Kostel svatého Martina (Břvany)

Kostel svatého Martina
v Břvanech
Pohled z východu
Pohled z východu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresLouny
ObecBřvany
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátlounský
FarnostBřvany
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
ZasvěceníMartin z Tours
Architektonický popis
Stavební slohgotický
Výstavba1501
Specifikace
Umístění oltářevýchod
Stavební materiálzděný
Další informace
UliceDlouhá
Kód památky42296/5-1074 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Martina je římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému MartinoviBřvanechokrese Louny. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1] Stojí v areálu zrušeného hřbitova na jižním okraji vesnice.

Historie a stavební vývoj

Svatý Martin byl od 17. století filiálním kostelem postoloprtské farnosti. V roce 1785 se při něm začaly vést matriky a rok nato byl jeho statut změněn na lokálii. V roce 1856 se stal sídlem farnosti. Prvním farářem byl jmenován P. Karl Dietrich.[2]

S výstavbou kostela v pozdně gotickém slohu se pravděpodobně začalo roku 1501 nebo 1502. Datace se opírá o kdysi patrný letopočet, římskými číslicemi vytesaný na ostění, vsazeném do západního průčelí márnice.[3] Nicméně dendrochronologický rozbor dřeva použitého na krov prokázal jeho pokácení až v roce 1550. Tomu odpovídá i stáří dřeva na překladu v oratoři, stanovené na rok 1544. Je proto možné, že kostel v první polovině 16. století postihla živelná katastrofa, nebo zůstal nedostavěn s provizorní střechou a zastřešen později. V roce 1580 pak byla postavena věž, jak dokazuje opět dendrochronologie použitého materiálu. S tím koresponduje osazení dochovaného zvonu, ulitého v dílně Brikcího z Cimperka, o rok později.[4] V roce 1720 byla horní, dřevěná část věže zbořena a znovu postavena podle plánů barokního architekta Pavla Ignáce Bayera.[5] V průběhu 16. století se stavěla zeď, vymezující areál hřbitova, a také márnice. V roce 1724 byla márnice přestavěna do dnešní podoby a roku 1860 změněn směr hřbitovní zdi, přičemž původní zůstala jen její východní část.[6] Také reliéf svatého Martina s klečícím žebrákem, zasazený mezi štít a portál jižního přístavku, pochází z šestnáctého století. V roce 1703 pak byl v kostele postavený nový kůr.

Stavební podoba

Jednolodní kostel s neodsazeným presbytářem je orientovaný k východu. K severní straně přiléhá čtverhranná věž s obdélnými a půlkruhově zakončenými okny. K protější jižní straně je přiložen přístavek s kaplí božího hrobu, která původně sloužila jako předsíň. Z jižní strany do kaple vede profilovaný portál v pravoúhlém rámci obklopeném navíc hrotitým obloukem, jehož část vystupující z fasády byla odtesána. Nad portálem je reliéf svatého Martina a ještě nad ním rovnoramenný vpadlý kříž. Polygonálně uzavřený presbytář podpírají opěráky s tesanými erbovními štítky a osvětluje ho šestice velkých hrotitých oken. Valeně zaklenutá sakristie se nachází v přízemí věže a vchází se do ní hrotitým portálkem z presbytáře. Stejnou klenbu má také kaple božího hrobu.[5]

Zařízení

Hlavní, raně barokní oltář z roku 1674 je zdoben obrazy svatého Martina a svatého Josefa z devatenáctého století. Boční oltáře jsou rokokové a zasvěcené svatému Janu NepomuckémuPanně Marii. Obrazem Krista a evangelistů zdobená kazatelna je z roku 1703.[7] Výbavu doplňují barokní kamenná křtitelnice s původním dřevěným víkem a obrazy Narození PáněPoslední večeře ze druhé poloviny osmnáctého století.[5]

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2000-07-28]. Identifikátor záznamu 154455 : Kostel sv. Martina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. TUTTE, Karl (ed). Der politische Betzirk Saaz. Eine Heimatkunde.. Žatec: Verlag des Bezirks-Lehrer-Vereines in Saaz, 1904. 918 s. S. 867. 
  3. EBEL, Martin; MACEK, Petr. Břvany (okres Louny), kostel sv. Martina, stavebně historický průzkum. Praha: Národní památkový ústav, 1997. S. 1. 
  4. SKOPEC, Jaroslav a kol. Středověké venkovské kostely okresu Louny. Ústí nad Labem: Národní památkový ústav, 2022. 627 s. ISBN 978-80-85036-83-1. S. 193.  (Dále jen Skopec 2022).
  5. a b c POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech: A/J. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Heslo Břvany, s. 142. 
  6. Skopec 2022, s. 195.
  7. Skopec 2022, s. 197.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Břvany kostel celek.JPG
Autor: Gortyna, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel sv. Martina ve Břvanech od V