleká výklenková kaple pochází zřejmě z 1. poloviny 19. století. Je obdélná, se sloupy a s polokruhovým obloukem ve štítu. Fara pochází zřejmě z 1. poloviny 19. století. Jedná se o původně obdélnou, později rozšířenou o obdélnou, v ose kolmo připojenou část. V jejím přízemí se nacházejí obdélná okna a portál. V patře fary jsou dřevěné jónské pilastry a obdélná okna. Fara má mansardovou střechu.[2]

Odkazy

Reference

  1. a b MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 78. 
  2. a b c d e f POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech T/Ž, sv. IV.. Praha: Academia, 1982. 640 s. Kapitola Vrkoslavice /Jablonec nad Nisou/, s. 281. 
  3. HORÁK, Tomáš. Fontes Nissae. Prameny Nisy – regionální historický sborník. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2000. Kapitola Dějiny varhan na Jablonecku, s. 123–165. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vrkoslavice - kostelík sv. Jana Nepomuckého (2) a ulice U Kaple.JPG
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vrkoslavice - kostelík sv. Jana Nepomuckého (2) a ulice U Kaple
Vrkoslavice - kostelík sv. Jana Nepomuckého (1).JPG
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vrkoslavice - kostelík sv. Jana Nepomuckého
Vrkoslavice - fara čp. 7 v Zámecké ulici (1).JPG
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vrkoslavice - fara čp. 7 v Zámecké ulici