Kostel svatého Jiří (Libštát)

Farní kostel svatého Jiří
Silniční most (Libštát).JPG
Místo
StátČeskoČesko Česko
krajliberecký
okresSemily
ObecLibštát
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátjilemnický
FarnostLibštát
Statusfarní kostel
Datum posvěcení7. října 1789
Architektonický popis
Stavební slohpozdní baroko
Výstavba1789
Specifikace
Stavební materiálarkózový pískovec
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jiří je pozdně barokní římskokatolický kostel v obci Libštát.

Historie

První písemná zmínka o římskokatolickém kostele v Libštátu pochází z roku 1350.[1] Jednalo se o zčásti dřevěnou stavbu.

První písemná zmínka o římskokatolickém kostele v Libštátu pochází z roku 1350. Jednalo se o zčásti dřevěnou stavbu. V 17. století kostel neměl vlastního kněze, bohoslužby museli vykonávat kněží z blízkých obcí (Lomnice nad Popelkou, Semil a Jičín). Roku 1652 zde prováděl protireformaci jezuita Pavel Stephanides. 27 "kacířů" bylo dopraveno do Jičína do vězení a zde byli obráceni na katolickou víru, ostatní (cca 300 lidí) byli obráceni na katolicismus doma bez pomoci vojska. V letech 1677 až 1719 připojen Libštát k lomnické farnosti. Fara byla znovu obsazena roku 1719 kvůli příliš velkému množství nekatolíků v obci a okolí. V roce 1722 zde byla postavena budova fary, která sloužila až do roku 1901, kdy byla nahrazena novou budovou.

Současný kostel svatého Jiří byl vystavěn na místě původního kostela v letech 17871789. Materiál na stavbu pocházel z nejbližšího okolí (například červenohnědý arkózový pískovec).[2] Kostel byl vysvěcen 4. října 1789.[3]

Na zdejší faře pobýval Jan Theobald Held, o kterém píše Alois Jirásek v knize F. L. Věk.[4]

Popis

Kostel

Architektonicky se jedná o jednolodní pozdně barokní kostel s půlkruhovým presbytářem, hranolovou věží. Na stavbu byl použitý červenohnědý arkózový pískovec z blízkého okolí, který je zabarven oxidy železa do hněda.[3] Obraz pro hlavní oltář namaloval roku 1850 Josef Vojtěch Hellich, cínová křtitelnice na kamenné noze pochází z konce 17. století, kazatelna a čtyři sochy světců jsou z konce 18. století. Stěny kostela byly vyzdobeny roku 1961.[1]

Varhany

Dvoumanuálové mechanické zásuvkové varhany zde postavil a zasadil do mohutné empírové varhanní skříně Josef Prediger roku 1851. Varhany byly poté několikrát upravovány varhanářem Josefem Kobrlem z Lomnice nad Popelkou. Poslední opravy proběhly roku 1995.[5]

V roce 2011 je stav nástroje uváděn jako dezolátní, zničený červotočem, s porušenou rejstříkovou i tónovou trakturou. I přesto je však stále používán.[6]

Odkazy

Reference

  1. a b Římskokatolická farnost Libštát [online]. 2018-04-23 [cit. 2020-04-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. Libštát – kostel sv. Jiří - Historické památky - TAGGMANAGER.CZ. m.taggmanager.cz [online]. [cit. 2020-04-27]. Dostupné online. 
  3. a b GEOCACHING. Geocaching - The Official Global GPS Cache Hunt Site. www.geocaching.com [online]. [cit. 2020-04-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. KOSTELY V LIBŠTÁTĚ - Krkonoše - Historické zajímavosti - Církevní stavby a sakrální objekty - Libštát - InfoČesko. www.infocesko.cz [online]. [cit. 2020-04-19]. Dostupné online. 
  5. WWW.OHORNIG.CZ, Ondrej Hornig. Farní kostel sv. Jiří, mučedníka. Vikariát Jilemnice [online]. [cit. 2020-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  6. WWW.OHORNIG.CZ, Ondrej Hornig. Farní kostel sv. Jiří, mučedníka. Vikariát Jilemnice [online]. [cit. 2020-04-19]. Dostupné online. (česky) 

Související články

  • Římskokatolická farnost Libštát
  • Evangelická modlitebna na Hořejším konci

Externí odkazy

  • Kostel na stránkách Jilemnického vikariátu
  • Kostel na stránkách římskokatolické farnosti Libštát

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Silniční most (Libštát).JPG
Autor: Petr Mentlík, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: