Kostel svatého Kříže (Velké Meziříčí)

Kostel svatého Kříže
ve Velkém Meziříčí
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresŽďár nad Sázavou
ObecVelké Meziříčí
Lokalitav areálu špitálu
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátVelké Meziříčí
FarnostVelké Meziříčí
Statusfiliální kostel
Užíváníobčasně užíván
ZasvěceníSvatý Kříž
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
AdresaU Bašty, Velké Meziříčí
UliceKomenského
Kód památky45297/7-4549 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Kříže (případně špitální kostel svatého Kříže) se nachází nedaleko ústí řeky Balinky do řeky Oslavy v centru města Velké Meziříčí na ulici U Bašty. Kostel je filiálním kostelem římskokatolické farnosti Velké Meziříčí. Jde o jednolodní v jádru gotickou stavbu s trojbokým závěrem kněžiště, stavba stojí v uliční zástavbě a navazuje na budovu špitálu. Kostel byl vystavěn ke koncí 14. století a později byl upraven v renesančním a klasicistním slohu. Kostel je v rámci areálu špitálu chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Kostel svatého kříže nechal postavit majitel velkomeziříčského panství Zikmund Helt z Kementu, ten byl v kostele po své smrti pohřben.[2] Zikmund Helt z Klementu budovy kláštera získal v roce 1553, také převzal nad kostelem patronát.[3] Kostel byl v 16. století renesančně upraven, pak v roce 1786 byl klasicistně přestavěn,[4] v roce 1886 pak kostel převzala do své správy Špitální nadace sv. Kříže a stala se tak majitelem budovy kláštera, kostela svatého Kříže a přilehlé zahrady.[3] V době první světové války v kostele probíhaly mše pro italské uprchlíky.[5] V roce 1953 byl kostel i s budovou kláštera znárodněn a kostel pak sloužil jako sklad zdravotnického materiálu, od 70. let 20. století pak kostel byl uzavřen a nepoužíval se. Mezi lety 1993 a 1995 byla provedena generální oprava kostela, byly opraveny základy, střecha věže i kostela a kostel byl omítnut. Byla také položena nová dlažba a instalováno odvětrávání a podlahové topení.[3]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-10]. Identifikátor záznamu 157731 : špitál s kostelem sv. Kříže. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Farnost Velké Meziříčí. HISTORIE DUCHOVNÍ SPRÁVY NA VELKOMEZIŘÍČSKU [online]. Velké Meziříčí: Farnost Velké Meziříčí [cit. 2017-02-10]. Dostupné online. 
  3. a b c Město Velké Meziříčí. Špitální kostel sv. Kříže [online]. Velké Meziříčí: Město Velké Meziříčí [cit. 2017-02-10]. Dostupné online. 
  4. pasatur. Velké Meziříčí - kostel sv. Kříže a Špitál [online]. Praha: Turistika.cz, 2009-02-14 [cit. 2017-02-10]. Dostupné online. 
  5. CAHA, Milan. kostel Povýšení sv. Kříže s městským špitálem [online]. Prahy: Hrady.cz, 2008-09-11 [cit. 2017-02-10]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Špitál velké meziříčí.JPG
Autor: Isolda11, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: