Kostel svatého Jiří (Brušperk)

Kostel sv. Jiří
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecBrušperk
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátMístek
FarnostBrušperk
Zasvěcenísvatý Jiří
Architektonický popis
Stavební slohgotika, renesance, baroko
Typ stavbytrojlodní kostel
Výstavbaprvní písemná zmínka v roce 1305
Další informace
Kód památky16038/8-614 (PkMISSezObrWD) (součást památky areál kostela sv. Jiří)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jiří v Brušperku je nejstarší doposud stojící středověkou stavbou ve městě.

Historie

Kostel sv. Jiří již po staletí tvoří nezaměnitelnou dominantu panoramatu města. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších kulturních památek v Brušperku a zdejší nejstarší doposud stojící budovu. Původ tohoto svatostánku je kvůli absenci historických pramenů zahalen tajemstvím. První písemná zmínka se objevuje roku 1305 v listině olomouckého biskupa Jana VI. Kostel je však s naprostou jistotou starší a vybudován mohl být již zároveň se založením města někdy mezi lety 1267–1269. Za dlouhá staletí své existence prošel řadou velkých změn, které mu postupně vtiskly podobu, kterou známe.

Původní kostelní budova ze 13. století se do dnešní doby nedochovala a neznáme tak ani její podobu. Zbourána byla pravděpodobně na konci 14. století, kdy na jejím místě došlo k vybudování nové gotické budovy s trojlodní dispozicí a apsidovým závěrem, která tvoří nejstarší jádro kostela. Asi nejviditelnějším pozůstatkem této gotické zástavby je dodnes vstupní portál s lomeným obloukem. V této podobě poté kostel setrval přibližně 200 let až do let 1577–1580, kdy došlo k vybudování čtverhranné renesanční věže, která se stala jeho dominantou. Zajímavostí přitom je, že v této době byl Brušperk s nejvyšší pravděpodobností protestantským městem, kterým zůstal až do období rekatolizace v 17. století.

Během třicetileté války byl Brušperk třikrát obsazen a vydrancován, na území města byla dokonce v nedávné době objevena i dělostřelecká koule z této doby. Konce války se město dočkalo silně poškozené a z velké části vylidněné. Z této pohromy se následně vzpamatovávalo po desítky let. Škody se přitom podle všeho dotkly i kostela sv. Jiří, jehož poničená kostelní věž byla opravena roku 1672. V této době se již ovšem pomalu blížilo období jeho největšího rozkvětu.

Spolu s mohutným rozvojem města v průběhu 18. století došlo i k výrazným stavebním úpravám kostela. Věž získala svou dnešní cibulovou střechu, staré gotické trojlodí bylo upraveno, zaklenuto a v letech 1744–1774 doplněno dvěma kruhovými kaplemi, roku 1757 byla vybudována kruchta a roku 1765 pak věžní schody. Změny se dočkal také interiér, který byl nahrazen dobovou výmalbou. V okolí kostela v této době vznikla křížová cesta, která později v průběhu 19. století dostala svou nynější podobu. Někdy v polovině zmíněného století byl do ohradní zdi kostela zapuštěn kamenný krucifix, ke kterému se nakonec roku 1915 přidaly i sochy sv. Cyrila a Metoděje.

Tak jak bylo zcela běžné, kolem kostela se po stovky let nacházel také městský hřbitov. Spolu s rozvojem medicíny a hygienických nařízení se však pohřbívání uvnitř měst začalo zakazovat. V Brušperku se u kostela pohřbívalo až do první čtvrtiny 19. století, kdy se začal využívat nový hřbitov, umístěný mimo tehdejší zástavbu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Brušperk, kostel.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 3.0
Brušperk